Za primjer evo kratke analize partije na maloj ploči 9x9 linija. Standardna ploča je 19x19, a ova mala služi uglavnom početnicima za savladavanje prvih znanja. Većina Vas nema garniture, ali za ovo vam može poslužiti i papir s kvadratićima (teka za matematiku). Označite granicu 9x9 međusobno okomitih linija računajući i graničnu crtu. Kamenčiće crtajte na sjecišta linija kako je to i u prikazu u ovoj postavci.
Na početku je ploča prazna. Stavljeni (ucrtani) kamenčići (kružići) se po ploči više ne pomiču. Krenimo sa stavljanjem kamenčića (ucravanjem.kružića). Redoslijed stavljanja kamennčića je prikazan na slici brojevima koji su upisani u kružiče.
Pogledajte poziciju nakon crnoga 3. Samo tri kamenčića su na ploči. Crni ima prednost na lijevoj strani, a bijeli je tek označio nazočnost u desnom doljnjem kutu. Zadnji crni kamenčić najavljuje napad na bijeli kut. Taj kut se napada s te strane, jer je bijeli kamen višeudaljen od doljnje nego desne strane, pa se lakše uvući daljnjom igrom s te strane u taj kut. Dodavanjem kamenčića oblici se polako mijenjaju, pa se dobiva dojam kretanja i razvijanja.
Bijeli sa 4 napada crnu lijevu stranu nastojeći smanjiti međusobno djelovanje crnih kamenčića. Počinje borba.
Sa 5 crni nastoji sačuvati stranicu i ograđivanjem označiti svoj teritorij.
Bijeli 6 nastoji uči na crnu stranicu mogućim dodavanjem kamenčića na sijecište lijevo od stavljenog kamena, dok crni to ne dozvoljava igranjem na isto mjesto tj. 7.
Sa 8 i 9 svaki čuva svoju stranu. Crni sada ima kut, a bijeli utjecaj prema sredini i prema desnoj stranici, ali je to vrlo visoko, što omogućuje crnom upad na desnu stranicu.
Bijeli sa 10 pritišće na crni kamen odigran ranije kao 1. Ujedno nastoji ostvariti prevlast nad sredinom ploče.
Slijedom poteza do 20 došlo je do izmjene interesa. Crni je razbio utjecaj bijeloga prema sredini, a bijeli je ušao na lijevu crnu stranu. Sve se to izvodilo prijetnjama zarobljavanja kamenčića.
Da crni nije odigrao 21, tu bi stavio bijeli i crnim kamenovima 1 i 19 nebi bilo spasa.
Potezom 22 bijeli prijeti rezanjem crnih dvojki igrom na sjecište desno od 22. Nakon toga bi bijeli lako mogao zarobiti crne dvojke i vladati većim dijelom ploče.
Razvojem do crnog 29 crni je uspio osigurati svoju grupu u doljnjem lijevom kutu i zahvatiti prostor gornjeg desnog. Doljnju crnu grupu se još može ugroziti samo na ko, ali je pitanje da li će to bijeli vidjeti. O kou ću u jednoj od kasnijih postavki.
Bijeli 30 je pogrešan. Trebao je igrati na mjesto gdje je nakon toga igrao crni (31), jer to je put na moguće zarobljavanje crnih putem koa.
Sa crnim 33 se stvara neuništiv oblik.
Do 39 bijeli se lagano širi prema gore desno, a crni brani taj kut.
Do kraja partije 52 vrši se fino definiranje granica za sitne poene. Ima tu i povremenih prijetnji na zarobljavanje grupa, ali se to brani.
Slijedi obračun. Crni izvadi bijeli kamenčić 16, jer on je zalutao u crnom prostoru i ne predstvalja ogradu nikakovog bijelog prostora. To je crni zarobljenik. Kamen na 12 je već ranije tijekom partije uklonjen. Sada svaki od igrača prebroji slobodna sjecišta unutar svojih kamenčića i tome se pridodaju zarobljenici koje je zarobio. Tako crni ima 20 poena, a bijeli 13. Razlika je 7 za crnoga. Crni je igrao prvi i za to treba obezštetiti bijeloga sa 1,5 poena i tako je pobjedio bijeli za 5,5 poena.
A sada još jednom sve ukratiko. Crni stvara jaku lijevu stranicu, a bijeli interes prema centru. Nakon toga crni probija interes bijeloga uz gornju stranicu, a za uzvrat bijeli probija lijevu crnu stranicu i poništava crni prostor. Slijedi ugrožavanje crne grupe u lijevom doljnjem kutu gdje crni uspijeva spasiti grupu i nakon toga uhvatiti prostor desnog gornjeg kuta. Slijedi završetak laganim pritiscima na već stvorene prostore uz prijetnje zarobljavanjem grupa što oba igrača brane. Pobjeđuje crni za 5,5 poena.
Post je objavljen 25.05.2004. u 14:40 sati.