Boji li se Stjepan Mesić potvrde da je telefonski razgovarao s Antom Gotovinom uoči intervjua u Nacionalu u lipnju 2003.?
Boji! Zato se Ured predsjednika pobrinuo da se politički sanira moguća šteta, pa je Tomislav Klauški u današnjoj Slobodnoj Dalmaciji objavio slijedeći tekst:
Je li Mesić razgovarao s Gotovinom dok je general bio u bijegu?
TELEFONSKI KONTAKT Predsjednik Mesić u telefonskom razgovoru navodno je nagovarao Antu Gotovinu da dragovoljno ode u Haag, tamo da svoj iskaz o optužnici i da se nakon toga vrati u Zagreb i brani sa slobode
piše Tomislav KLAUŠKI
ZAGREB - Predsjednik Stjepan Mesić navodno je izravno telefonski prije dvije godine razgovarao s odbjeglim generalom Antom Gotovinom, neposredno nakon objavljivanja njegova intervjua u tjedniku Nacional. Upravo je to navodno famozna informacija kojom Mesiću ovih dana prijete Gotovinini odvjetnici i njegov brat Boro, tražeći od šefa države da se suzdrži od bilo kakvih komentara o Gotovini, jer će oni u suprotnom "ići do kraja". A to znači, prema neslužbenim informacijama do kojih je došla Slobodna Dalmacija, da će otkriti kako Mesić nije tih dana samo slao pisma Haagu i poruke generalu preko posrednika i medija, već je izravno najtraženijem hrvatskom bjeguncu prenio svoje prijedloge i stajališta.
Prijetnje bez učinka
U tom razgovoru predsjednik Mesić navodno je nagovarao generala Gotovinu da dragovoljno ode u Haag, tamo da svoj iskaz o optužnici i da se nakon toga vrati u Zagreb i brani sa slobode. Hrvatska Vlada i predsjednik Mesić jamčili su tada Gotovini da će dati sva potrebna jamstva da ga se pusti na slobodu do suđenja.
Teško je, međutim, očekivati da će te prijetnje imati nekog učinka budući je predsjednik Mesić posredovao isključivo u želji da pomogne ponajprije generalu Anti Gotovini, a onda i Hrvatskoj. Tada je general Gotovina propustio prvu priliku da se nagodi s tužiteljstvom i brani sa slobode. U tom slučaju bitno bi ojačao svoju poziciju pred Sudom, a istodobno ne bi bio glavna prepreka ulasku Hrvatske u EU i NATO pakt. Pogotovu stoga što je tada u intervjuu priznao Haaški sud i još se požalio da mu HDZ-ova vlast nije dopustila da svjedoči 1998. godine. Čak je izrazio spremnost da da iskaz haaškim istražiteljima čime bi stvorio pretpostavke za mirno rješenje čitavog slučaja.
Na žalost, nakon toga Gotovina nije poslušao savjete predsjednika Mesića već je, po nagovoru tko zna kojih savjetnika, zahtijevao nemoguće, da se optužnica povuče i on sasluša u Zagrebu u svojstvu osumnjičenika.
Nemogući zahtjevi
Tako je propala inicijativa u kojoj se najviše angažirao i njegov prijatelj, a ondašnji Mesićev savjetnik za nacionalnu sigurnost Željko Bagić. Upravo su Bagića kasnije optuživali da je izmanipulirao Predsjednika države i nanio mu veliku političku štetu.
Predsjednik Mesić je prije dva dana izjavio kako mu nije žao zbog toga što se zauzeo za Gotovinu, misleći pritom na svoj dopis Haagu, te da je u svemu tome "bio u pravu". Da je tada bilo malo više razumijevanja s druge strane, kaže Mesić, taj problem mogao se puno bolje riješiti. Ovako, dvije i pol godine Hrvatska je bila talac odbjegloga generala, a sam Gotovina savršeno je služio političkim snagama u zemlji da destabiliziraju vlast. Na kraju je uhićen i sigurno neće dobiti odobrenje Tribunala da početak suđenja čeka na slobodi.
Da je poslušao Mesića mogao je puno bolje proći, ali mu to nisu dopustili savjetnici koji bi time izgubili glavno oružje u udaru na vlast. Nakon Mesićeve, uslijedile su navodno još dvije slične inicijative: jednu je pokrenuo američki veleposlanik William Montgomery, a u drugoj je sudjelovao državni odvjetnik Mladen Bajić, samo dva mjeseca prije uhićenja.
Mesić: I Mišetić je pred zakonom jednak
ZAGREB - Poruku Gotovinina odvjetnika Luke Mišetića "Zar Mesić zaista želi da idemo do kraja?", a koju je poslao nakon Mesićeve tvrdnje da Akcijski plan treba i dalje provoditi kako bi se otkrila cijela mreža Gotovininih pomagača, Predsjednik Republike kratko je komentirao.
- Gospodin Mišetić je pravnik i on zna da pred zakonom svi moraju biti jednaki, pa tako i Mišetić. I ja sam za to da se Anti Gotovini pomogne, ali ne mogu se zbog toga kršiti zakoni.
Š. SELIMOVIĆ
Iz Ureda Predsjednika htjeli bi preuhitriti mogući negativni efekt kada ako Luka Mišetić i Boro Gotovina kažu da su Ante Gotovina i Predsjednik Mesić telefonski razgovarali u lipnju 2003, pa se u Klauškovljevim špekulacijama služe poluinformacijama. Naime, Mario Kavajin, urednik Crne kronike u Slobodnoj Dalmaciji, objavio je u Jutarnjem listu, u lipnju 2003. tekst o tom telefonskom razgovoru, čak ga i citirajući. Prema Kavajinu, Gotovina i Mesić su razgovarali prije objavljivanja intervjua s odbjeglim generalom u "Nacionalu", što dokazuje da je Mesić osobno bio uključen u režiju tog razgovora, a tek da je nakon objavljenog intervjua nagovarao Gotovinu da dragovoljno ode u Haag.
U Uredu Predsjednika očito podcjenjuju javnost, pa misle da nitko neće primijetiti razliku jesu li Mesić i Gotovina razgovarali prije ili poslije aranžiranog intervjua, za ilustraciju kojeg je poslužila fotografija snimljena ispred tapeta koje je navodno dizajnirao pokojni Robert Somek. To su one tapete za koje bi Ivo Pukanić htio da se vjeruje kako su snimljene u sjevernoj Italiji.
Kada je Kavajin objavio dijelove razgovora Mesić - Gotovina u Jutarnjem listu, tadašnji capo Ureda Predsjednika Željko Bagić neslužbeno je poludio na ravnatelja policije Ranka Ostojića, danas člana Uprave Slobodne Dalmacije, da je nezakonito prisluškivao Predsjednika Mesića. Podsjećam da je prema Kavajinovom tekstu Ante Gotovina nazvao Stjepana Mesića u njegov ured. Ako je Ranko Ostojić i dao nalog da se ovaj razgovor prisluškuje, uvijek se može pravdati da je Stjepan Mesić bio kolateralna žrtva potrage za Antom Gotovinom.