Furam već dugo GO na razne načine. Dobra je to igra, ali kod nas malo ljudi zna o njoj, a još manje je igra. Tako imam malo onih s kojima bi igrao. Bilo je raznih načina pokušavanja promicanja GO-a, ali bez bitnih rezultata. Krenuo sam na osnovne škole do djece, jer djeca vole igre. Podosta je i zavoljelo GO, pa ima i lijepih rezultata.
Jednostavna je to igra po pravilima, ali vrlo složena po mogućnostima igranja. Cilj je ograditi veći prostor na ploči od protivnika naizmjeničnim stavljanjem crnih i bijelih kamenčića na sjecišta linija na ploči. Stvaramo ograde i to je jednostavno; kamen do kamena kao 'letva do letve'. Domišljatiji će stavljati svaku drugu 'letvu', jer tako brže naznače veći prostor, a oni još vještiji će hvatati prostor na veće razmake, ali tada će se protivničke 'letve' splesti i pitanje je što će nastati. Dešava se tako da neki kamenčići ostanu u protivničkom bliskom okruženju ili na daljinu.
Stvorene ograde treba znati i sačuvati, jer u protivnom bi protivnik mogao uhvatiti njene dijelove, a time ograda i nije ograda već neka razvalina. Kako čuvati kamenčiće koji čine ogradu i kako zarobiti protivničke koji pretendiraju biti dio ograde je vještina. U sustavnom radu, posebice s mladima po školama igra se atari-go, kojim se vježba zarobljavanje i čuvanje kamenčića. Tako se stiče vještina čuvanja i hvatanja. U atari-gou je cilj zarobiti određen broj protivničkih kamenčića. Kreće se od zarobljavanja jednog kamenčića ili skupine u kojoj je i više od jednoga. Igrač koji ima zadatak osvajanje jednog protivničkog kamenčića ima 1. internu kategoriju. Onaj koji treba dva zarobiti ima 2. internu i tako redom. Uobičajeno je ići do šest zarobljenih, jer tada je igrač već spreman za prelaz na gradnju zidova tj. igranje goa. Atari-go je igra zarobljavanja kamenčića.
U atari-gou igrač brzo ouči sam, da je dobro ograditi prazan prostor, jer u njemu protivnički kamenčići nemaju neke šanse opstati. Onaj koji ima veći ograđeni prostor ima veću sigurnost stavljanja kamenčića na ploču, koji neće biti uhvaćeni od protivnika. Na slici su prikazani neki oblici koji se mogu zarobiti. Lijevo je pozicija s prijetnjom zarobljavanja i zadnjom slobodom crnoga koja je označena sa 'x'. U sredini je postava nakon eventualnog zarobljavanja kada su zarobljeni crni kamenčići ukonjeni, a desno način kako se može spasiti ugrožen kamenčić ili grupa, ako igra igrač napadnute grupe, što je u našem slučaju crni. Zarobljeni kamenčići se moraju ukloniti s ploče prije igranja slijedećega poteza i nije opravdanje da je protivnik zaboravio iste izvaditi. To je zato što je uklanjanje sastavni dio poteza kojim se vrši zarobljavanje.
Probajte to igrati na papiru s kvadratićima crtanjem, jer kamenčići se po ploči kod ove igre ne pomiču, već samo stavljaju novi.
bloger Mladen
P.S. Vrapci o ovom pojma nemaju, a o leptiroima i cvrčcima da i ne govorim. Neka im je dobar i lijep dan.
Post je objavljen 27.05.2004. u 14:28 sati.