Ovih dana iz tiska je izišao prvi broj, točnije dvobroj, Poezije, časopisa pjesničke prakse. Važno je istaknuti da se ni mnogo veće književnosti od hrvatske ne mogu podičiti specijaliziranim časopisom o pjesništvu
Hrvatska književnost dobila je veliku i važnu prinovu – časopis koji će biti pouzdana snimkom stanja hrvatskoga stiha i onoga što je važno znati kada je o domaćem pjesništvu riječ.
Poezija, časopis pjesničke prakse, sunakladnički je projekt Hrvatskog društva pisaca, P.E.N.-a i nakladničke kuće V.B.Z. Glavni urednik je Ervin Jahić, a članovi uredništva su Tomica Bajsić, Ana Brnardić, Ivan Herceg, Tonko Maroević i Damir Šodan. Moderan izgledom, koncepcijski drukčiji od postojećih književnih publikacija, specijalizirani časopis o pjesništvu, u nakladi od 600 primjeraka, izlazit će triput godišnje.
Tema prvoga boja 'Poezije' položaj je pjesnika unutar hrvatske kulture i pjesničke knjige unutar hrvatske književnosti. O tome pišu Zvonimir Mrkonjić, Branimir Bošnjak, Drago Glamuzina, Branko Maleš, Nikica Petrak i drugi. Časopis donosi pjesme čak tridesetak domaćih pjesnika (Mile Stojić, Damir Šodan, Zorica Radaković, Tonko Maroević, Ivica Prtenjača, Krešimir Bagić, Sonja Manojlović, Kornelija Mlinarević i drugi), veliki blok o latinoameričkim pjesnikinjama, prijevode poezije Ingebor Bachmann, Raymonda Carvera i drugih.
Također, u Poeziji možete pročitati esej o mladoj/mlađoj poeziji 90-ih Sanjina Sorela i čitanju poezije Tonka Maroevića, kritičke tekstove Cvjetka Milanje, Eveline Rudan i Darije Žilić o recentnim antologijama, panoramama i studijama te recenzije novih pjesničkih knjiga, interpretacijske pristupe pjesmi iz pera Vladimira Bitija, Miljenka Jergovića i Leonarda Kovačevića, intervju s njujorškom pjesnikinjom Jan Heller Levi i mladom pjesnikinjom Ivanom Bodrožić te intervju broja s Delimirom Rešickim.
Prvi broj Poezije sadrži barem nekoliko dobrih zbirki pjesama, u istom prostoru trenutačno najširi raster autora i poetika u utrci za čitateljevu pažnju. Uredništvo je pred sebe postavilo, rekli bismo, gotovo antičasopisni koncept: objavljivati manje pjesama više autora i time dopustiti mogućnost njihova učestalijeg pojavljivanja na stranicama časopisa. On donosi i relevantne teorijske i kritičke priloge te nekoliko solidnih blokova prijevodne poezije. Uz interijer, nudi nam i eksterijer – svojevrsnu anketu o recentnim socio-poetskim relacijama u nas. Već prvi broj, čini se, uspijeva zahvatiti i najširi i najuži pojas pjesme i pjesnika, i najavljuje zanimanje za sve što je u zoni interesa pjesništva, ali i onoga što posrednije komunicira s njime. Pjesma i pjesnik u Poeziji imaju dostojanstven tretman, ni pjesnik ni pjesma nisu 'zgužvani', uvjetovani prostornim ili grafičkim konceptom.
Izvor : T-portal
Post je objavljen 10.11.2005. u 09:00 sati.