Završna obrada podrazumijeva rađenje manjih korekcija svjetline i boje na videu, eventualno dodavanje logotipa, te rekomprimiranje videa.
Ukratko
Postupak završne obrade bi mogao ići slijedećim koracima:
1. otvoriti ubrzani video
2. odabrati Full processing mode
3. postavljanje filtera
4. odabir i podešavanje kodeka
5. spremiti video (File->Save as AVI)
Sve jasno? Nije? Čitajte dalje...
Filteri
Osnovna namjena VirtualDuba nije digitalna obrada slike, već rezuckanje videa, igre sa zvukom i framerateom, te najvažnije: kodiranje (komprimiranje). Međutim, neke modifikacije na slici jesu moguće putem filtera (Video->Filters).
Ova opcija nije zasjenjena (onemogućena) jedino kod Full processing mode. Razlog tome je što filteri mijenjaju slikovni zapis, te je potrebno u cjelosti ponovo komprimirati video.
Kliknuvši na ovu opciju program će vam prikazati prozor sa praznim popis filtera koji će biti primjenjivani prilikom obrade učitanog videa. Filtere dodajete tipkom Add. Prilikom obrade, filteri će biti primjenjivani na video redoslijedom kojim ste ih dodavali. Taj se redoslijed može mijenjati tipkama Move Up / Move Down.
Primijenjeni filteri
Video sam snimao jeftinom web kamerom, pa da bi snimljeni video materijal nečemu sličio, morao sam napraviti određene korekcije. Tako sam kao prvi dodao filter Levels. Ručno sam podesio slidere.
Cijeli video je imao lagano zelenkasti ton, što sam korigirao HSV filterom, podesivši Hue.
Poslijednji filter koji sam upotrijebio je bio filter Logo. No prije no što sam ga mogao početi koristiti, morao sam kreirati datoteku sa logotipom. Kreirao sam malu BMP datoteku sa bijelim tekstom na crnoj pozadini.
U filteru Logo moguće je učitati i grayscale datoteku sa maskom koja definira koji su dijelovi loga providni, a koji nisu. Dijelovi maske koji su bijeli označavaju u potpunosti neprozirna područja loga, dok su crna područja u potpunosti prozirna.
Kao filter sam upotrijebio istu datoteku koja je ujedno i logo (ima crnu pozadinu = providno). Logo sam pozicionirao dolje lijevo (BL = Bottom left).
Full processing mode
Kao što sam u prethodnom poglavlju spomenuo, da bi uopće mogli koristiti filtere, VirtualDub se mora nalaziti u Full processing mode. U ovom će načinu rada obrada videa potrajati znatno duže no u Direct stream copy, koji je korišten kod ubrzavanja videa. No, ako ste pažljivo čitali tekst o ubrzavanju, to vam je vjerojatno jasno.
Dodatna razlika od Direct stream copy se što je kod ovog načina rada potrebno odabrati kompresor (kodek), koji će videozapis komprimirati prije no što bude zapisan u datoteku. O tome više u poglavlju koje slijedi.
Kodek - odabir i podešavanje
Moj prvi izbor je bio kodek XviD. XviD je nastao kao odgovor grupe programera na zatvaranje izvodnog koda DivX-a. Naime, u početku je DivX bio open source software. Nejgovi tvorci su nakon nekog vremena odlučili taj kod zatvoriti za javnost.
Neću ulaziti u analizu koji je od dva kodeka bolji, jer i onako već ima previše stranica na tu temu (XviD vs DivX). Zadovoljan sam sa poslom koji XviD obavlja i neka to ostane na tome.
Postavke XviD kodeka mogu izgledati zastrašujuće na prvi pogled. Testiranjem sam došao do toga da se sve te postavke mogu slobodno ostaviti na pretpostavljenim vrijednostima (default). Naime, njihovim mijenjanjem nisam uspio doći do znatnih poboljšanja/pogoršanja u kvaliteti/veličini rezultirajućeg videa. Ali ako baš volite cijepati dlake, evo vam LINK.
Ako ste zaboravili, kodek se odabire kroz opciju Video->Compression
U slijedećim nastavcima...
- kako objaviti video na webu
- budući time lapse projekti
Post je objavljen 16.09.2005. u 13:16 sati.