Nakon objave podataka o osvojenim medaljama hrvatskih sportaša u 2005. godini, među kojima i kickboksača, primio sam od jednog forumaša NOKAUT foruma sljedeći komentar:
Torente:
Mislim da ta brojka degradira kick-boxing. Kada pogledamo koliko u Hrvatskoj ima registriranih boraca (ili registriranih klubova) ispada da svaki klub ima medalju sa nekog jaceg prvenstva?! Problem je u tome sto se nasi borci natjecu u WAKO federaciji koja je znatno slabija od WKA federacije. Pogledaj samo koje su zemlje ucestvovale na svjetskom prvenstvu u Tunisu i sve je jasno! Kakvo je to svjetsko prvenstvo u kojem u kick-boxingu u kojem nema nikog iz Nizozemske, SAD, boraca iz Azijskih zemalja?! A da ne govorimo da je pola tih medalja a semi contacta u kojem se bore ljudi koji treniraju 2 puta tjedno.
I što sada, valja mi se malo potruditi i argumentirano kontrirati:
Klasičan odgovor na bazi zamjene teza - a to je: ja ne mogu osvojiti medalju jer je to teško, jako teško, a to znači jako kvalitetno, a ako neko uspije osvojiti i više medalja, onda to očito nije teško, pa nije ni kvalitetno.
Nažalost, često smo se susretali s time, ali ...
Mislim Torente da ne raspolažeš s pravim informacijama. Hrvatski kickboxing savez u ovom trenutku ima 136 klubova s preko 6400 registriranih sportaša. Dakle, od borilačkih saveza, drugi po veličini u Hrvatskoj, odmah iza Karate saveza.
Stalna dilema koja je federacija jača, koja je bolja - i teško je to procijeniti, ali ilustracije radi: WAKO ima 92 zemlje - članice, dok WKA nažalost jedva prelazi 20-ak. WAKO ima susatv natjecanja - od kadetskog uzrasta do seniorskog i u svim disciplinama, dok WKA svoje težište (čitaj zaradu) bazira na profi titulama, a prvenstva organizira zajednički s drugim federacijama, npr. IAKSA, jer ne može sam. Da, treba priznati, WKA ima dobrih pojedinaca, ali ...
Da ne pričam tek tako paušalno, pogledaj stranicu: http://www.wka-members.de/, tu su dani rezultati s njihovog zadnjeg svjetskog prvenstva, pa ako pogledaš vidjeti ćeš da su u jednoj te istoj kategoriji po dva - tri, a mi znamo da ih je bilo i po 5 natjecatelja iz iste zemlje, i da su tu samo Njemačka, Kanada, Rusija, USA i još gdje pokoja zemlja (govorim o ring disciplinama). Dakle, ne stoji ti tvrdnja da je WAKO znatno slabiji, dapače, obrnuto je.
Na popisu zemalja članica WKA je i Hrvatska, a među borcima su registrirani i neki naši reprezentativci ??? Moš mislit! Sve to daje sliku današnjeg WKA.
Kažeš nema Nizozemske na WAKO Svjetskom prvenstvu - točno da je nema kao države, međutim, veliki broj reprezentativaca koji je sudjelovao na svjetskom prvenstvu u Maroku za svoje matične zemlje, živi i radi u Nizozemskoj, u kojoj ovoga trenutka ima više od 20 svjetskih kickboxing federacija. Jedan od glavnih organizatora SP u Maroku bio je Moustapha Aitassou - svojevremeno predsjednik (čitaj vlasnik) WPKL svjetske kickboxing federacije, koji je prešao u WAKO. Pa Marokanac - protivnik našem Frani Radniću, do tada aktualni trostruki svjetski prvak Fadil Kahabri živi i radi u Nizozemskoj.
Podaci su ti nedostatni, a evo točnih podataka:
Kao prvo, WAKO organizira svjetska i europska seniorska prvenstva u svih 7 disciplina kickboxinga i to uvijek u dva dijela, a radi brojnosti natjecatelja, ali i radi kvalitetnijeg odvijanja samog prvenstva. Tako je prošle godine svjetsko prvenstvo održano u dva dijela i to discipline low kick, thai kickboxing i glazbene forme u Agadiru, Maroko, a discipline: semi contact, light contact, full contact i aero kickboxing u Segedu, Mađarska.
Na svjetskom prvenstu u Maroku sudjelovalo je 28 zemalja s 269 natjecatelja i tu je Hrvatska thai kickboxing reprezentacija pod vodstvom izbornika Leonarda Komšića postala 3 u ukupnom poretku, a bile su tu i Rusija, Bjelorusija, Srbija, Kazahstan, Maroko, Ukraina - sve, rekli bi smo, velesile u tvrdim opcijama (nije točna tvoja informacija da nije bilo azijskih zemalja).
Na drugom dijelu u Mađarskoj sudjelovalo je 78 zemalja s 1091 natjecateljem (neke zemlje su bile i u Maroku i u Mađarskoj) i tu je hrvatska kickboxing reprezentacija u semi contactu pod vodstvom izbornika Branka Popovića zauzela treće mjesto - iza Italije i Mađarske, ali ispred jedne Irske, SAD-a, Njemačke, Kanade, sve do tada znatno jačih i brojnijih reprezentacije.
Dakle, u konkurenciji 1360 natjecatelja iz 106 reprezentacije (neke su bile na oba prvenstva) naši su kickboksači ostvarili 4 zlatne, 8 srebrnih i 8 brončanih medalja (ostale su sa svjetskog kupa).
I što sada naše medalje opet nisu zadovoljavajućeg sjaja - jer ih je previše???