Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/gogame

Marketing

IGO

IGO je japanski naziv za go. Kod nas je uobičajen naziv igre GO, što je ustvari nastalo pogrešnim prenosom japanskog naziva IGO. Prenositelji su putem izgubili 'I'. U Japan su igru donijeli budistički svečenici prije nešto malo više od 1.000 godina. Sa novovijekim Japanom stasao je i IGO. Dugi period izolacije na japanskom otočju donio je, kao i većina aktivnosti u takovom okruženju, do podosta posebnosti. Razvile su se četiri škole, koje su razvijale svoje tradicije i konkurencije. Tako se do danas IGO smatra sastavnim dijelom japanske kulture.
Od unazad oko 100 godina IGO je, uz gubitak onoga prvoga slova, krenuo svijetom baš iz Japana. Bilo je to vrijeme otvaranja prema svijetu.
I prvi kontakti i pomoć u razvoju igre i nama je stizao iz Japana. Sjećam se da je kod organizacije Europskog prvenstva u gou 1974. u Zagrebu stiglo podosta materijala za organizaciju iz Japana. Literatura i garniture nabavljani su iz Japana. Dostupne partije i analize također su bile iz Japana. Prva profesionalna liga igrača goa osnovana je u Japanu. Tamo su organizirana i skoro sva amaterska prvenstva svijeta. Na 25. po redu kreće se za tjedan dana. Zahvaljujući radu u organizaciji Europskoga prvenstva u Zagrebu 2002. meni je pripala čast da kao gost Japanskog go saveza Nihon-Ki-in-a sudjelujem na tome događaju. Krajem boravka u Japanu tri posljednja dana voditelj organizacije učitelja goa Yasuda Yasutoshi poziva me u obilazak mjesta gdje mladi uče igru IGO na južnom otoku Kyusyu. Biti će to sigurno nezaboravni utisci i iskustva koja ćemo pokušati ugraditi u rad s mladima kod nas. Nastojati ćemo izboljšati naš rad s mladima po školama, gdje djelujemo u vannastavnim aktivnostima s goom.
Pokušati ću se blogirati iz Japana i izravno prenijeti utiske. Uvjet je da nađem raspoloživ computer s internetom.
Znak uz ovu postavku u gifu označava slikovno igru kamenova i upotrebljava se u Japanu za IGO.

Post je objavljen 26.05.2004. u 07:39 sati.