Gosti Tihomira Ladišića u Zatvorenom: Aleksandar Stanković, Denis Latin, Zoran Šprajc, Mislav Bago...?
Prvobitno postano u 14:52
Pruža li Mirko Galić ruku ususret svakoj nailazećoj vlasti?
Hoće li tiha, ali uočljlivo znakovita podrška koju je Aleksandar Stanković dao Tihomiru Ladišiću odjavljujući svoje jučerašnje Nedjeljom u 2 listom papira na kom je pisalo ZATVORENO nagnati čelnike HTV-a da (prije svega direktora Mirka Galića) da ga pozovu na ribanje baš kao i Denisa Latina koji je ispred redakcije svoje emisije Latinice priopćenjem za javnost pružio podršku Ladišiću?
Izjava Vladimira Rončevića, HTV-ovog urednika informativnog programa - koji nije gledao emisiju, ali je čuo za Stankovićevu gestu - da je riječ o neprofesionalizmu, daje naslutiti da će urednik Nedjeljom u 2 biti izriban na ovaj ili onaj način.
Uredniku i voditelju HTV-ove emisije "Nedjeljom u dva" Aleksandru Stankoviću biti će oduzeto 30 posto od plaće za studeni jer je u jučerašnjoj emisiji javno podržao smijenjenog kolegu Tihomira Ladišića, doznaje se danas na HTV-u.
Odluku o uskrati dijela plaće donio je glavni urednik Informativnog programa Vladimir Rončević na temelju HRT-ovog Pravilnika o sistematizaciji i plaćama.
"Odluku sam donio jer je Stanković zlouporabio položaj urednika i voditelja emisije i privatizirao ekran", kazao je Hini Rončević.
Zanima me samo hoće li revnosni Rončević, nekadašnji glavni urednik Šarinićevih riječkih dnevnih novina, uvesti i retroaktivnost u svoje odluke, pa kazniti i Zorana Šprajca jer je revoltiran saznanjem da ga je POA uhodila po nalogu bivšeg ministra zadravstva Andrije Hebranga jedan Dnevnik odjavio sa : Pozdrav svim djelatnicima POA-e ma gdje bili!
Sve me strah da bi Latinica na temu hrvatske mafije, koja se treba emitirati u slijedeći ponedjeljak, a u kojoj sam gostovao kao stručni gost u prilogu, mogla završiti kao i Zatvoreno.
A ako je istina da su Zoran Šprajc i Mislav Bago, kolegijalno hrabro, odbili preuzeti mjesto Tihomira Ladišića, ni njima se ne piše ružičasto.
Mirko Galić, u drugom mandatu direktor HRT-a, pao je pod pritiscima na jako niske grane svoje samopredstavljajuće karijere objektivnog, nepotkupljivog i nesalomivog profesionalca. U istoj maniri kakvom je veleposlanik SFRJ u UN-u objašnjavao da ne postoje dokazi o zlostavljanju političkih zatvorenika na Golom otoku, tako Mirko Galić tvrdi da ne postoje dokazi da je Tihomir Ladišić smijenjen zbog političkog pritiska.
Mene je iskreno začudilo kako su se odjednom probudile određene skupine za obranu medijskih prava, kada su do sada uglavnom svi domaći profesionalni čuvari slobode medija, čvrsto branili stajalište da je nakon mirne predaje vlasti s početka 2000-e, bitno oslabljen politički pritisak na HRT (toliko da ga nisu bilježili ni oni koji su na međunarodnim skupovima govorili o slobodi medija, poput porofesora Gordane Vilović i Stjepana Malovića)
Ključna osoba koju je i političkoj oporbi i nevladinim organizacijama i medijskim stručnjacima, te OESS-u jamčila pojavljivanje HRT-a bio je Mirko Galić.
Istina Galić je 2000-e imao manjih problema sa Predsjednikom Stjepanom Mesićem jer je ovaj ocijenio da se direktor HRT-a stavio na stranu njegova predsjedničkog protukandidata Dražena Budiše.
No, Mesić i Galić su taj nesporazum razriješili razgovorom u Uredu Predsjednika, a bliskost između njihovih stajališta doživjela je svoj vrhunac za vrijeme afere sa Prezentacijom ravnatelja POA-e Franje Tureka o izdajničkoj ulozi petoro novinara.
Govorilo se da Galić čeka da Mesić potvrdi Sanaderov prijedlog da Mirko Galić ode za veleposlanika RH u Francusku, i direktor se svim silama potvrdio da ni jedan prilog na HTV-u ne dovede u pitanje najizravniju odgovornost Predsjednika RH zbog nadziranja i klevetanja novinara od strane POA-e.
Sada se pak desnica osjetila povrijeđenom, a i Andrija Hebrang promijenio taktiku, pa više izravno ne naziva novinare i urednike HTV-a i prijeti im, nego se najvjerojatnije čuo samo s Mirkom Galićem, i Ladišić odletio kao neprofesionalac.
Hloverka Novak Srzić u karikaturi (preuzeto s osijek-online.com)
Uopće ne čudi da je Tihomira Ladišića, izjavom da mu je emisija o Ivici Rajiću bila neuravnotežena, lopatom po leđima raspalila njegova kolegica s kojom je suuređivao Otvoreno, Hloverka Novak Srzić.
Svojedobno se Hloverka Novak Srzić 1994. potrudila raspaliti u svom državotvornom tjedniku Danas po HTV-ovom novinaru Damiru Matkoviću jer se drznuo na međunarodnom skupu o medijskim slobodama u Dubrovniku u organizaciji njemačke liberalne zaklade Friedrich Naumann (tada je zakladu u Hrvatskoj predstavljala Vesna Cvjetković-Kurelec, nedavna veleposlanica RH u Berlinu), kazati da je prilikom izvještavanja o posjeti Franje Tuđmana Sarajevu, HTV izbrisao zviždanje koji su se čuli kao rekacija Sarajlija na Tuđmanovu šetnju njihovim gradom.
Nakon par sličnih zahvata po svojim kolegama s HTV-a u Danasu, a kako se svojedobno vidjelo iz Tuđmanovih transkripata i u Uredu Predsjednika, Hloverka Novak Srzić dobila je posao na HTV-u.
A onda je zajedno sa Obradom Kosovcem, Nenadom Ivankovićem i Dunjom Ujević raspaljivala tuđmanoljublje na HTV-u i raspirivala tuđmanovske paranoje s HTV-a.
Dolaskom Mirka Galića na čelo HRT-a gore nabrojeni javno deklarirani tuđmanovci nekako su izgubili uticaj na televiziji, a Hloverka Novak Srzić, zahvaljujući upravo samom Galiću, koji se ipak držao nekih obaveza prema Draženu Budiši - drniškom zemljaku, ostala nas je do danadanašnjeg s malih ekrana podsjećati da je duh Oca Domovine dr. Franje Tuđmana vječan.
Jedini koji je svojedobno zagovarao svojevrsnu detuđmanizaciju HRT-a, povjesničar Ivo Goldstein, prilično razočarano može pogledati na učinke svojih napora dok je bio član Vijeća HRT-a.