(objavljeno u lokalnom tjedniku "Posavska Hrvatska" sredinom kolovoza)
Ili, u ovom slučaju više bi bilo "vodu pumpaj, radna mjesta čuvaj".
Mislio sam u ovoj kolumni pisati isključivo o općim temama, bez osobnih iskustava, jer ove novine već imaju sjajnih dnevničkih kolumnista, ali prilike me baš mame napisati koju o događajima jedne noći proteklog tjedna.
Svi znamo kakvo je ovo ljeto: kišovito i hladno, da se i najstariji Brođani ne sjećaju ovakvog srpnja. Dvadeset i više kišnih dana u najtoplijem mjesecu u godini nezapamćeno je! Početkom kolovoza tomu su se pridružile i hladnoće i jutarnje/noćne temperature ispod 5 celzijevaca, pa nisu rijetki ni oni koji su početkom kolovoza upalili centralna grijanja ili naložili peći. Jer, kad se smrzavate, ne gledate na kalendar.
Vremenske (ne)prilike su to koje ne odgovaraju ni običnim ljudima koji su jedva čekali "ljeto" za odlazak na odmor, a posebno nisu odgovarale onima koji su se bavili poslom rekreacijskog turizma. Otvoreni bazeni u okolici grada umjesto uobičajenih sedamdesetak kupališnih dana imali su tek petnaest (na znanje i ravnanje gradskim ocima od kojih neki uporno guraju projekt otvorenih gradskih bazena; u njih će se ulupati petnaestak milijuna kuna, a isplativije bi bilo plaćati tih nekoliko kupališnih dana autobus svima zainteresiranima)! Na Migalovcima su se na sve to poklopile loše stare instalacije i velika kiša i prošli su četvrtak doveli do poplave.
Što radite kad ste ugroženi poplavom?
Zovete vatrogasce! Koliko puta ste vidjeli na televiziji da u slučaju ljetnih velikih pljuskova i poplava (Pula, Šibenik...) pumpe vatrogasnih postrojbi izbacuju vodu iz stanova ili poduzeća. Dakle, rade ono za što ih tijekom godine plaćamo (i tijekom mirnih vremena jer kad ništa ne gori i kad nema poplava često se žalimo kako nam na "bespotrebne" vatrogasce odlaze preveliki novci; tek kad nam spase imovinu vidimo da su itekako potrebni).
Te "noći velikog potopa" na broju 93 javio se samo jedan pospan glas koji je iskusno procijenio da nema dovoljno ekipa koje bi mogao poslati na teren. Mala zanimljivost; prosjek noćnih intervencija vatrogasaca kad nije sezona grijanja i kad pada kiša je tek nešto iznad nule! Jedna ili nijedna intervencija na noć. Baš tu noć, oni su bili u pripravnosti za tu nulu!?
Na moju izričitu molbu da nam posude barem kakvu prenosnu pumpu, jer imam ljude koji s takvom opremom znaju raditi, odgovor je bio da ne mogu oni posuđivati opremu i neka se obratim "Vodovodu".
Voda je u međuvremenu u postrojenju rasla. Velike pumpe za filtere i akumulacije bile su na korak do potapanja, pa sam morao narediti da se ugase, da barem ne budu poplavljene dok rade (jer tada u potpunosti pregore; ovako ih se nakon kojih tjedan-dva može osposobiti za rad). Onda sam telefonirao dalje.
Glas u "Vodovodu" (kojemu se ispričavam jer sam greškom dobio krivi broj mobitela, pa su moji djelatnici, ni krivog ni dužnog u dva sata ujutro, izvukli iz kreveta krivog čovjeka koji ni nije bio dežuran!) bio je ljubazniji, ali od još manje pomoći. "Vodovod" na teren izlazi samo po danu. I to je u redu, jer to poduzeće i nije namijenjeno dežuranju po noći. Za to imamo vatrogasce, zar ne?
Ne! Na ponovljeni poziv u kojem sam ponudio da ću osobno platiti intervenciju (premda plaćam gradske poreze iz kojih su već plaćeni i vatrogasci!), pospani glas je rekao da će pitati šefa, a zatim javio da ne mogu udovoljiti pozivu.
Nazvao sam policiju. Na 92 glas je bio puno ljubazniji, imao sam dojam da bi momci u plavom došli sami da su imali kakvu pumpu pri ruci. Čak je dežurni rekao da će on zvati vatrogasce, pa mi javiti. Odgovor koji je dobio nakon nekoliko minuta i prenio meni bio je svejedno da oni ne mogu izaći na intervenciju. Razlog? "Moramo imati spremne ekipe jer što ako negdje u gradu izbije požar!" Podsjetit ću da je te noći bio takav prolom oblaka da bi bilo jako teško zapaliti i benzin, a kamoli da se nešto slučajno zapali!
Došlo mi je da sam napravim kakav požar i da pozovem vatrogasce!
Možda je greška i moja: da sam znao da Brod nema javnu vatrogasnu postrojbu, kupio bih si neku pumpu i držao je u pripravnosti. Predlažem i vama da kod kuće nabavite kakvu pumpu za slučaj poplave i barem jedan vatrogasni aparat, za slučaj požara.
Osobno, izgubio sam novac. Ništa strašno, u svakom poslu postoji poslovni rizik gubitka, i u taj rizik dobar poduzetnik mora ugraditi i neočekivane elemente (poplavu, požar, potres...). Ali, kako više prihoda nema, deset ljudi, a uskoro i još četvero, izgubilo je posao, a to se nije moralo dogoditi! Više nezaposlenih, manje novca u gradskom proračunu (ionako punom rupa), pa će, nadam se, biti i manje novca za vatrogasce!
Kao mali prilog "borbi protiv vatrogasaca", do daljnjega neću platiti 1200 kuna gradskog poreza na tvrtku, a svojim djelatnicima koji su sada bez posla, predlažem da posao potraže kao noćne interventne ekipe profesionalne vatrogasne postrojbe, jer tamo očito nedostaje ljudi!
Post je objavljen 14.09.2005. u 20:11 sati.