Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/knjigoljub

Marketing

Jesenski noviteti zaprešićke FRAKTURE


Nakon dva velika ljetna hita, knjige 'Zakon Pjace' Milorada Bibića Mosora, o splitskim šezdesetima i jedinstvene 'Titove kuharice' Anje Drulović stigli su i novi, jesenski naslovi zaprešićke agilne izdavačke kuće FRAKTURA :



Norbert Gstrein - 'Engleske godine'
preveo s njemačkog: Boris Perić
(284 str., tvrdi uvez, cijena : 129,00 kn)

'Engleske godine' fascinantan su roman jednoga od ponajboljih suvremenih austrijskih romanopisaca, Norberta Gstreina. U napetoj priči o životu pisca Hirschfeldera, Židova koji je emigrirao iz Austrije prije početka Drugog svjetskog rata, Gstrein razotkriva tešku sudbinu egzilanata u Engleskoj. Ovaj roman čita se kao najnapetiji krimić a progovara o potrazi za identitetom, o zločinu, njegovom prikrivanju, o povijesti koja prati čovjeka i nakon njegov smrti. Majstorski napisane 'Engleske godine' su štivo koje se ne ispušta iz ruku, prevedeno na 12 svjetskih jezika.

O autoru:

Norbert Gstrein rođen je 1961. u Milsu (Tirol), trenutno živi u Hamburgu i Londonu. Studirao je matematiku, a doktorirao s temom iz filozofije jezika. Proslavio se već prvim djelom, pripovijetkom Jedan (1988.), hvaljenom zbog teme i načina pisanja u kojem se neprestano izmjenjuju perspektive. Isti je stil brusio u sljedećim djelima, romanu Registar, noveli O2 i reportaži Trgovinski savjet, u kojima čitatelju pruža bezbroj interpretacija i podataka, ali nikada "pravu istinu". Slijede romani Engleske godine (1999.) i Autoportret s mrtvacem (2002.), te najnoviji Zanat ubijanja (2003.) koji govori o ratu na Balkanu, te esej Kome pripada priča (2004.) Primio je među ostalima književnu nagradu Berlina, nagradu Alfred-Doeblin (1999.), književnu nagradu zaklade Konrad Adenauer (2001.), nagradu Uwe Johnson (2003.) i nagradu Franz Nabl grada Graz (2004.)



Laszlo Darvasi - 'Nabaviti ženu (ratne novele)'
prevela s mađarskog : Kristina Peternai
(200 str., meki uvez s klapnama, cijena : 69,00 kn)

U redizajniranoj mekoj biblioteci (dizajn potpisuje Ruta) po prvi puta hrvatskoj publici jednom knjigom FRAKTURA predstvalja jednoga od najzanimljivijih mađarskih pisaca mlađe generacije Laszla Darvasija . Svoju ponajbolju knjigu priča 'Nabaviti ženu (ratne novele)' autor je pisao pod dojmom krvavih ratova na prostorima bivše Jugoslavije. Sedamnaest pripovjedaka knjige 'Nabaviti ženu' obilježeno je ženama koje u svakoj priči predstavljaju neku univerzalnu ženu. One su anđeli oko kojih se njihovi progonitelji, otimači i silovatelji kreću, bez njih ništa nije moguće, ni početak ni kraj, ni život ni smrt. Žene ove knjige su san i java, one su napučile mitski prostor koji Laszlo Darvasi poput najvećih majstora magijskog realizma stvara od Balkana. Kroz žene Darvasijevih pripovjedaka iščitava se zla kob, bolest ratova, smrt, ali i život i nada. 'Nabaviti ženu' jedna je od najintrigantnijih knjiga koja govori o nama više nego što bismo se mi ikada usudili napisati.

O autoru:
Laszlo Darvasi rođen je 1962. Diplomirao je na Sveučilištu u Szegedu. Od 1989. urednik je časopisa Szeged daily te član uredništva jedinog mađarskog književnog tjednika Život i književnost. Darvasijevo književno novinarstvo ima snažan utjecaj na njegove kratke proze. Prve kratke proze počeo je pisati pod pseudonimom, svojevrsnim spisateljskim alter egom. Djela pod vlastitim imenom objavljuje od 1991. i to najprije poeziju, ali sada većinu njegova opusa sačinjavaju upravo kratke priče. Tri kratke priče uspješno su uprizorene u kazalištu. Nakon sedam knjiga proze, 1999. objavio je svoj prvi veliki roman Legendu o žonglerima suza. Boravio je na nekoliko stipendija u Njemačkoj i Austriji te je nagrađen nagradom Knjiga godine 1994. i Nagradom Kraeşdy 1996. Knjiga priča Najtužniji orkestar na svijetu (1993.) prevedena je na njemački, francuski i nizozemski, a među ostalima se ističu knjige priča Tuga Uga Borgognonija (1994.), Voljeni drug Dumumba (1998.), Nabaviti ženu (2000.), Lovci na pse iz Lojanga, (2001.), te roman Legenda o žonglerima suza.

"Kada se strahote udruže s bogatstvom imaginacije, blizu smo biti umjetnosti": pisac Laszlo Darvasi, pripadnik generacije koja je iz postkomunističkog očajanja dospjela u strahote rata, izgubivši pritom svoje posljednje humanističke iluzije, ovaj je cilj gotovo postigao.
Martin Halter, Frankfurter Allgemeine Zeitung

Darvasi se već svojim prvim knjigama profilirao kao jedan od najvažnijih pisaca generacije nakon Nadasa, Esterhazyja i Kertesza. No, možda je upravo djelo "Nabaviti ženu" njegovo najbolje. Ono nipošto nije jedina mogućnost prikaza rata, u Jugoslaviji ili bilo gdje, ali zasigurno je, bez pretjerivanja, jedna od najpotresnijih.
Hans-Peter Kunisch, Sueddeutsche Zeitung



Josip Osti: 'Učitelj ljubavi' (roman)
(262 str, tvrdi uvez, cijena: 129,00 kn)

U mozaičnom romanu 'Učitelj ljubavi' Josip Osti ispisuje možda ponajljepše stranice suvremene književnosti o djetinjstvu, o svijetu viđenom očima dječaka koji voli životinje, ali još više djevojčice. Njegov junak slično kao i junaci u scenarijima Abdulaha Sidrana, promatra svojim znatiželjnim i začuđenim očima svijet poslijeratne Bosne, svijet u kojem se izmjenjuju pravde i nepravde, ali usprkos svemu sve oko dječaka puno je istinske topline, ljubavi, sreće...
'Učitelj ljubavi' sentimentalan je roman u najboljem značenju te riječi, on će čitatelja nasmijati i rasplakati istovremeno, a Josip je Osti čarolijom riječi, kakvu u prozi može postići samo veliki pjesnik, ostvario je djelo za sve generacije.

O autoru:
Josip Osti, pjesnik, pripovjedač, esejist, književni kritičar, antologičar i prevoditelj, rođen je 19. ožujka 1945. godine u Sarajevu, gdje je diplomirao na Filozofskom fakultetu. Bio je urednik kulture studentskog lista Naši dani, urednik u izdavačkoj kući Veselin Masleša, sekretar Podružnice književnika grada Sarajeva i direktor Međunarodne književne manifestacije Sarajevski dani poezije, sekretar Udruženja književnika BiH, predsjednik Udruženja književniih prevodilaca BiH, te lektor/korektor u izdavačkoj kući Svjetlost.
Objavio je knjige pjesama: Snokradica (1971.), Salto mortale (1974.), Tetovirani violinist (1976.), Grom iz vedra neba (1978.), Umiru i zmije koje su nas ujedale, (1984.), Zmijski pastir (1989.), Barbara i barbar (1990.), Plamen, žar, pepeo i obratno, (1991.); Ljubavno dvorište (1993. i 1995), Sarajevska knjiga mrtvih (1993.), Mašta na trapezu (1994.), Salamonov pečat (1995.), Kraški Narcis (1999.) i Veronikin rubac (2002.), Rana u srcu, slavuj u rani (2002.), i Rosa mystica (2005.).
Knjige proze: Prvo pa muško (1966.), Odrastao sam sa životinjama (1996.), Iščezla ledena čarolija, 1998. i Učitelj ljubezni (2004.).
Knjige eseja, književno-kritičkih i publicističkih tekstova: Let oko svjetiljke (1986.), Jevreji u Sarajevu i Bosni (1993.), Sarajevo nekada i sada (1993.), Život i priča (1994.), Mač i pero (1995.), Knjiga o knjigama (1996.), Podzemna katedrala (1996.), Radovan Karadžić - pisac i/ili zločinac (1996.), Lica, likovi, krajolici(1996.), Tragom Arijadnine niti (1996). i Zvijezda u krilu mladoga mjeseca (1999.). Knjigu Razgovori sa Izetom Sarajlićem (1991.), te knjigu prepiske sa književnicom Biljanom Jovanović Non omnis moriar (1996.).
Autor je i niza antologija. Knjige su mu prevođene na na slovenski, talijanski, češki, engleski, poljski, turski, bugarski i makedonski jezik. Dobitnik je nagrade Trebinjskih večeri poezije (1973.) za najbolji pjesnički prvenac u BiH, dva puta Nagrade društva književnih prevodilaca BiH (1981. i 1985.), Župančićeve listine (1985.), Potokarove povelje (1987.), nagrade Zlatno kolo (1991.), Zlatna ptica (1993.), Medjunarodne književne nagrade Vilenica (1994.), plakete grada Ljubljana (1997.), Veronikine nagrade (1999.), Župančićeve nagrade (2000.) i posebnog medjunarodnog priznanja za poeziju Umberto Saba - Scrittore di Frontiera / Obgranična književnost (Trst, 2005.). Od 1998. poeziju i prozu piše na slovenskom jeziku. Živi, kao slobodni umjetnik u Sloveniji (Ljubljana, Tomaj) i BiH (Sarajevo).


Osim ovih knjiga FRAKTURA je upravo objavila i likovnu monografiju Matka Vekića koju je priredio Petar Prelog, te na ovom vam mjestu već predstavljene : roman 'Fijasko' Imre Kertesza i knjigu pripovijedaka 'Ruže za Nives Koen' Mirka Kovača

Tokom jeseni FRAKTURA će objaviti i sljedeće naslove :

- Lawrence Norfolk LEMPRIČROV RJEČNIK (750 stranica napete priče o Istočnoindijskoj kompaniji, urotama, zavjerama, potrazi za ljubavlju i istinom, jedna od najboljih engleskih povijesnih romana devedesetih)
- Per Olov Enquist POSJET KRALJEVA LIJEČNIKA (najbolji i najcjenjeniji suvremeni švedski pisac konačno u hrvatskom prijevodu, roman o liječniku danskoga kralja i njegovoj ljubavi s kraljicom, ljubavni povijesni roman)
- Ralf Rothmann VRUĆINA (veliki roman o Berlinu devedesetih, Berlin Alexanderplatz naših dana)
- Nicolas Remin SNIJEG U VENECIJI (napeti i uzbudljivi povijesni krimić iz devetnaestog stoljeća, posjet Sissy Veneciji, ubojstva, tajne. Autor je gost Pulskog sajma knjiga)
- Ante Tomić & Ivica Ivanišević KROVNA UDRUGA i druga drama (napokon prigoda da pročitate drame splitskog dvojca, 'Krovna udruga' da vas podsjetimo, drama je koja je skinuta s programa splitskog HNK-a zbog prosvjeda dragovoljačkih udruga...)





Post je objavljen 17.10.2005. u 10:59 sati.