Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/cocktailbridge

Marketing

World Championships Computer Bridge

Iza pozornica velikih prvenstava u Estorilu igra se i jedno manje poznato ali jednako prestižno - Svjetsko prvenstvo računalnih programa za Bridge. Prvenstvo se odvija svake godine u organizaciji ACBL-a. Igra se stalno od 1996 godine, a bilo je povremenih pokušaja i prije, točnije od 1987 godine. Najuspješniji program je Jack, pobjednik zadnja četiri prvenstva. Sudionici ove godine su:

Blue Chip Bridge – Ian Trackman / Mike Whittaker, United Kingdom
Bridge Baron – George Yanakiev / Stephen Smith, United States
Jack – Hans Kuijf / Wim Heemskerk, Netherlands
Micro Bridge – Tomio en Yumiko Uchida, Japan
Q-Plus Bridge – Hans Leber, Germany
WBridge5 – Yves Costel, France

Bridge igraći programi još uvijek nisu jaki kao šahovski programi koji se uspješno takmiče sa TOP10 igračima. Ipak, imaju svoje prednosti: ne umaraju se, ne zaboravljaju marke niti sistem i nikad se ne svađaju sa partnerom. Khtonic se ne računa, on je još u demo fazi. Loša strana im je nefleksibilnost, jednostavno nemaju mogućnost procjene i učenja iz iskustva. Program zna samo ono što mu je programer usadio u program prije isporuke.

Zanimljiv je način kako ovakvi programi igraju. Oni su double dummy solveri ali ne gledaju sve karte. Licitacija, njihove karte i karte stola im služe za postavljanje parametara borda. Po takvim parametrima oni izgeneriraju u memoriji računala stotinjak bordova koji onda rješavaju double dummy. Iz cijelog skupa rješenja odabiru onu liniju igre koja im statistički donosi najbolji rezultat. Zato se može desiti da recimo kod ponovnog igranja istog borda odigraju drugu liniju igre.




Post je objavljen 25.10.2005. u 09:00 sati.