Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/cocktailbridge

Marketing

Demon Defense and Demon Doubling

Dobio sam knjigu Demon defense and demon doubling od Augie Boehma koja je izašla prošle godine. Augie Boehm je poznati igrač te instruktor bridgea iz New Yorka. Tema knjige je dobra obrana te dobra procjena kada dati kaznenu kontru.

Kaznena kontra je odličan način za povisiti zaradu na djeljenju ili barem krvni tlak igrača. Kod kaznenog kontriranja morate biti samouvjereni a sigurnost jedino može doći iz sigurne igre u obrani. Dobri igrači u obrani riskiraju puno više kaznenih kontri jer znaju svoje šanse.

Ova knjiga počinje sa osnovama obrane. Ne ide u detalje kao druge knjige slične namjene (poput Linczmayerove koju ste mogli nabaviti u Puli). Drugi dio knjige je posvećen kaznenim kontrama: kada kontrirati (a kada ne), kako srušiti kontrirani kontrakt, pogotovo parcijalac.

Svako poglavlje je jedan razgovor između učitelja i učenika. Kako učenik savladava pojedine tehnike tako pratimo rast njegova samopouzdanja. Prvo vrijeme prisutna je nesigurnost koja brzo nestaje. Tada dolazi suprotna krajnost – pretjerana samouvjerenost koju protivnici brzo kažnjavaju. Učitelj ponovo vraća sigurnost, koja s praksom postaje sve čvršća.

Evo jednog zanimljivog borda: Parski turnir, svi su crveni. Partner na Eastu je otvorio jedan tref. Došao je prelicit jedan karo i vi ste rekli jedan herc. Lijevi protivnik kaže dva karo što partner kontrira. Kontra je support double – pokazuje trokaratnu herc podršku što desni pasira.


West
NorthEastSouth
--1 1
1 2 Xpass
passpass


Ne zvuči da partner ima više od minimalne ruke jer su oba protivnika pokazala vrijednosti. U ruci imate dosta defanzive: par štihova u majoru, adute iza izvođača sa dva sigurna štiha. Brojeći partnera za dva defanzivna štiha (otvorio je) pasirate kazneno kontru jer je sve zajedno dovoljno za jednom ne. 200 na paru je siguran top.

2X
7
8 5 2
Q J 9
J 6 4
Q J 10 2
 
K 7 3
A 8 5 2
Q 10 9 3
7 4
  Q J 9 4
K 7 6
2
A K 6 5 3
  A 10 6
10 4 3
A K 8 7 5
9 8
 


Ataku tref partner uzima kraljem i igra pik damu. Izvođač uzima pa igra mali karo prema stolu. Odmah kar dama, pik kralj te pik nastavak do partnerovog dečka. Tref as i treći tref koji promovira drugi adutski štih. Zajedno sa dva herc štiha to je tri puta ne za 800. Trebalo je pokupiti visoke štihove u piku prije nego odmah na tref izvođač ne baci gubitni pik.

Stil knjige je zanimljiv: razgovor kako se autor poziva na svoja iskustva sa bridge instrukcija. Pitanja nisu banalna, a odgovori su precizni i bez velikog pametovanja. Lako se uživjeti u ulogu učenika koji malo po malo usvaja i primjenjuje (uspješno - što je jedino izmišljeno u knjizi) znanje. Autor je odlično prikazao kako prvi uspjesi 'udare' u glavu pa te protivnici brzo spuste na zemlju. Savjetuje upornost i potrebu nastaviti dalje licitirati kao i prije što nije lako. Svaki put kad vadiš crvenu sjetiš se prethodne katastrofe. Važno je iz svake neuspjele kontre izvući pouku i iskustvo kako drugi put prepoznati situaciju i pravilno reagirati.


Post je objavljen 25.06.2005. u 00:35 sati.