Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/uskoplje

Marketing

Uskopaljski abecedarij (5): P kao Partizansko groblje

Sredinom prošloga stoljeća na brdu Glavica (Šarampovo) koje se nadvija nad sami grad, pronađeni su ostaci ranokršćanske bazilike, izgrađene još u 5. ili 6. stoljeću. Ova bazilika sastojala se od naosa, pronaosa i apside (ma što to značilo), a ukupna dužina, zajedno s apsidom iznosila je 19,60 m, dok je širina bila 8,80 m. Od enterijera pronađeni su dijelovi menze (oltara), te fragmenti stupa na kojemu je ona stajala. Uz južnu stranu zida nalazila se jedna kasnoantička zidana grobna komora, koju je zatvarala nadgrobna ploča Rimljanina Aurelija Tirona.
No, na žalost, u grad su se u vrijeme pronalaska ovog objekta, spustili i partizani koji su odlučili na mjestu 1500 godina stare bazilike izgraditi još stariji i još monumentalniji spomenik. I tako je nastalo Partizansko groblje, mjesto na kojemu su partizani po prvi put počeli ratovati - frontovski, glomazni objekt sa svim karakteristikama socrealističkoga kiča. No, mnoštvo mladih borova zasađenih u ogradi groblja, u kasnijim godinama postalo je idealno utočište mladim parovima, pa se mnogi Uskopljani i Uskopljanke danas sjećaju Partizanskog groblja kao mjesta stjecanja svojih prvih ljubavnih iskustava (nekima je to bila Ljubavna stijena ili, pak, Batuški lug).
U posljednjem ratu, u partizanskom groblju nalazili su se položaji HVO-a. Priča se da su vojnici, kopajući rovove na Glavici, naišli na stare zidine, koje je pedesetak godina ranije prekrila komunistička bahatost. Vjerojatno su, u gornjim slojevima, naišli i na odbačene boce, izgubljene naušnice i druge predmete iz jedne druge, novije arheologije.
No, o njoj se ne priča. Nje se sjeća...


Post je objavljen 03.01.2005. u 10:14 sati.