6 brzih savjeta za bolje ocjene
(...)
1. UČIŠ LI PRAVILNO?
Znanstvenici tvrde da prilikom učenja novih činjenica od onoga što čujemo zapamtimo 10 posto, od onoga što pročitamo 30 posto, a od onoga što konkretno primijenimo ili razmišljamo o tome zapamtimo 90 posto. Ako učiš čitajući na glas, obavezno promijeni taktiku jer tako trošiš previše vremena i energije. Dok učiš, čitaj u sebi i razmišljaj o onome što čitaš - tako ćeš zapamtiti puno više u puno manje vremena. Također, ne forsiraj se jer ćeš se tako samo umoriti i izgubiti strpljenje.(...)
2. PRAVI TRENUTAK
Razmisli o tome u koje doba dana imaš najviše energije jer je to kod svake osobe drugačije, npr. možda si noćna ptica ili ti je pak bolje učiti u pet sati ujutro. Uči, dakle, kad se osjećaš najodmornijim/om, tj. probaj si organizirati vrijeme i učiti u doba kada ti to najbolje odgovara. (...)
3. OSIGURAJ MIR!
Zamoli ukućane da te ne ometaju dok učiš. Isto tako, skloni sve stvari koje bi ti mogle odvlačiti pažnju ili te dovoditi u iskušenje da prestaneš s učenjem, (...) Isključi zvuk na mobaču – telefonski pozivi i SMS-ovi mogu jako omesti učenje! Također, potrudi se da prostorija u kojoj učiš bude uredna jer će ti nered podsvjesno remetiti koncentraciju.
4. HRANA
Težak fizički rad zahtijeva da se dobro najedeš kako bi mogao raditi. Ali i mozak to isto traži za svoj umni rad! Praznog želuca ćeš teže učiti, zato ne preskači obroke! Za moždane stanice obično se preporučuje: povrće (posebno mahunarke), mlijeko i mliječni proizvodi, riba i orasi. S druge strane, pripazi da ne jedeš previše ugljikohidrata, šećera i slatkiša jer bi oni mogli izazvati suprotan efekt – pospanost. (...)
5. NAGRADE
Nagradi se za trud!(...) Tako ćeš samu/og sebe bolje motivirati za učenje.
6. TRIKOVI U ŠKOLI
Zapravo, to nisu trikovi, već korisne stvarčice koje ti se prije možda i nisu činile tako atraktivne, no znaj da mogu puno pomoći.
Diži ruku, volontiraj (...)
Prati nastavu (...)
Sam/a radi svoje bilješke (...)
Dodatan izvor informacija (...)
Sretno!