Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/dbilos

Marketing

Rekoh za ovaj post da cu pokusati odgovoriti na pitanja koja vas zanimaju.
Kako je sa kriminalom tamo?
Sto se Eritreje tice kriminala je vrlo malo. Pisao sam vec ranije o policiji u Asmari i njihovim metodama. Pune su ulice policajaca a svaki znacajniji objekat osigurava policija naoruzana automatskim puskama ili drvenim stapovima. Po cijelu noc nekakvih osiguranja ima na svakom kutu ulice pa je mozda i zbog toga vrlo malo kriminala, no ipak mislim da je glavna zasluga stroga ruka predsjednika ove drzave koji i nema bas milosti.
Rijec milost je cini mi se u Africi nepoznanica.
Mislim da je policija ustrojena tako da su se veterani iz rata i svi oni starci koji nisu vise za vojske iskoristili za ove policijske postrojbe. Strah od predsjednika i od toga da se izgubi posao je veliki pa se zakon provodi. Jaka sluzba i sigurnosti koja prati sve i svakoga jednostavno je utjerala strah u kosti ovim ljudima pa se vrlo tesko usuditi baviti necim sto je protiv zakona.
Prije nekoliko dana zaustavljen na semaforu prvi puta gledam kako se kaznjava biciklista koji je napravio prekrsaj u prometu. Nisam siguran kakav je prekrsaj bio no policajac, lica ozbiljnog kao da je uhvatio kriminalca sa Interpolove tjeralice, ispruzene ruke ceka da biciklista (tridesetak godina) odvije ventile na biciklu i stavi mu ih na dlan.
Ventili se odlazu u dzep a biciklista je slobodan da se udalji gurajuci pored sebe svoj bicikl sa ispuhanim gumama.
Policiju se ne smije pokusati potkupiti. To mi je receno kada sam pitao da li je moguce na taj nacin izbjeci mobilizaciju (koju sam takodjer opisao nedavno). Ni u koga se ne moze biti sigran da nije spijun koji radi za Vladu i onda je najbolje da se zivi po pravilima.
Molim te napisi da li si bio u Djibutiju i kako je tamo. Po nekim mojim istrazivanjima to bi trebala biti mala zemljica ali daleko bogatija od ove dvije. Moze li se standard Djibutija usporedjivati s hrvatskim?
Preko Djibutija sam samo letio pa ne znam kakvo je stanje tamo, no ono sto znam i nije bas previse ruzicasto. Zivio sam u Bureu koje je vrlo blizu granice sa ovom zemljom pa znam da je pleme Afara jedno od glavnih plemena ako ne i najvece a to mi govori da stanje bas i ne moze biti dobro. O Afarima sam takodjer dosta pisao u postovima iz Burea.Musa Ali, planina od oko 2000 m na kojoj je tromedja izmedju Eritreje, Etiopije i Djibutija uzdizala se odmah iz Burea gdje sam proveo vise od pola godine. Etiopljani mi nisu dozvolili planirani put do granice sa Djibutijem, a oni koji su ranije uspjeli da odu rekli su mi da sve izgleda prilicito jadno i sa njihove strane granice.
Mislim da je Djibuti samo na dobrom strateskom polozaju pa zivi od pomoci Amera i Francuza koji su najutjecajniji jos uvijek. Ameri imaju jake snage tamo koliko sam cuo. Etiopija placa koristenje luke jer je ostala bez Assaba od kada je Eritreja postala neovisna no cuo sam da je i ta pruga koja povezuje Addis i Djibuti u vrlo jadnom stanju. Sve u svemu ono sto ja znam Djibuti se ne bi mogao porediti sa Hrvatskom ni u ludilu. Svega je oko pola miliona pa je tesko i porediti ih sa Etiopijom koja je uveliko presla 65 miliona. Zivot u Eritreji je opet posebna prica. Moj osjecaj je da je sve to jednako jadno no mozda se varam.
Koliko tamo doše evo npr. jedno pivo?
pivo u prodavnici je negdje oko 7-8 nakfi dok po restoranima ovisi negdje i po 30 - 40 nakfi. a nakfa je po sluzbenom tecaju od jucer 15 za dolar a bila je 13 cijelu godinu dana. Na crno je oko 21 za dolar.
inace sam slab sa tim cijenama al potrudit cu se da poneku i zapamtim.

upravo sam saznao od svojih da u tuzli zivi jedna eritrejka i da ju svatko u gradu pozdravlja sa "dahando wa-alki", to valjda znaci "kako si" ili tako nesto... tko bi rekao... eritrean refugees in bosnia :) mali svijet, zar ne?
Eritrejaca ima svugdje po svijetu al stvarno je fora,- biti izbjeglica u Bosni i Hercegovini.

Hey Afrika, zanima me kako dobit posao peacekeepera, ovak cu vjerojatno probat s legijom stranaca, al me zanima jel tesko dobit taj posao prek UN-a i koji su minimalni uvjeti za to ?
Biti promatraca je malo specificno jer moras biti u nekoj vojsci, te da te drzava posalje. Zvrsen tecaj za promatraca obavezan organiziraju se svugdje negdje po Europi i u Hrvatskoj, normalno opet da te drzava kandidira. Za ove poslove promatraca mora se biti najmanje satnik po cinu. Civilni poslovi u UN su uglavnom preko stele ili sa dosta srece. Za ljude iz nasih krajeva je bilo prilicito lako prije nekoliko godina a sada je sve teze i teze jer se sve vise zadovoljava ono UN pravilo da se gleda zastupljenost svih zemalja svijeta. Kada se jednom upadne mislim da se onda moze ostati dok zelis no tesko je ubaciti se u prvu misiju.

Mali tecaj Tigrinja jezika,.
Dobro jutro - Kemey hadirka (m.r) Kemey hadirki (z.r)
Dobar dan - Kemey wi-ilka (m.r) Kemey wi-ilki (z.r)
Kako si - kemey alokha/alokhi
Dobro - DEHANDO u nekim prilikama i cbuk (tzbuk)
U pravu si - zbuk alokha/alokhi
Oprostite - jigreta
Hvala - Jegenjele
Nema na cemu - genzebka
Zao mi je - bedzaha/ bedzahi
kako se zoves? - men simka/simki
moje ime je - simey....iju.
1 -hade
2 -kilte
3 -seleste
4 -arbate
5 -hamuste
6 -sideste
7 -shoate
Gdje - abey
sta - ntaj
kako - kemey
koliko - kindej


Post je objavljen 11.01.2005. u 23:22 sati.