Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/bitirazlicit

Marketing

Futurizam

Vicu vam: ,,Vasa literature nece biti lepa! Necemo vise imati simfonije reci, blago uljuljkujucih i umirujucih kadenci! To je sasvim tacno! I kakva sreca! Mi se, naprotiv, koristimo ovim brutalnim zvukovima, svim ekspresivnim krikovima zestokog zivota koji nas okruzuje. SMELO STVARAJMO RUZNO U LITERATURI I UBIJAJMO SVUDA UZVISENOST. Hajde, ne izigravajte svetacko zgrazanje nad mojim recima. Treba svakoga dana pljuvati na oltar umetnosti! (Odlomak iz Marinetijevih futuristickih manifesta)

Futurizam? Zamislite tinejdzera kako u jeku svog energetskog izviranja autolakom ispisuje duhovit grafit na zidu dostojanstvene gradjevine u centru Beograda. U potrazi sa sopstvenim izrazom i ,,duhom vremena”, receni tinejdzer svojim postupkom ispoljava izvestan futuristicki ukus.

Odnos futurizma prema celokupnoj tadasnjoj tradiciji podseca na odnos uobrazenog kaktusa prema tlu na kome je iznikao. Kaktus ubedjen u sopstvenu samodovoljnost poricace svom snagom svojih provocirajucih i ratobornih iglica vezanost za back ground, mada ce mu nepristrasni posmatrac rado prebaciti toliko strasno odgurkivane tragove i uticaje bilo cega sto je van njega samog.

Futurizam se javlja kao globalni polemicki stav prema nasledjenim vrednostima i kao potreba za aktivnim ucestvovanjem u sadasnjosti. Pokret nastaje 1909. godine i Italiji, ali ce vrlo brzo postati popularan i u drugim zamljama. Krug futuristicikih interesovanja obuhvata knjizevnost, slikarstvo, vajarstvo, arhitekturu, film, muziku, politiku…

Futurizam slavi dostignuca moderne civilizacije, umetnicku inspiraciju pronalazi u svetu masina, brzine, dinamizma aktivnog urbanog zivota. Zvuci modernog trenutka postaju mitovi pokreta i osnovna tema futuristickih poetickih promisljanja i futuristicke umetnosti.

Insistira se na promenjenom odnosu umetnika i publike: umetnik je pozvan da iskaze svoj prezir prema publici umesto da joj se udvara, da se kloni mogucnosti afirmacije.

Teziste futuristicke akcije jeste na inovantnim i originalnim umetnisckim postupcima – u pozoristu autor treba da postane bitniji od glumca, negodovanje publike pozeljnija je reakcija od aplauza.

p.s. nadam se da vam se dopao ovaj text o novom pravcu u umetnosti… :)
p.p.s. ,,Read more learn more, change the globe” (Nas - ,,I can”)




Post je objavljen 09.12.2005. u 13:33 sati.