Sad bi vaša prva asocijacija trebala biti, naravno, Yorkshire. Tamo smo, naime bili; točnije, u Sheffieldu, koji se nalazi u južnom Yorkshireu. Ako niste znali, a pretpostavljam da niste, u Sheffieldu je osnovan najstariji nogometni klub na svijetu i sagrađen prvi nogometni stadion, najpoznatiji Šefildžani su Pulp, Joe Cocker i Human League, u zadnje su ga vrijeme proslavile muške gole guze koje su se našle na filmu, a zatim i u mjuziklima širom svijeta (pa i u Zagrebu), tamošnje kino Showroom proglašeno je jednim od najboljih nezavisnih kina u Velikoj Britaniji, i tako dalje.
Sheffield je mnogo veći grad nego što na prvi pogled izgleda. Naime, centar mu je toliko mali da ga je moguće obići za pola sata, dok su se rezidencijalne četvrti rastegnule u nedogled. Znate već, tipičan engleski grad u kojem nema nebodera i ne ide u visinu, nego u širinu. Kao i većina susjednih gradova, Sheffield se razvio tek tijekom industrijske revolucije, a mudrim i nadasve humanim potezom gospođe Thatcher, koja je kratkom ali odlučnom akcijom pozatvarala čeličane i rudnike te time uvelike usporila razvoj tog kraja, da ne kažem unazadila ga, velik je broj ljudi ostao bez posla i odlučio potražiti sreću ako ne u striptiz-barovima, onda barem u drugim dijelovima zemlje. Imajući na umu razdoblje procvata Sheffielda, jasno vam je da u njemu nema velikih arhitektonskih čudesa niti impresivnih dvoraca s pripadajućim vrtovima; dapače, prilično jednolične kuće obložene tamnocrvenom ciglom čine alfu i omegu urbanističkog stvaralaštva.
Međutim, krajem prošlog stoljeća gradski oci, majke i ostali rođaci sjetili su se da bi mogli uložiti u razvoj grada i pametno odlučili da bi im turizam trebao i morao postati glavni izvor prihoda, tim više što je Sheffield jedini grad u Velikoj Britaniji koji se nalazi na području nacionalnog parka te je već i stoga prepun radoznalaca iz cijelog svijeta. I tako su zasukali rukave i krenuli u akciju. Kad sam prošli (i ujedno prvi) put bila u Sheffieldu, prije točno dvije godine, tadašnja gradonačelnica s puno nam je entuzijazma i energije pričala o projektima na kojima rade, a ovaj put središte grada nije bilo ni slično onome od prije samo dvije godine, već je pretvoreno u jedno od većih gradilišta Europe. Svakoj se građevinskoj intervenciji pristupa vrlo pažljivo i planski, pa me zanima i nadam se da ću imati prilike vidjeti kako će grad izgledati za, recimo, desetak godina. Budući da za vrijeme prošlog boravka još nisam imala digitalni fotić, a nemam ni skener da prebacim stare fotke na komp, morat ćete se zadovoljiti slikama s ovog putovanja i vjerovati mi na riječ da se mnogo toga promijenilo.
The Millennium Project
Promjene koje sam spomenula obuhvaćene su zajedničkim nazivom The Millennium Project, unutar kojega su zasad otvoreni Zimski vrt i Millennium Galleries u samom središtu grada. U pozadini treće slike možete vidjeti gradilište na mjestu na kojem će biti smješten najluksuzniji hotel u gradu, koji bi trebao biti otvoren već ovog ljeta. Inače, osim izgradnje ovakvih građevina, u gradu rade i na poboljšavanju ukupnog imagea. Tako je, recimo, prema Sunday Timesu, Sveučilište u Sheffieldu bilo proglađeno najboljim u Ujedinjenom Kraljevstvu za 1991./1992. godinu, Sheffield Hallam University jedino je novo sveučilište u zemlji koje sudjeluje u nacionalnim projektima ravnopravno uz Cambridge i Oxford, a grad u kojem studira 45 000 studenata nedavno je dobio i titulu najomiljenije destinacije za studiranje.
Vijećnica
Gradska vijećnica apsolutno dominira središtem grada - i veličinom i položajem. S njezine stražnje strane uredili su ogromnu fontanu u kojoj se kupaju dječica, a oko koje su veliki travnjaci za sunčanje, trčanje i pikničarenje. Da, u središtu grada. I naravno da je sve to pješačka zona.
Evo i par slika iz Vijećnice.
Prepoznajete li ovu damu?
Odjel za ovisnike
Sheffield je daleko od shoppingholičarskog raja i nema šanse da u njemu nađete neke ekstraspešl dizajnerske stvarčice, no opremljen je većinom high street trgovina koje su, uostalom, nama običnim smrtnicima sasvim dovoljne. Osim toga, pješačka zona prilično je velika, tako da se kupovina može fino iskombinirati s ugodnom šetnjom i kavicom, a postoji i jedan zgodan shopping centar.
Kad se trgovine zatvore, preostaje vam samo sjesti u lokalni pub na pivu i nadati se da nitko neće primijetiti da švercate bebu koja trči po terasi i aktivno radi na novom razmještaju stolova i stolica.
Katedrale
Ovo je protestantska...
...a ovo katolička.
Obujte udobne cipele, vodim vas u šetnju
I za kraj ću vas još malo prošetati središtem grada.
Sheffield je prekrasno ukrašen cvijećem i zelenilom. O gradu se zaista vodi briga i to se vidi na svakom koraku. U nekim općinama (recimo, u najstrožem središtu) kazna za bacanje smeća izvan kante je 50 funti, a u nekima malo izvan (eh sad, kad bih znala kako se zove - tamo su nas The Fat Cat, prilično razvikani pub, ali ne znam mu više adresu) penje se do vrtoglavih 2500 funti. Obavijesti se nalaze na svakom koraku i mislim da djeluju vrlo motivirajuće po javnohigijenske navike.
Glavna ulica s tzv. kazališnim trgom (to sam ga ja tako nazvala, nemam pojma kako mu je ime) povezana je nizom slikovitih malih uličica.
Sunce zalazi...
Sasvim obična ulica izvan središta.
Snalaženje stvarno nije problem.
I, za kraj, jedno od nekoliko kazališta koja se nalaze na istom trgu, odmah preko puta Zimskog vrta.
Post je objavljen 26.07.2005. u 22:32 sati.