Tražiše i dobiše, ali mi tekst izmijeniše (prilagodiše stilu časopisa) i dosta skratiše (opet razlog prilagodba, a i moja nesposobnost da pišem kratke i suvisle tekstove). Šššš...što šušti ova rečenica!.
Neću vam reći koji je to časopis tražio da im opišem jedno svoje putovanje (he he – igrajte se detektiva, ako vas baš zanima ;- )))), tko je naletio na isti – naletio je - i ima još šanse da naleti. (By the way uz sve fotke krugova u žitu, Stonehenga i Avebury megalita, ubaciše i fotku Princa Charlesa – njegovo prisustvo je ideja uredništva – da bude jasno! ;- )). Za njih i vas (pogotovo za Xiolu i Big Vern, jer im je blizu tamo skoknut'), ovdje prilažem tekst o Wiltshiru u cjelini. Fotke su malo veći problem – u stvari, razlog je lijenost – ne da mi se obrađivati ih da ih uguram ovdje (jednu imate u jednom postu niže dolje), dok fotke krugova u žitu možete naći na Wiltshire Crop Circle Study Group.
Ponegdje u tekstu se spominje i drugi kraj zemlje - Newcastle – jer sam u istom tjednu i tamo bila poslom, pa su se ugurale neke usporedbe (putni troškovi i cijene hotela).
p.s. Synchronicity strikes again:čula sam da je ovaj tjedan i u emisiji Na rubu znanosti tema bila Krugovi u žitu! :- )
WILTSHIRE
Povijesna i mistična engleska pokrajina
Za pokrajinu Wiltshire britanci tvrde da je jedna od najljepših pokrajina u njihovom kraljevstvu. U pravu su. Posvuda se protežu zelena prostranstva, slikoviti mali gradići poput Marlbourougha, lijepo uređena sela s prekrasnim vrtovima i nasadima cvijeća. No, ovu pokrajinu obilježava i pridjevi «povijesna» i «mistična». Razlog tomu pronalazi se u drevnim spomenicima prošlosti kao što su ranoneolitske grobnice West Kenneth Long Barrow, zatim Silsbury Hill, umjetno brdo napravljeno u 3 stoljeću prije Krista, pa poznati Stonehenge, megalitsko zdanje iz istog razdoblja čiju fotografiju vjerojatno mnogi od vas imaju na zaslonu svog računala. Razlog za pridjev «mistična», ponajviše leži u pojavljivanjima fantastičnih krugova u žitu.
Krugovi u žitu
Krugovi u žitu, koji su zapravo nevjerojatni geometrijsci obrasci «otisnuti» u usjeve pred žetvu. Nastaju preko noći i ne ostavljaju tragove koji daju naslutiti kako su nastali, iako svjedočanstva pojedinaca govore da njihovom pojavljivanju prethode svjetleće kugle ili snopovi svjetla koje se spuštaju s noćnog neba i velikom brzinom nestaju. Ova nevjerojatna djela raznih veličina i oblika izazovu pažnju stanovništva, turista i medija, ali i bijes zemljoradnika kojima to znači uništenu ljetinu. Mnogi od njih su se ipak prilagodili, te znatiželjnicima naplaćuju ulaz u polja. Drugi izvor zarade osmislile su i veće tvrtke koje medijsku pozornost prema misterioznim krugovima u poljima, iskoriste tako da uz suglasnost i financijsku naknadu zemljoradniku sami, ali naravno, uz pomoć moderne tehnike organiziraju «otiskivanje» na primjer logotipa tvrtke. Oni koje prate mistične pojave u usjevima, ne obaziru se previše na ovu komercijalizaciju, nego i dalje proučavaju «prave» krugove i traže objašnjenja zašto i kako su nastali. Neki ih povezuju s proročanstvima drevnih kultura kao što su Asteci i Maye, te s izvanzemaljskim inteligencijama. Ovakve tvrdnje pospješilo je i pojavljivanje simboličkog kruga čiji «dizajn» tumače kao prikaz drevnog Mayanskog kalendara. Krug, promjera oko 100 metara pojavio se u noći 9. kolovoza 2004., u blizini Silsbury Hilla. Fantastična svjedočanstva i fotografije o misterioznim krugovima u usjevima mjesečno objavljuje udruga Wiltshire Crop Circle Study Group.
Megaliti u Aveburyju
Meni osobno, jedno od najljepših trenutaka u Wiltshiru bila su u selu Avebury koje se nalazi usred megalitskog zdanja za koje se procjenjuje da potječe iz 2600. godine prije Krista. Avebury se nalazi 145 km zapadno od Londona i 30 km sjeverno od Stonehenga. Kameni krugovi Aveburyja manje su poznati od Stonehenge-a, što ih meni ujedno čini još privlačnijima, jer nisu okupirani turistima i žičanom ogradom nego se selo Avebury prirodno ispreplelo oko njih. Megaliti su posloženi u dvije «avenije» koje vode prema velikom krugu megalita, optočenim jarkom dubine 7-10 metara i nasipom visine 6-7 metara, unutar kojeg se nalaze dva manja kruga. Veliki krug nekada se sastojao od 98 megalita, dok je danas opstalo samo 27, a na mjestima gdje su se nekada nalazili postavljena su betonska obilježja. Sjeverna od unutrašnje dvije kružnice promjera je 97 metara i nekada ju je činilo 27 megalita. Danas se tamo nalaze samo 4 originala. Južni krug promjera je 104 metra, nekada je sadržavao 29 megalita, danas samo 5. Nestanak ovih velikih kamenih gromada, koje teže i po 40 tona, povezan je s namjernim uništavanjem ovog neolitskog zdanja proteklih stoljeća.
Mističnost Avebury-ja
Stonehengeu se, na primjer, osim pretpostavke da je služio kao hram štovanja ženskog principa – božice Majke u doba Neolita, pripisuje i astronomski značaj (određivanje ljetnog suncostaja), dok se za svrhu megalitskih avenija i krugova u Aveburyju puno manje zna. William Stukeley, arheolog s kraja 17. i početka 18. stoljeća u svojim pisanim radovima iznosi mišljenje da su i Stonehenge i Avebury bili centri svetišta, te da njihovi oblici prate obrasce određenih univerzalnih simbola koji povezuju mnoge kulture. Dvije avenije megalita koje se spajaju u krug u Aveburyju po njemu, na primjer predstavljaju zmiju, dok središnji krug predstavlja centar kroz koji tijelo zmije prolazi. Stukeley se ovdje dotiče i alkemijskih simbola.
Naša šetnja kroz Avebury završila je ranije nego što smo planirali zbog nagle hladnoće koja je zavladala selom.
Lagano promrzli odlučismo se ugrijati u pubu Red Lion koji se nalazi u samom središtu mjesta, ali i u središtu velikog megalitskog kruga. Drvene klupe, stolice i stolovi, drvene grede na stropu, ugodna atmosfera zagrijana vatrom iz otvorenog kamina opustila je umorne mišiće i zagrijala prilično ohlađene ekstremitete. Pub se sastoji od tri dijela; kafića, vinoteke i restorana.
Saznali smo da i ovaj pub, poput cijele okolice krije neke misteriozni pojave. Naime, starosjedioci tvrde da se u njemu često pojavljuju duhovi! Na svu sreću, pred nama se pojavila samo dobra jabukovača (Cider) i pivo.
Što su značile te nakupine kamenja, poredane po određenim obrascima? Na što upućuje slikovito polegnuto žito? Kakve se to svijetleće kugle viđaju iznad Wiltshira? Za nekoga je Wiltshire svetoliko mjesto na planetu, područje misterija i čuda. Za nekog drugoga razlog za komercijalizaciju neobjašnjivih pojava. Za nekog trećeg, Wiltshire je pak tek jedno od milijuna prelijepih mjesta na ovoj našoj čudesnoj planeti. A da bi uživali u ljepoti, ne trebaju nam znanstvena objašnjenja što ona jest. Treba nam samo otvoreno srce. Pomaže i sunčan dan.
Dodaci
Smještaj:
Velika Britanija je izuzetno skupa zemlja, ne samo za Hrvate, nego su se na primjer, na WOMEX-u posjetitelji iz raznih zemalja žalili na nepristupačne cijene proizvoda i usluge. U manjim mjestima može se naći prenoćište za dvadesetak funti po osobi, ali u Newcastleu, na primjer, cijene noćenja se kreću od 60 do 300 funti po osobi, ovisno o blizini centra i kategoriji hotela.
Hrana:
Bez obzira na cijene, ono što oduševljava je mogućnost izbora. Engleska je, na primjer, raj za vegetarijance, vegane ili one kojima je stalo znati što unose u sebe, to jest na koji je način prehrambena namirnica uzgojena i obrađena. Za razliku od restorana u Hrvatskoj, u Engleskoj vas posluga neće zabrinuto ili začuđeno gledati ako tražite vegetarijanski meni. U dućanima ćete naći veliki izbor organski uzgojene hrane, odvojene (i cijenom!) od drugih namirnica. Na sirevima je označeno jesu li organskog porijekla, jesu li prikladni za one koji ne jedu životinje (naime, neki ne znaju da mnoge vrste sira sadrže retin) itd. Za novce koje izdvajate znate točno što kupujete, što u Hrvatskoj, recimo i nije slučaj. Pogotovo kad se radi o siru.
Putni troškovi:
S obzirom da hrvatskim državljanima još uvijek trebaju vize za ulazak u Ujedinjeno Kraljevstvo, vaši putni troškovi počinju sa 575 kuna za šestomjesečnu dozvolu boravka u UK.
Kada sam u ožujku ove godine, po pozivu britanskih kolega išla na večer dodjele BBC World Music Awards u Newcastle-Gateshead, povratnu kartu Croatia Airlinesom Zagreb-London-Zagreb platila sam oko 2000 kuna. Iz Londona za Newcastle i obratno letjela sam EasyJetom za oko 520 kuna. Ovaj put smo se odlučili na kompletan put s Easy Jetom i povratnu kartu za 2 osobe Ljubljana-London-Ljubljana, te London-Newcastle u jednom smjeru platili smo oko 2000 kuna. Iskustva s Easy Jetom su nam više nego dobra, polijetanje i slijetanje na vrijeme, izuzetno ugodno osoblje kao i sam let. Karte se kupuju preko interneta, što ranije to je cijena niža. Mi smo kartu kupili mjesec i po dana prije polaska. Na e-mail dobijete potvrdu, a za check in potrebno je samo predočiti identifikacijski dokument s fotografijom (putovnicu). Za put do Ljubljane iskoristite vlak ili dobrog prijatelja s automobilom (Hvala Vedrane :-)!).
Post je objavljen 10.12.2005. u 14:29 sati.