Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/livno1

Marketing

Srbijansko mlijeko ’made in Banja Luka’

MLIJEČNI RAT BiH GUBI BITKU S NELOJALNOM KONKURENCIJOM
VARANJE KUPACA Početkom godine Mljekara Subotica kupila je Banjalučku mljekaru, pa sada uvozi mlijeko iz Srbije i potom pakira u ambalažu mljekare iz Republike Srpske


Uvoz robe u ovoj godini u BiH agroindustrijskog sektora u prvih osam mjeseci bilježi pad sa 1,236 milijardi KM na 1,221 milijardu KM, što je smanjenje za 1,28 posto.
Iz Vanjskotrgovinske komore BiH, međutim, upozoravaju kako uvoz mesa, mesnih prerađevina i mlijeka i dalje raste jer je ove godine vrijednost uvezene robe za oko 43 milijuna KM veća u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
U analizi koju je pripremila VTK BiH se naglašava kako to znači da sve priče o zaštiti domaćega tržišta, štrajkovi, mjere poduzete prema Hrvatskoj, kao i primjedbe Hrvatske na takvo stanje, nisu dali odgovarajuće rezultate, jer uvoz tih proizvoda, unatoč tome i dalje drastično raste i za osam mjeseci ove godine je zabilježio porast od 20,76 posto.
Kada je riječ o uvozu mlijeka u VTK BiH očekuju kako će biti nastavljena postojeća tendencija porasta uvoza te je komora najavila da će pokrenuti zahtjev kod Vijeća ministara da pokrene antidamping proceduru protiv uvoza mlijeka iz Srbije, naročito kada je riječ o uvozu Banjalučke mljekare, koju je početkom godine kupila Mljekara Subotica i putem koje uvozi mlijeko iz Srbije i pakira u ambalažu Banjalučke mljekare.
Međutim, kako se doznaje, takva inicijativa još nije stigla do nadležnoga ministarstva kako bi bila razmatrana na najvišoj razini državne izvršne vlasti u čijoj je nadležnosti zaštita domaće proizvodnje.
Posljedice takva stanja su očevidne na prostorima cijele BiH budući da brojne domaće mljekare obustavljaju otkup jednodnevne proizvodnje tako da poljoprivredni proizvođači i u Federaciji BiH i u Republici Srpskoj nemaju kome prodati mlijeko.
Iz Vanjskotrgovinske komore BiH navode kako su gotovo sve mljekare u BiH u sličnoj situaciji - mljekara u Dubici, koja već jedan dan u tjednu ne otkupljuje mlijeko, zatim mljekara u Livnu, Gradačcu i druge te da nema nikakvih naznaka da bi u skorije vrijeme moglo doći do nekakva zaokreta što će svakako još više otežati položaj primarnih poljoprivrednih proizvođača koji će "biti prisiljeni izlijevati mlijeko po cestama" budući da ga nemaju kome prodati.
Dotle, građani BiH će s polica i dalje kupovati uvozno mlijeko iz susjednih zemalja pakirano u domaću ambalažu.
(slobodnadalmacija)

Post je objavljen 11.10.2005. u 21:59 sati.