Bridget Jones. Što reći o jednoj sasvim običnoj, prosječnoj ženi sa sasvim prosječnim životnim željama i koja k tome u zreloj životnoj dobi (za razliku od Adriana Molea koji je teenager) još uvijek piše dnevnik o svojim svakodnevnim zgodama i nosi bez srama velike gaće koje su joj po meni zaštitni znak i u kojem njeni vrlo zgodni ljubavnici uživaju. Vjerojatno upravo u tome leži razlog goleme svjetske popularnosti te novovjeke junakinje svih žena, i zato baš je teško naći ijednu modernu ženu koja nije pročitala jednu od dvije knjige i potajno ili pak potpuno otvoreno muškom zbunjenom svijetu pokazivala kako uživa u Jonesićinim zgodama. Smijala se i zajedno sanjala s njom o boljoj budućnosti. Od mojih prijateljica nema niti jedna koja nije pročitala obje knjige.
Sad kad sam obradio uvodnu faktografiju razloga njene planetarne popularnosti mogu nešto i o publici.
Bio sam na svjetskoj premijeri oba Jonesićina filma. I dok sam za prvi nastavak popušio za mene nemogući prvi red i ko' zadnji fanatični pobornik pratio na projekciji filma njene zgode i nezgode sa svojom djevojkom (blaga digresija, sigurno će se neko upitati kako je meni izgledalo Jonesićino dupe u tim gačurinama u prvom redu kina i bez krzmanja me nazvati klasičnim muškim pigotistom koji je samo tražio izgovor i zahvalio sretnoj zvijezdi koja ga je taj dan obasjala, tako da može u ženskom društvu uživati u oblinama Bridget), za drugi nastavak pobrinuo sam se prethodno rezerviraši nekoliko karata.
Blažen među ženama mogao bih se nazvati i nekako mi ne ide u glavu da Bučimir nije vidio puno žena. Kino iako nije bilo puno (čudno za svjetsku premijeru, koje su rijetki petki u ovoj zemlji) bilo je ugodno popunjeno ženama, bile su čak dvije mlade žene koje su iako potrgane svejedno došle na štakama, što je još jedan adut za moju tvrdnju o popularnosti i fanatizmu, ali ovdje pozitivnom, koji prati ovaj film, a prije toga i knjige.
Kad se toga svega sjetim, pada mi na pamet poredba sa "Lord of the Rings". Mogu se neki s time složiti ili ne, ali posrijedi je isti žar i kod jednih i drugih štovatelja, prvo prije svega literarnih pa potom i filmskih uradaka. Sjećam se prijatelja koji su prvo sumnjali u Jacksonovo uprizorenje "Lord of the Rings", a nedugo kasnije i svojih prijateljica koje su gorljivo razglabale koliko će filmska verzija Bridget Jones pratiti literarni predložak. I da, svi su oni na kraju bili zadovoljni prikazanim.
I tako moram priznati da sam se dobro nasmijao zgodama ili bolje nezgodama "zanosne" Bridget. Prvo na što me asocirao početak filma je James Bond (sad se nemrem sjetiti koji i to nije bitno) u sceni kad Bridget iskače iz aviona s kamerom na glavi i prizemljuje se, već pogađate sa svojim velikim dupetom, u svinjac.
I opet smo svjedoci popularizacije zanosnih ženskih oblina sa scenom u kojoj Bridgetin šef višekratno premotava snimku njena nespretna prizemljenja padobranom u svinjac.
Osim što je film jedna od unazad par godina boljih komedija koja vas ne prestaje nasmijavati od samog početka pa do kraja, film je također jedna ritmički ujednačena, fino ukomponirana cjelina, koja ima zabavnu i za gledatelja ne prezahtjevnu fabulu. Tako da se i mi muški lako uključimo u Bridgetičine zgode.
I sad malo muške zlobe, ali ne zarad meni drage Bridget, već kontra muške postave koja je vidno ostarila (mr. Daniel Cleaver - Hugh Grant je najavio povlačenje zbog njemu očite starosti), a mr. Mark Darcy (Colin Firth) je malo oćelavio. Renee Zellweger blista, uloga joj je svakako po mjeri i definitivno postaje pečatom njene karijere. Vidi se da se fino zbuckala, ali da je i, tako kaže ženski dio, pazila kak' to radi jer nogice baš i nisu previše salaste. Još jedan detalj iz filma koji su neki primjetili, a to je da su u knjizi imali motiv jelena, a na filmu čarapice na jednakim puloverima koje su nosili na Božić.
Ima naravno pregršt zanimljivih dijaloga, a ne samo komičnih gegova i situacija te svi koji još nisu gledali ovaj odličan predblagdanski filmić, a možda su u nekom lošem raspoloženju, Bridget je ponovno tu da vas razvedri.
Za ludu Bridget i njen dvojac udvarača dodjeljujem ocjenu 4.65 i uz kategoriju moždani joging dajem titulu preblagdanskog andola protiv glavobolje izazvane besparicom.
Post je objavljen 26.11.2004. u 11:18 sati.