"Kako rade Heisenbergovi kompenzatori?"
"Hvala na pitanju, dobro."
Danas smo radili Heisenbergovu relaciju neodređenosti i prvi puta se suočili sa stvarima koje ne možemo nikako znati. Lokaciju elektrona ne možemo točno znati nikada, jer svaki puta kad ga gledamo, on se ponaša nepredvidljivo zbog fotona koji utječu na njega preko mikroskopa (ako sam dobro shvatio, ispravite me ako nisam). Kako se onda ponaša kad ga ne gledamo?
Je i nam tako nemoguća spoznaja čitavog mikro svijeta? Postoji li područje koje čovjeku nije namjenjeno? Zvuči kao loš hororac. Pa ipak, fizika nas uči neodređenosti čitavog svijeta što nas okružuje. Filozofskom razmišljanju. Ništa nije sigurno. Umjesto da krivimo druge ljude ili sebe za tu nesigurnost oko nas, okrivimo mikro čestice.
Krivci su fotoni, ti neumorni maratonci koji kreću isporučiti svoju poruku, energiju koju nose, a potom izdišu nakon predaje, nestaju isto onako kao što su i došli. Oni utječu na količinu gibanja (dakle brzinu) elektrona... Ili je posrijedi nešto drugo? Neka viša sila? Sama građa kozmosa se urotila protiv nas, koji smo uvjereni da možemo sve.
Čak nam onemogućavaju teleportaciju u Star Trekovskom konceptu. No, tamo postoje Heisenbergovi kompenzatori, koji na nama misteriozan način rješavaju problem neodređenosti. Možemo li mi možda, nečime kompenzirati to? Nadam se da ne. Volio bih da postoje stvari koje jednostavno ljudima nisu dostupne. Da u naše živote vrati misticizam koji smo izgubili.
Glazba: System of a Down - Science
Kierlan Darkskye,
TechTheologist
Post je objavljen 30.11.2005. u 20:19 sati.