Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/amgar

Marketing

Pogled na Ameriku: Od "We The People" do "We The Corporations"

Pogled na Ameriku:
- Od "We The People" do "We The Corporations"!
- Kako je Americhki Narod izgubio politichku moch!
- Democracy or Plutocracy, which one is it?

Od kojih stotinjak TV kanala koji su mi ovdje dostupni, ja samo gledam tri. Matematichki izrazeno, za mene je 97% americhkih TV kanala smeche. Kanali koje gledam su "History channel", "Comedy channel" i "CSPAN2 Book TV". Neki dan mi je prijatelj opalio komentar:" Bash si nerd!". Nisam nerd, jednostavno ne mogu progutati bezvezarije koje se serviraju kroz TV; to ukljuchue vijesti i isto ono shto ovdje zovu "sit-com", iliti " situational comedy". "History channel" volim zbog povijesnih dokumentaraca; istina, malo pretjeruju sa drugim svjetskim ratom, ali tu i tamo se nadju dobri dokumentarci koji pokrivaju dogadjaje od starog Egipta do rata u Iraku. "Comedy channel" volim zbog "stand-up comedians", oni su po meni pravi "glas" americhke kulture, a ne ono shto ostali TV kanali prodaju kroz "sit-coms". "CSPAN-Book TV" je "public channel". To znachi da na njemu nema reklama, shto je jako osvjezavajuche u ovoj "kupi/prodaj" kulturi. Ono shto mi se svidja na tom kanalu je da tu autori knjiga daju prezentacije o svom radu. Tu mozesh upoznati temu knjige direktno od autora, i onda mozesh odluchit' da li kupiti tu knjigu ili ne. Druga dobra stvar je da se na tom kanalu pojavljuju autori iz cijelog spektra "politichkih ubjedjenja", od liberala do konzervativaca. Volim chuti mishljenja ljudi svih moguchih ubijedjenja.

Prije nekih chetiri godine dodjem na "Book TV channel" i nabasam na prezentaciju koju je davao Thom Hartmann o svojoj knjizi "Unequal Protection". Odmah sam osjetio da taj covijek ima neshto pametno za rechi. Prezentacija je trajala nekih 30 minuta, i ja sam ga slushao sa apsolutnom paznjom. On je izrazio ono shto sam ja osjetio chitajuchi druge autore koji su pisali o Americi; ali istovremeno, on je dao objashnje zashto i kako; drugi autori su bili tipa:" To ti je tako u Americi, pa ti sad vidi!!???". Nish, kupio sam njegovu knjigu i ovo moje piskaranje je inspirirano tom knjigom.

Ako zelish skuzit' kako neka zemlja "u stvari" funkcionira, dobro je pocheti o pravnog sistema te zemlje. To che ti rechi tko ima prava, a tko ih nema. Ako zelish skuzit' zashto zemlja ima takav pravni sistem, onda se morash vratiti u proshlost, u same pochetke stvaranja te zemlje. To che ti rechi, tko su bili ti koji su pocheli graditi novu zemlju, koji su bili njihovi motivi, i na kraju, koji je bio njihov cilj. Naravno, kad neshto pochnesh graditi s jednom idejom, nema garancije da che se to ostvarit na nachin na koji si to zamislio. Vrijeme, okolnosti, i tko zna shto drugo, che doprinijeti promjenama koje che te u najgorem sluchaju vratiti na pochetnu tochku. To je gdje se Amerika danas nalazi, na pochetnoj tochci. Amerika se rodila kao posljedica revolta tzv. "Americhkih Patriota" protiv "Great Britain" zbog "Taxation without representation"; to svaki klinac u ovdashnjoj skoli zna, to je "official" povijest. Ali, da li je to stvarno bilo tako? Mozda neshto nedostaje u toj prichi, neshto kao istina? Ono shto sam skuzio u ovoj kulturi je da su "white lies" ili "polu istine" jako popularne. Koncept je jako jednostavan, prezentirash ideju ali izostavish "neke detalje" koji bi bili shtetni za tvoju teoriju ;-). Natrag na prichu, dogadjaj o kojem pricham je "Boston tea party". Sluzbena povijest koja se uchi u shkolama je da su se Ameri naljutili na Veliku Britaniju zbog dodatnih taksa na chaj, koji je bio jako popularan u americhkoj koloniji. Naravno, "mali detalji" u toj prichi su izostavljeni! Nije tu bilo nikakvih "dodatnih taksa" na chaj, to je bila samo posljedica poslovne odluke prve mutinacionalne korporacije koja se zvala "East India Company". To je bila odluka investitora u kompaniji, koji su vladali Velikom Britanijom u to vrijeme, da jedino "East India Company NE MORA plachati takse na uvoz chaja u Ameriku!". Mali detalj :-).

"East India Company" se rodila on December 31st 1600. Osnovala ju je the virgin queen "Elizabeth The First". Tu se zapravo rodio koncept zvan "Limited Liability Corporation". Koncept je u stvari jednostavan. Do tada, svaka ekspedicija u "Novi Svijet" u zamljama kao Portugal, Spanjolska, Nizozemska i Francuska, je bio financiran od grupe investitora. Investitori uloze pare u expediciju i naravno, ochekuju profit. Ali ponekad, expedicija propadne i investitori izgube svoju investiciju. Problem je bio u tome da je "ekspedicija" mogla napraviti vishe troshkova nego novaca koje su investitori ulozili, i onda bi investitori bili "liable" (duzni) za te dugove. Drugim rijechima, ja ulozim $100.000 u expediciju, expedicija potroshi $120.000 i ode u bankropt. Ja, kao investitor moram platit dodadnih $20.000 duga. Ono shto je Elizabeth the First napravila je bilo novo, sad si samo "liable" za sumu novca koju si ulozio, nishta preko toga. To je bila divna ideja za potencijalne investitore, i tako se rodila prva multinacionalna korporacija the "East India Company". Ta che kompanija biti presudna u kreiranju Amerike, i kasnije u americhkoj kulturi.

Ovo je duga pricha, ako vas davim, slobodno to napishite.
Ako zelite, nastavak slijedi!








Post je objavljen 22.07.2005. u 01:25 sati.