Recenzija

06 listopad 2010

Odavno nisam napisao nešto pametno. Čuj mene, pametno, vjerovatno ni neću napisati ništa pametnoga, htio sam zapravo reči da odavno nisam napisao ništa osim pizdarija.
Kao klinac, kad sam prvi puta pogledao film "2001: Odiseja u svemiru" bio sam oduševljen filmom. Zatim sam pročitao knjigu i opet se oduševio, to oduševljenje je potrajalo i nakon gledanja filma po drugi put.
Što danas mislim o filmu koji se opisuje riječima: "Jedan od najpoznatijih filmova svih vremena, 2001: Svemirska odiseja, je i dan danas užitak za oči i uši. Epska priča o evoluciji čovječanstva." ?

Nakon više od 15 godina, ponovno sam pogledao film.
Film počinje legendarnim prizorom sa majmunima. Iznenadio sam se ljepotom prizora. Nikako nisam očekivao toliko bogastvo boja, jer ipak se radi o par majmuna koji sjede u pustoši na kamenjaru. Razne boje, šarolika priroda, nebo u svitanje i sumrak, sve to je prava uživancija za oko.
Tu majmuni nađu nekakav kameni blok, monolit koji je očito iz svemira, te počinje njihova evolucija, razvoj inteligencije, otkriju uporabu alata, tj oružja u obliku kosti i postanu superiorni ostalim skupinama majmuna.
3 milijuna godina kasnije, čovjek leti po svemiru.
Imamo scene letenja u svemiru, u nultoj gravitaciji, svemirske postaje, kolonije na Mjesecu, sve je opet oku ugodno za gledanje.
Direktor fotografije svakako zaslužuje ovacije. Uz vizualni užitak, imamo i prekrasnu muziku i film zaista i zaslužuje naziv "najbolji".
Prošlo je 40 minuta filma, ali osim vizualne ljepote, u filmu nema nikakve radnje. Ništa se ne događa, ništa se ne objašnjava, film je poput gledanja slike u muzeju.

Napokon, pronalaze monolit sa početka priče zakopan na Mjesecu. Netko ga je namjerno zakopao, sakrio. Tko, kada, kako, čemu služi i dalje ne znamo.
Sljedeća scena, svemirski brod na putovanju. Brodom upravlja kompjuter sa umjetnom inteligencijom, koji pobije posadu broda jer ga ljudi žele isključiti (UI ima nagon za preživljavanjem).
Preživjeti uspije jedan čovjek, koji uspija ugasiti brodski kompjuter i onda vidi automatsku poruku koja mu objašnjava razlog leta: "pronašli smo nekakav monolit, to je dokaz izvanzemaljske inteligenciji i ti ideš..." (opet rez i ništa ne saznajemo).
Ne znamo gdje je otišao ni zašto, niti zašto nije završio svoje putovanje, već je nestao negdje duboko u svemiru i tamo "ostaje u svemiru doživjevši potpunu preobrazbu" , a to opet ima nešto u vezi tajanstvenog monolita.

Mislim da je autor htio reći nešto u stilu čovjek je opet evoluirao, ili prešao u neku novu dimenziju.
Sami autori Arthur Clarke i Stanley Kubrick kažu : "Sam kraj filma mjesto je gdje staje ljudska mašta, a Arthur Clarke izjavio je u jednom intervjuu: "Ako netko razumije kraj toga filma, onda Stanley i ja nismo uspjeli".

Radnja filma: cijeli film ima dvije scene koje se pamte: majmun otkriva alat i pobjedonosno baca kost u zrak, rez, umjesto kosti vidimo svemirsku brod (odlična slika evolucije) ,
i druga scena: dirljivo gašenje kompjutera HAL 9000 koji moli za život i plaši se smrti.
Osim te dvije scene, radnja je nerazumljiva, nepovezana i nepostojeća, zapravo radnja filma se i ne može prepričati, sve je misteriozno i prepuno pitanja na koje ne dobivamo odgovor.

Zaključak: i danas film ostavlja dojam izvrsnosti, prekraske slike i vizualni efekti koje upotpunjuje odlična glazba, razlog je zbog kojeg je film odličan i vrijedan gledanja 2 i po sata u televizor.
Nedostatak radnje i nedorečenost je u isto vrijeme razlog zbog kojeg je film loš.

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.