Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/asboinu

Marketing

Arapsko izraelski ratovi

Treći Arapsko izraelski rat (05. – 10. lipnja 1967. godine)

Uzrok izbijanja Trećeg Arapsko izraelskog rata je težnja Izraela za proširenjem granica prema Jordanu i Siriji, te prisvajanje Gaze i Šarm el Šeika. Izraelska vojska sprema se da u jednom kratkom i munjevitom ratu iznenadi protivnika i ostvari svoj glavni cilj. Adekvatno tomu Izrael jača svoje oklopno mehanizirane postrojbe i zrakoplovstvo pokušavajući ostvariti jednom već prokušanu formulu u II. Svjetskom ratu (Panzer und Stuka). Slobodno mogu ustvrditi da su u Trećem ratu arapske zemlje jako podcijenile Izraelsku vojsku i malo previše preuveličale svoju nadmoć. Naime, Egipatska vojska raspolaže suvremenim naoružanjem nabavljenim od SSSR-a, ali je ljudstvo slabo obučeno u rukovanju s istim. Egipatska vojska broji oko 75 posto nepismenih vojnika koji su, iako uvježbavani za ofenzivne operacije i dobro opremljeni, ipak loše obučeni u rukovanju s naoružanjem i daleko su ispod standarda koji imaju Izraelski vojnici.
Izraelski plan predviđao je snažni udar po zrakoplovstvu protivnika još na zemlji, te jakim i energičnim udarima oklopnih klinova razbiti egipatske snage na Sinaju, a zatim brzim preslaganjem snaga tući sirijske snage na Golanskoj visoravni, pa onda i jordanske snage zapadno od rijeke Jordan.
Napad započinju, 5. lipnja 1967. godine u 07.45 sati, izraelski borbeni zrakoplovi, ali ne preko Sinaja već preko Sredozemnog mora, po 15 egipatskih zračnih luka. Istoga dana udar je izvršen i na zrakoplovstvo Sirije i Jordana, te je tijekom dana čitavo arapsko ratno zrakoplovstvo uništeno na stajankama zračnih luka. Na Sinajskoj bojišnici u napad su krenule tri oklopne i jedna mehanizirana brigada Izraelske vojske i do 6. lipnja probile su obranu egipatskih snaga. Drugoga dana rata izraelska vojska uz odbijanje egipatskih protunapada izbija na 30 kilometara od Sueskog kanala. Trećeg dana rata 7. lipnja egipatske snage povlače se natrag prema Kanalu i ostavljaju svoje teško naoružanje. Prva skupina izraelskih brigada izbija kod El Kantare na Kanal i odbija protunapad egipatske 4. oklopne divizije. Druga skupina brigada uz uporabu zračnog desanta zauzima tjesnac Mitla, a treća skupina brigada napada kod El Nala egipatske snage koje se nastoje izvući kroz tjesnac Mitla. Padom Mitle četiri egipatske divizije nemaju komunikaciju kojom bi se mogle izvući prema Suezu. Nadnevka 8. lipnja izraelske snage izbijaju na Kanal po cijeloj dužini od El Kantare do Sueza, a time su egipatske divizije razbijene i izbačene iz borbe.
Na Jordanskoj bojišnici izraelske snage zauzimaju Jeruzalem, Nabulus i Arihu, te izbijaju na rijeku Jordan. Noću s 8. na 9. lipanj tri izraelske kolone zabijaju se u sirijske položaje, probijaju obranu i zauzimaju najveće sirijsko utvrđenje El Tafar. Nadnevka 10. lipnja kod Tiberijskog jezera probijaju izraelske snage obranu sirijskih, zauzimaju Kuneitru i Golansku visoravan, a posredstvom OUN prekidaju se 10. lipnja sva neprijateljstva.
U trećem ratu arapske zemlje izgubile su oko 30 000 ljudi, oko 1000 tenkova i oko 450 borbenih zrakoplova. Izrael je imao 680 poginulih, 3000 ranjenih i 20 zarobljenih vojnika, uništen mu je 61 tenk i 19 borbenih zrakoplova.
Dobra pripremljenost vojnika i stanovništva Izraela za rat, a loš zapovjedni kadar i slabo obučeni vojnici glavni su uzrok katastrofe arapskih zemalja u trećem ratu. No, ostaje nam još i Četvrti rat.


Post je objavljen 19.11.2004. u 23:31 sati.