Brrrrrr. Izaziva li ova riječ strah u vama (onim starijim posjetiteljima) ili zadovoljstvo što ste si mogli jeftino kupit istan? Uglavnom jučer je bio bivši Dan republike pa sam se malo sjetio starih vremena. Prva stvar kaj se love tiče koje sam se sjetio je famozna inflacija. Cijene (i plaće) su rasle nevjerojatnom brzinom;) Oni koji su bili pametniji uzeli su kredit u dinarima i za par godina mjesečna rata im je bila cca 1 kutija cigareta (ili šibica ne sjećam se točno). Trenutna inflacija, odnosno opći porast cijena, u Hrvatskoj je oko 2% godišnje. U idealnim uvjetima ako je neki proizvod 01.siječnja koštao 10,00 kn na kraju godine 31.12. bi trebao koštati 10,20. Naravno da su takvi slučajevi rijetki ali statistika je statistika. Kad govorimo o inflaciji u Hrvatskoj u stvari govorimo o KUNI (onoj maloj životinjici). Naime cijene se izražavaju u kunama i ona je zakonsko sredstvo plaćanja. Naravno da ima gomila stvari koje mogu utjecati do toga da dođe do porasta cijene ili inflacije, ali zato je tu Hrvatska narodna banka (HNB) kao posljednja i jedna od najvažnijih linija obrane protiv inflacije i ovom prilikom im se zahvaljujem za odlično odrađen posao. Naime ona (HNB) može kontolirati količinu novca (kuna) i na taj način paziti da ne dođe do prevelike inflacije. Da biste shvatili sve te mehanizme koji su u stvari jako zanimljivi, recimo kako banka stvara novac itd. trebali bi još malo teorije nabaciti, ali ja na blogu ne želim pisati magistarski rad;) Dovoljno je da se sjetite kako su u bivšem režimu jedostavno štampali novu lovu kad je pofalilo;) Zamislite si da sad država umjesto da se zadužuje u inozemstvu, da cvili kak nema love za penziće jednostavno naštampa još novčanica i podjeli ljudima;) E onda bi vidli inflaciju:))))
Kaj to nama znači? Znači nam. Neki su mi čak predbacivali da vam nisam sve rekao jer u primjerima (onaj sa fondom) koje sam navodio nisam spominjao inflaciju. Pojednostavio sam. Ukoliko štedimo lovu u čarapi gdje ne dobivamo nikakvu kamatu, a godišnja inflacija je 2% godišnje za 35 godina imat ćemo u stvari "manje love" jer ćemo za te novce moći realno kupiti manje stvari. Koje je onda rješenje? Jednostavno trebamo na svoju lovu zaraditi još i tih 2%;) Rješenje nije u kupovini EUR-a jer i on ima svoju inflaciju. Doduše ako kuna ode k vragu naravno da ćemo kupovati neke stabilnije devize kako bi očuvali vrijednost svoje love. Vidim da je i cjena zlata opet porasla. Uglavnom treba kupiti ili uložiti u nešto što neće izgubiti već dobiti na vrijednosti kroz godine ili u najgorem slučaju barem ostati na istoj razini.
Sadašnja vrijednost novca
Uzmimo da je inflacija 0 (nula) svejedno milijun kuna danas vrijedi više nego za 30 godina. Čak i da nema nikakvog porasta cijena, novac više vrijedi danas nego u budućnosti. To je zato jer da ga imamo danas mogli bismo ga uložiti i na njemu zaraditi. U najgorem slučaju možemo oročiti lovu na godinu dana i ostvariti par posto godišnje zarade. Iako cijene i plaće u Hrvatskoj polagano rastu neke stvari pojeftinjuju. Npr. za 10.000 kn danas možete kupiti puno bolji kompić nego prije 5-6 godina. Slična je stvar i s ostalom tehničkom robom. Na kraju krajeva u većini tvrtki se plaće zaista usklađuju s porastom cijena tako da ako stalno odvajate onih 10% svoje love i investirate ju imate šanse postati financijski neovisni. Trenutno je situacija zaista dobra i ne uzrujavam se zbog inflacije, a oni koji su bili hrabriji i koji su od uvođenja kune stalno štedili u kunama su jako dobro profitirali jer su kamatne stope na kunska oročenja bile znantno viša nego na devize. U slučaju da dođe do znajčajnije inflacije bilo bi idealno imati kredit u kunama s malom i fiksnom kamatnom stopom no sumnjam da će se to dogoditi.
Post je objavljen 30.11.2004. u 23:00 sati.