Brojke koje govore koliko vas je svratilo na ovaj blog!
GDJE SE NALAZIMO
MALA DVORANA
Osnovne škole "Nikola Tesla"
Matetićeva 67
PREČKO-ZAGREB
===========================
GRUPE:
RITMIKA
3-4 godine
5-6 godina
............................................................. KIDS JAZZ DANCE
7-11 godina
.............................................................. JAZZ DANCE
11-13 godina
14-17 godina
18 i stariji
.............................................................. PLESNA REKREACIJA
za sve koji žele rekreativno
vježbati i plesati uz dobru
atmosferu, za svoju dušu.
OVO JE NEŠTO ZA VAS!
..............................................................
" whenever I'm alone with you you make me feel like I am home again
whenever I'm alone with you you make me feel like I am whole again
whenever I'm alone with you you make me feel like I am young again
whenever I'm alone with you you make me feel like I am fun again however
far away I will always love you however long I stay I will always love
you whatever words I say I will always love you I will always love you
whenever I'm alone with you you make me feel like I am free again
whenever I'm alone with you you make me feel like I am free again however
far away I will always love you however long I stay I will always love
you whatever words I say I will always love you I will always love you I
will always love you I will always love you I will always love you I will
always love you I will always love"
Autori koncepta i izvođači: Alice Chauchat, Anna Achimovicz, Nino Bokan,
Pravdan Devlahović, Oliver Frljić, Zvonimir Kvesić, Ivana Pavlović, Ivana
Rončević, Nina Sakić, Una Vizek
Produkcija: Eksperimentalna slobodna scena
Koprodukcija: Kultura promjene SC-a
PREMIJERA: 6. lipnja 2007. u 18 h, Kazalište &TD
IZVEDBE: 8.,9.,11.,12.,13.,14. i 15 lipnja 2007. u 18 h, Kazalište &TD
Zbog ograničenog broja gledatelja, ulaznice za sve izvedbe isključivo
putem rezervacija na 0913572362 ili na blagajni Kazališta &TD.
Projekt realiziran uz potporu Francuskog instituta u Zagrebu, Goethe
instituta u Zagrebu, Ministarstva kulture RH, Ureda za obrazovanje,
kulturu i šport grada Zagreba te Ministarstava vanjskih poslova Republike
Francuske i Republike Njemačke.
TRIATLON (2005. ? 2007.) je trogodišnji kolaboracijski projekt Hrvatske,
Njemačke i Francuske na području suvremenog plesa i teatra pokreta.
Iniciran od strane hrvatskih partnera, Francuskog instituta i Goethe
instituta u Zagrebu , TRIATLON je zamišljen kao intenzivna kulturna i
umjetnička suradnja hrvatskih plesnih i kazališnih institucija te
pozvanih plesnih umjetnika i teoretičara iz Njemačke i Francuske u okviru
trogodišnje razmjene plesnih znanja i vještina, organiziranjem većeg
broja praktičnih i teorijskih radionica te završnog rada na budućim
plesnim i kazališnim produkcijama pozvanih autora i hrvatskih plesnih i
izvedbenih umjetnika.
vrijeme: 31.5.2007. - 2.6.2007., 20,00
mjesto: Zagreb; Centar za kulturu Trešnjevka, Park Stara Trešnjevka 1
organizator: llinkt! / Treps
url: http://www.llinkt.hr/
llinkt! plesni projekt postavit će trodnevni Privremeni muzej plesnih uspomena, 1. dio, u prostorima Centra za kulturu Trešnjevka. Otvorenje muzeja je 31. svibnja, u 20 sati, a postav će se moći vidjeti i 1. i 2. lipnja od 18 do 21 sat.
Namjera je ovog llinkt!-ovog projekta ispitati stupanj iščeznutljivosti plesnoga doživljaja, provjeriti koliko i kakvih krhotina sjećanja na plesnu umjetnost ostaje nakon izvedene predstave ili nekog drugog plesnog iskaza, događaja, propozicije, akcije. Koje i kakve uspomene prevladavaju? Sjećamo li se (uopće)... plesa?
Muzej se sastoji od izložaka, instalacija i performansa.
Koncept potpisuje Katja Šimunić, postav Nikola Šimunić, a svojim autorskim odabirima plesnih uspomena sudjeluje petnaest autorica i autora iz područja plesa, kazališta, književnosti, glazbe i likovnosti: Milana Broš, Sanja Lovrenčić, Jelena Rajak, Maja Đurinović, Katja Šimunić, Maja Marjančić, Zlatko Sviben, Ljiljana Zagorac, slipa konfidenca, Nada Dogan, Andreja Široki, Vesna Šir, Snježana Abramović Milković, Ksenija Zec i Iva Nerina Sibila. Svjetlo i ton oblikuju Zdenko Trandler i Roman Bahat, a plakat i katalog muzeja Nada Dogan.
Majstorski tečaj suvremene plesne pedagogije organizira se na Sveučilištu za glazbu i izvedbene umjetnosti u Frankfurtu na Maini.
Rok za prijavu je 15. lipanj.
Naglasak tijekom programa bit će na istraživanju koje je rezultat umjetničkog razvoja; aktivno istraživanje inovativnih metodologija za podučavanje i učenje stimulira nove razvoje na području plesa i izvedbenih umjetnosti.
Danas se plesač poima kao misleća individua, te se kao takav razvija u svim aspektima tijekom svog obrazovnog procesa. Stoga je ključno njegovati sposobnost grupnog vođenja. Strogi zahtjevi struke traže suvremene učitelje koji su svjesni važnosti fizičkog zdravlja: prevencije od ozljeda, strukturni fitness, mentalno zdravlje, prehrana, njegovanje osobne energije.
Cilj majstorskog tečaja je razviti vještine nužne za učinkovito funkcioniranje u ulogama kao što su: sveučilišni profesor plesa, koreografski asistent, redatelj probi, trener grupe. Oni također mogu asistirati u razvoju novih ili postojećih programa. Prema kraju, organizirat će se temeljni tečajevi koji pokrivaju spektar menadžerskih i organizacijskih tema. Program će naglašavati znanje uz komunikacijske vještine i tehnike za vođenje diskusija i grupnog odlučivanja. Po završetku tečaja sudionici bi trebali imati izoštrene dramaturške senzibilitete te rafiniran kapacitet refleksije konteksta u kojem rade.
Sudjelovati mogu profesionalni plesači, performeri, koreografi i učitelji koji žele istražiti podučavanje, procese učenja i odnose prema umjetnički procesima u plesu i performansu. Sudjelovati mogu i studenti ili netom diplomirani.
Inicijativa se temelji na modelu 'istraživačkih ciklusa' koji uključuju kontinuiranu prezentaciju i publikaciju pisanih i praktičnih istraživanja; tehničke satove pokreta, seminare metodologije i pedagogije, seminare somatske osviještenosti i koreografske laboratorije kao procese reflektivnog učenja. Također, naglašava komunikaciju, donošenje odluka i multidisciplinarni pristup. Program nije usmjeren toliko studentima koji traže edukaciju, već samo-motiviranim pojedincima koji žele izazvati sami sebe unutar konteksta suvremenog učenja i kohezivne grupe.
Dva su elementa aplikacijskog procesa: preliminarno istraživanje i pisani rad (mora se poslati do 15. lipnja) te praktični procesi koji se prezentiraju 23. i 24. lipnja. Kandidati moraju poslati fotografiju (veličina kao iz putovnice), životopis, diplomu te popunjenu prijavnicu.
vrijeme: 29.5.2007. - 30.5.2007., 20,00
mjesto: Zagreb; Kulturni centar Pešćenica (Knap), Ivanićgradska 41 a
organizator: Kulturni centar Pešćenica / Kelkope
url: http://www.kelkope.hr/
Predstava 'Vers' plesnog ansambla Kelkope, u koreografiji Tamare Savićević, izvodi se u utorka i srijedu, 29. i 30. svibnja u kazalištu Knap, s početkom u 20 sati.
Predstava kroz urbanu komercijalnu snagu glazbe proučava ispreplitanje muško-ženskih odnosa i energije kroz svaku poru života. Spoj dva planeta, muškog i ženskog, donosi cjelinu koju svi posjedujemo i tražimo u samima sebi. Predstava prati proces individualnog otkrivanja identiteta kroz pokret specifičan Kelkopama.
24. Tjedan suvremenog plesa održavat će se od 3. do 10. lipnja u Zagrebu i Rijeci, a u njegovom programu bit će predstavljena ukupno 21 predstava, od čega čak 8 hrvatskih produkcija, kao i niz popratnih događanja, radionica, izložbi, prezentacija, razgovora. Ulaznice su u prodaji od 21. svibnja.
Atrakcije ovogodišnjeg festivala su gostovanja Louise Lecavallier (Kanada) dugogodišnje članice i ‘zaštitnog znaka’ trupe LaLaLa Human Steps, potom nastup vodećih talijanskih i švicarskih suvremenih plesnih trupa Aterballetta (Italija) i Drift (Švicarska), gostovanje vodeće portugalske koreografkinje, Vere Mantero (Portugal), nastup The Kibbutz Contemporary Dance Company (Izrael).
24. Tjedan suvremenog plesa ostvarit će i poseban projekt u suradnji sa Školom suvremenog plesa Ane Maletić. Slijedom dugogodišnje suradnje, HIPP je ove godine pokrenuo inicijativu produkcije plesne predstave kroz koju će učenici srednje škole dobiti mogućnost rada sa profesionalnim koreografom, eksponiranost novom iskustvu rada u stilskom smislu, ali i onom tehničkom/kompozicijskom .
Marta Carter, dugogodišnja je suradnica Marie Chouinard i radi i samostalne projekte koje uobličava u urbane balete koristeći nove tehnologije; Maša Kolar je istaknuta hrvatska plesačica suvremenog plesa i baleta sa bogatim iskustvom rada u inozemstvu. Obje će postaviti po jednu koreografiju koja će potom biti prezentirane u profesionalnom kontekstu, ne samo u Zagrebu već i u drugim gradovima Hrvatske, čime učenici, mladi predprofesionalni kadar u plesu, dobivaju iskustvo turneje. Slični modeli egzistiraju u inozemstvu, dio takvog iskustva nije novost ni u našoj sredini - novost je kontekst i sadržaj te pristup.
Kako je već postalo uobičajeno, TSP će svojim programom, iako u širem obimu nego inače, i ove godine biti prisutan u Rijeci.
Tjedan suvremenog plesa (TSP) najvažniji je j najznačajniji projekt Hrvatskog instituta za pokret i ples, HIPP. Festival je tijekom 23 godina postojanja prezentirao preko 400 renomiranih svjetskih umjetnika, te producirao 50-ak premijernih izvedbi domaćih autora, proizvevši tako nekoliko generacija koreografa i plesača.
Karte se mogu nabaviti na blagajni, smještenoj u kazalištu Gavella, Frankopanska 8 i otvorena je svakim danom od 12.00 do 18.00 sati. Cijene ulaznica kreću se od 40 kuna do 150 kuna.
2. hrvatsko natjecanje suvremenog plesa 'Mia Čorak Slavenska' održava se u kazalištu Trešnja u subotu i nedjelju, 26. i 27. svibnja.
'Grad Zagreb, pa tako i Hrvatska, mogu se pohvaliti bogatom tradicijom u razvoju i njegovanju suvremenog plesnog izričaja i koreografije. Revije i natjecanja, seminari, radionice, susreti mladih plesača i njihovih mentora imaju nezaobilaznu ulogu u motivaciji, podizanju standarda u svakom smislu, navikavanju na oštru konkurenciju i brušenje doista darovitih pojedinaca spremnih na sva odricanja koje ovo zanimanje zahtijeva. Dosljednost i transparentnost pravila, ugled institucija suosnivača, voditelja projekta te članova ocjenjivačkog suda jamstvo su vrhunske razine već njegova prvog izdanja kao zaloga za budući uspjeh.
Nakon uspješnog 1. hrvatskog natjecanja baletnih plesača 'Mia Čorak Slavenska' održanog prošle, 2006. godine, a posvećenog u inozemstvu najpoznatijoj hrvatskoj klasičnoj balerini, na kojem je nastupio 21 kandidat, Hrvatska glazbena mladež suradnji s kazalištem Trešnja organizira ovogodišnje natjecanje plesača suvremenog plesa, glazbenih i plesnih škola.
Hrvatska glazbena mladež, kao udruga koja je kroz 53-godišnji rad odgojila veliki broj mladih s ljubavi prema glazbi, poticala predstavljanje mladih umjetnika i stvarala publiku na tom pragu djelatnosti, ovim natjecanjem želi otvoriti prostor podija svima u Hrvatskoj koji rade na području suvremenog plesa, bilo u školama, u tečajevima, u društvima ili nezavisnim grupama, da se ogledaju, sučele, pokažu svoja plesna umijeća i na taj način osvijeste društvo porukom da je suvremeni ples tu, među nama, da se 'događa' i da bude prepoznat u sredinama u Hrvatskoj u kojima postoji, ali se uvijek ne primjećuje.'
vrijeme: 3.6.2007. - 10.6.2007.
mjesto: Zagreb
organizator: TSP
url: http://www.teatar.hr/
Stručni ocjenjivački sud u sastavu Irma Omerzo, Milana Broš i Iva Nerina Sibila ,
u program 24. Tjedna suvremenog plesa uvrstio je devet domaćih naslova u
produkciji osam domaćih umjetničkih skupina i organizacija.
dance_lab collective: BorderLines
k: Nensi Lazić
Liberdance: Kocert za dangubu i zgubidana
k: Rajko Pavlić
OOUR: Stvarajući Eve
a: Selma Banich, Sandra Banić, Oliver Frljić
Sodaberg: Viktorija Beckham ima migrenu
k: Marjana Krajač
TALA: Out of Service
k: Karen H. Levi
Kazalište 'Novi život': Nos vamos a ver
k: Ksenija Zec
Svi oni predstavit će se publici 24. TSP u sklopu posebnog programa posvećenog
domaćoj suvremenoj plesnoj sceni, a koji će osim samih izvedbi, uključivati i okrugle
stolove, te razgovore nakon izvedbi.
Ulaznice za ove kao i sve ostale programe 24. Tjedna suvremenog plesa, a na kojem
će gostovati, 14 naslova iz devet zemalja, bit će u prodaji od 21. svibnja na
festivalskoj blagajni u kazalištu Gavela (tel. 098 94 84 725), dok će rezervacije biti
moguće obaviti već od 18. svibnja putem posebnog formulara na festivalskim web
stranicama www.danceweekfestival.com (HIPP 01 46 41 154).
Tjedan suvremenog plesa (TSP) najvažniji je j najznačajniji projekt Hrvatskog
instituta za pokret i ples - HIPP. Festival je tijekom 23 godina postojanja prezentirao
preko 400 renomiranih svjetskih umjetnika, te producirao 50-ak premijernih izvedbi
domaćih autora, proizvevši tako nekoliko generacija koreografa i plesača.
Shu Okuno želi vam pokazati Marcel Marceaua i Etiennea Decrouxa.
Za početnike i profesionalce.
Mjesta ograničena!
A cijena? Skoro pa džabe!
Već ste jednu dobili, a sada slijedi i druga radionica, za sve one koji malo manje čitaju a malo više plešu... navali narode!
Voditelj radionice Shu Okuno.
Prijave na radionice@ffrik.com ili na broj telefona 098/783-132
Cijena radionice: 30kn (plaćanje na licu mjesta)
Max. broj polaznika: 15
Namijenjeno početnicima kao i profesionalcima. Nije potrebno znanje francuskog jezika.
Sadržaj radionice:
Tehnika Marcel Marceau
a. Karakterni uvjeti: geste za svaki osjećaj
b. Gramatika : Primjena karakternih uvjeta
c. Tehnike paint-mime i Marceau
Tehnika Etiennea Decrouxa: Dramsko-tjelesna mima
a. Baze: rastavljanje tijela, vježbe dramsko-tjelesne mime
b. Hodanje: Podrijetlo hodanja u paint-mimi
c. Nekoliko oblika dramsko-tjelesne mime
Shu Okuno japanski je umjetnik i performer koji nakon sto se skolovao u kabukiju i butohu u Japanu, napusta domovinu u potrazi za slobodom stvaranja. Nastanjuje se u Parizu gdje i završava školu za mimodramu Marcel Marceau. Intenzivno se bavi plesom, kao i kazalištem uvijek nastojeći kombinirati različite izvedbene forme. Dosad je svoje predstave izvodio na jednom od najvećih europskih uličnih festivala u Aurillacu do Izraela.
Plesna predstava 'Prazna soba na suncu', autorice i koreografkinje Aleksandre Mišić, bit će premijerno izvedena 16. i 17. svibnja, od 20 sati, na Maloj sceni Istarskog narodnog kazališta.
U sklopu off programa FFRIK!-a nastupit ce plesna skupina Temps-Danse s predstavom Nasa majka, zemlja.
Koreograf predstave je Pierre Crépeau koji je plesao s Alvin Ailey Dance Company, Step's, Lynn Simonson, Frank Hatchett i mnogim drugima.
Kanadska skupina bi u svoju predstavu htjela uključiti i dva hrvatska plesača ili dvije plesačica s jednom jednostavnijom koreografijom.
Probe će biti 18. svibnja, a nastavit će se 20. i 21. svibnja
Sudjelovanje je otvoreno za plesače amatere.
Možete nam se javiti na broj telefona: 098/783-132
vrijeme: 20.5.2007., 19,00
mjesto: Zagreb; Centar za kulturu Trešnjevka, Park Stara Trešnjevka 1
organizator: Centar za kulturu Trešnjevka
url: http://www.cekate.hr/
U nedjelju, 20. svibnja, od 19 sati, u centru za kulturu Trešnjevka predstavlja se 20 najuspješnijih plesnih točaka, izabranih na 4. Susretima plesnih grupa.
Po završetku Treps-Festivala organizira se zajedničko druženje i razgovor o mogućnostima razvoja Trešnjevačke plesne scene za sve voditelje – koreografe, te proglašenje najbolje plesne točke Treps-Festivala 2007, za svaku plesnu kategoriju.
gdje: Kazalište Trešnja
kada: subota 19.05. i nedjelja 20.05. od 20 sati
cijena karata: 40 kuna, na dan predstave 50 kuna
Početna ideja za razvoj multimedijalne plesne predstave 'MODULACIJA-oblik 2' u cjelosti je inspirirana načinom života i sustavom komunikacije morskih sisavaca, posebice Grbavog kita (Megaptera Novaeangliae).
Eksperimenti visoko-niskim frekvencijama i nuklearno-kemijski zagađivači mora i oceana s jedne strane te duh praznine suvremenog potrošačkog društva s druge, samo su mali dio interakcije i nesklada prirode i čovjeka.
Predstava komunicira misaoni pokret (aktivnost mišljenja) kao prirodnu težnju čovjeka za povratkom u svoj prvobitni okoliš, gdje za komunikaciju nisu potrebne riječi već slike, čestice, fragmenti svijesti i podsvijesti koji se podvrgavaju posve drukčijoj logici i osjećaju za vrijeme, dinamiku i prostor.
Tijekom scenske radnje, plesna izvedba je u cjelosti praćena pulsirajućom zvučnom podlogom koja predstavlja referencu na pojavu podvodne buke koja ostavlja fatalne posljedice po živote morskih sisavaca jer ometa njihov prirodni mehanizam navigacije, komunikacije i prostornog snalaženja (echolocation), kakvim se među ostalim koristi i naš Jadranski dupin (Tursiops Truncatus).
Autor (koreografija, režija, dizajn zvuka i slike): Marija Šćekić
Plesači: Sara Barbieri, Irena Grgurić, Maša Kolar, Marija Mrđenović, Martina Tomić
Zvuk: Cetaceans Sampling, mix i audio produkcija: Ranko Šajfar
5.1. surround sound producent: Predrag Ćosić (Digital Media Lab-Zadar)
Svjetlo: Livio Marečić 3D vizualizacija i izrada softvera: Klif Marušić
Kostimografija: Nina Maričić Spajić
Izložba fotografija: Andrej Car
Umjetnički voditelj i producent: Marija Šćekić
Suorganizacija i management: Vlasta Katičić
PR i prodaja: Histeria NOVA/Gradsko kazalište Trešnja
Na tribini časopisa 'Kretanja' saznali smo da će Zagreb uskoro imati ne jedan već dva plesna centra.
Kako radovi na adaptaciji bivšeg Kina Lika u budući Zagrebački plesni centar (ZPC) traju li traju, termin tribine koja se bavila njegovom budućom koncepcijom – 1. travnja – mogao je zvučati i kao šala. Ali nije.
U organizaciji redakcije časopisa 'Kretanja' okrugli stol je ipak održan u prostorima Hrvatskog centra ITI, a njegov će cjeloviti transkript biti objavljen u idućem broju te publikacije. No dok isti ne dočekate, evo telegrafskih činjenica koje smo u nedjelju uspjeli saznati.
Radovi na adaptaciji zgrade bivšeg kina u Ilici 12 odužili su se jer je tijekom istih otkriveno da suprotno postojećoj dokumentaciji zgrada, nekoć konjušnica, nema – temelje. Stoga je osim preurediti, zgradu tijekom radova trebalo i uzemljiti, što je i učinjeno i, ako se sve nastavi po planu, ona će biti otvorena u proljeće 2008.
ZPC su projektirali, kao i Histrionski dom, arhitekti iz studija 3LHD, te u njemu predvidjeli prostor za garderobe, urede i 3 dvorane od kojih će jedna služiti i za izvedbe.
Kad jednom bude otvoren, ZPC-om će operativno upravljati Hrvatski institut za pokret i ples, ujedno već 24. godine organizator zagrebačkog Tjedna suvremenog plesa. Njegova ravnateljica, Mirna Žagar, na tribini je objasnila kako ZPC vidi kao 'prostor koji osigurava mogućnost kontinuirane edukacije profesionalaca, protok informacija o plesu, privlačenje publike, i na kraju i samo produkciju s mogućnošću izvođenja'.
Nešto detaljniju eksplikaciju organizacije rada centra dobit ćemo pak nakon što svoje prijedloge i želje na tu temu HIPP-u iznesu predstavnici same scene, a za što su im na tribini podijeljeni 'domaći zadaci'.
No, a to je bio lajtmotiv, cijelog okruglog stola – iluzorno je očekivati da će ZPC riješiti sve probleme domaće plesne scene. Vjerojatnije je da će ih zapravo samo preciznije dijagnosticirati i učiniti vidljivijima, no i to je valjda prvi korak ka njihovu rješavanju. Drugi bi pak mogao biti otvorenje drugog plesnog centra i to u prostorima bivšeg Kina Kalnik, koje je, što je na tribini potvrdila i sama Larisa Lipovac, Grad otkupio i namjenio njezinoj umjetničkoj organizaciji TALA.
Nažalost o koncepciji i organizaciji istog na okruglom stolu nije bilo riječi, a mi kad nešto na tu doznamo – vama prvima javimo.
Ciklus radionica suvremenog plesa, pod vodstvom Andree Pereković plesačice, koreografkinje i pedagoga, organizira se od 23. svibnja do 1. lipnja.
Radionica uvođenja u suvremeni ples omogućuje otvaranje prema novim oblicima izražaja. Učenjem tehnika plesa i koreografije, polaznici istražuju i razvijaju svoju vlastitu kreativnost.
Andrea Pereković plesala je s grupama: Groupe Grenade / Josette Baďz, Aix en Provence; Centre de formation chorégraphique, Marseille; Ballet Preljocaj, Aix en Provence; Martha Graham School of Contemporary dance, New York.
Raspored:
23, 24, 25. svibanj – 17h-19h: djeca
29, 30, 31. svibanj – 17h-19h: djeca
29, 30, 31. svibnja te 1. lipnja – 19h-21h: odrasli
Niti jedan Tjedan suvremenog plesa, pa tako ni onaj 24. ne može i bez vaše pomoći.
Raspoloženi za volontiranje - zbroj!
Svake godine u organizacijski tim Tjedna suvremenog plesa uključuje se i značajan broj mladih volontera, koji u izravnom kontaktu s izvođačima pomažu u organizaciji festivala.
Ukoliko želite iz prve ruke upoznati 24. TSP, biti u izravnom kontaktu s izvođačima i pri tom, naravno, pogledati ovogodišnje predstave, a još ste i slobodni od 3. do 10. lipnja, pošaljite svoje kontakt podatke s naznakom 'za volontere' na e-mail: hipp-tsp@zg.t-com.hr.
Dragi koreografi, plesači i svi ostali koji radite u plesu i uz njega!
Pokrenut je projekt *Danse Bassin Méditerranée* koji mapira suvremeni
ples kroz institucije (škole, festivale, centre), autore (koreografe,
plesače, kritičare, teoretičare) i druge relevantne aktere (mreže,
organizacije, profesionalne udruge) u zemljama Mediterana.
Rezultat projekta će biti opsežna online baza podataka razvrstanih po
zemlji i kategoriji (škole, kompanije, koreografi...).
Attacham FAQ dokument koji daje podatke o organizatorima projekta.
Riječ je o svega par pitanja, osnovni podatci (adresa, e-mail i sl.),
plus mogućnost uploadanja tekst o autoru/kompaniji/organizaciji, te
fotografija.
Bez vašeg sudjelovanja neće biti opsežnije baze podataka iz Hrvatske!
Ja koordiniram prikupljanje podataka iz Hrvatske i slobodno mi se
obratite sa pitanjima.
Baza podataka je još u fazi nastanka, no sa vremenom bi mogla postati
centralna lokacija informiranja o akterima suvremenog plesa na području
Mediterana. Projekt će uključiti i redovite sastanke par puta godišnje
različitih koordinatorskih timova radi razmjene podataka, olakšavanja
razmjena, organizacija touringa i sl.
Hrvatska je postala punopravna članica programa Kultura
U Europskoj komisiji u Bruxellesu potpisan je Memorandum o razumijevanju između Republike Hrvatske i Europske zajednice o sudjelovanju Republike Hrvatske u programu Kultura (od 2007. do 2013. godine), čijim je potpisivanjem Republika Hrvatska postala punopravna članica Programa.
Program Kultura okvirni je program Europske zajednice za sufinanciranje projekata na području kulturne djelatnosti, čija je provedba za razdoblje 2007.-2013. započela 1. siječnja 2007. godine, zamijenivši program Kultura 2000 (2000.-2006.).
Program se temelji na 3 programska cilja: potpora mobilnosti kulturnih djelatnika, potpora mobilnosti kulturnih djela i poticanje međukulturnog dijaloga.
Republika Hrvatska je osnivanjem Kulturne kontaktne točke u Ministarstvu kulture u 2005. godine (Uprave za međunarodnu kulturnu suradnju) započela pripreme za sudjelovanje u programu Kultura (2007. – 2013.).
Program su potpisali Branko Baričević, Izvanredni i opunomoćeni veleposlanik, šef Misije Republike Hrvatske pri Europskim zajednicama, a u ime Europske komisije Odile Quintin, Generalna direktorica za obrazovanje i kulturu.
U Rijeci će se u četvrtak 10. svibnja u 18:30 u prostorima na II. katu Fillodramatike održati prezentacija hrvatskog plesnog videa.
Prezentacija je dio projekta 'Idi vidi' riječke udruge A3 kojim se u ciklusima svakih dva mjeseca predstavljaju po tri autora izbornika.
Ovaj put će se prikazati isječci iz 20 plesnih videa i filmova hrvatskih autora koji obuhvaćaju razdoblje od 1949. godine do danas, po izboru Jelene Mihelčić.
Neprofitna kulturna udruga 'A3' osnovana je u Rijeci 2006. godine s ciljem prezentiranja novih pogleda na video i filmsku umjetnost i s namjerom upoznavanja šire javnosti s manje poznatim autorima ili kulturnim trendovima.
Projekt IDI VIDI financiran je od strane Odjela za kulturu Grada Rijeke, (2007.)
vrijeme: 8.5.2007. - 10.5.2007., 20 h
mjesto: Rijeka, HNK 'Ivana pl. Zajca', Uljarska 1
url: http://www.hnk-zajc.hr
U utorak, 8. svibnja i četvrtak, 10. svibnja, u 20 sati, riječka publika u HNK Ivana pl. Zajca ima priliku pogledati balet 'Tango' koreografa i redatelja Edwarda Cluga.
Sudjeluju: Paula Rus, Anka Popa, Laura Popa, Sabina Vionea, Kristina Dicu Lukanec, Irina Köteles, Antonija Družeta, Kristina Kaplan, Anna Ponomareva, Vitali Klok, Andrei Köteles, Valeri Rasskazov, Dmitri Andrejčuk, Ashatbek Yusupzahanov, Leonid Antontsev. Koreograf i redatelj je Edward Clug, asistentica koreografa Valentina Turcu, scenograf Marko Japelj, kostimograf Leo Kulaš, a oblikovatelj svjetla Boris Blidar.
Ansambl Baleta HNK Ivana pl. Zajca premijerno je izveo 'Tango' 9. prosinca 2006. i djelom koje u ritmu tanga govori o ljubavi, sreći, ali i o samoći ljudskih bića osvojio publiku i kritičare.
Predstava traje sat i petnaest minuta i izvodi se bez stanke.
u suradnji sa ART RADIONICOM LAZARETI, DUBROVNIK i AKADEMIJOM DRAMSKE UMJETNOSTI U ZAGREBU
najavljuje svoje prve programe u sklopu medjunarodnog projeka
*EAST-DANCE-ACADEMY*
6.-20.05.2007.
*Manuel Pelmus* (Rumunjska)
artist-in-residence
Rumunjski koreograf, Manuel Pelmus, tijekom svog boravka u Dubrovniku
namjerava pripremati rad koji ce prezentirati u okviru kriticke
platforme "reSourcing" pokrenute od strane niza umjetnika, teoreticara i
kulturnih menadzera s ciljem rekonstrukcije dijela nepoznate povijesti
Rumunjskih izvedbenih umjetnosti.
***
14.-20.05.2007.
*Metodologije postprodukcije i rekonstrukcije - radionica*
voditelji Marten Spangberg (International Festival, Svedska) i Emil
Hrvatin (Maska, Ljubljana)
Radionica koja okuplja studente iz Svedske i Hrvatske ima za cilj
upoznati polaznike sa metodologijama rekonstrukcije zive izvedbe i
medijatizacije istrazivackog rada u izvedbenim umjetnostima u formatima
komunikacije znanja. Polaznici su studenti koji rade na rekonstrukcijama
izvedbi performansa, plesa i novog kazalista u drugoj polovici 20. stoljeca.
Marten Spangberg je dramaturg, koreograf i izvodjac, clan autorskog
kolektiva International Festival iz Svedske. Predavac na P.A.R.T.S. i
suradnik niza umjetnika poput Xaviera Le Roya, Mette Ingvartsen, Fame
International itd. http://www.international-festival.org
Emil Hrvatin je redatelj, koreograf, teoreticar i voditelj Instituta
Maska. Urednik je i autor niza knjiga s podrucja teorije izvedbenih
umjetnosti i dugogodisnji urednik casopisa Maska. Jedan od posljednjih
projekata Emila Hrvatina rekonstrukcija je cuvene slovenske predstave iz
1969. "Pupilija, Papa Pupilo i Pupilicka"
_VAZNO_ : Slobodna su jos dva mjesta za sudjelovanje na radionici,
zainteresirani se moraju javiti najkasnije do 09.05. na telefon: 098/317-586
***
17.05.2007. u 20:00
*preview* (izvedba)
Koncept, koreografija i izvedba: Manuel Pelmus
Produkcija: Bandlien/Pelmus
Koproducenti: Centre National de la Danse (Paris), CDU- Centar za
dramsku umjetnost Zagreb, Centrul National al Dansului Bucuresti,
THEOREM ? association supported by the Culture 2000 programme of the
European Union
U predstavi "preview" Manuel Pelmus temeljno stavlja na kusnju probleme
vidljivog i prisutnog u odnosu spram gledateljeve imaginacije i paznje u
prostoru koji gubi scensku definiciju. Manuela Pelmusa domaca publika
zna kao suradnika i izvodjaca na projektu Marta Kangroa "Out of
Functions", a suradjivao je s autorima poput Vere Mantero, Marka
Tompkins, Paula Henrique, Margaride Bettencourt, Milli Bitterli, Mihaia
Mihalcee itd.
***
EAST-DANCE-ACADEMY je projekt razvoja kog modela istrazivanja,
edukacije i produkcije pokrenut od strane nekoliko europskih
organizacija (Tanzquartier Bec, Maska Ljubljana, Kanuti Gildi Tallinn,
Centrul National al Dansului Bukurest, TkH Beograd, PAF Rheims, CDU
Zagreb i dr.) s ciljem stvaranja novog uvida u povijest koreografije i
plesa kao kulturne i socijalne, a ne iskljucivo estetske paradigme u
posljednjih tridesetak godina u Istocnoj Europi i sire. Naglasak
projekta je na istrazivanju i rekonstrukciji povijesnih trenutaka u
umjetnosti i umjetnickih produkcija u kojima se suvremeno koreografsko
misljenje probijalo unatoc nepostojanju institucionalne podrske i
favoriziranju drugih koreografskih formata poput baleta, folklora,
sleta, parade itd.
Svi se programi odrzavaju u Art-radionici Lazareti u Dubrovniku.
Program je financijski podrzan od Ministarstva kulture Republike Hrvatske.
Kazališni kamp od 2006. godine izborni je kolegij Učiteljskog fakulteta u Zagrebu
JUTARNJE RADIONICE
1.SUVREMENI PLES I IMPROVIZACIJA
voditeljica: Andrea Gotovina
Vjezbe su prilagođene podu, ali se koriste i vježbe u prostoru. Fokus na tjelesnoj snazi, kondiciji i uporabi mišićne mase, kretanje iz različitih mjesta fokusa. Biomehanika kroz pokret.U improvizacijskom dijelu razvijanje kontakta između dviju ili više osoba. Vježbe povjerenja, manipulacija, eksperimentiranje s težinom, vještine dizanja, osvještavanje različitih djelova tijela i podjele tijela. Improvizacije. Rad na koreografiji.
Polaznici: plesači, potrebno plesno iskustvo
Trajanje: 6 dana
2.Forum kazalište
voditeljica: dr.sc.Iva Gruić
Forum kazalište je dramska tehnika u kojoj se publika poziva da aktivnim sudjelovanjem pokuša razriješiti konfliktnu scenu koja u sebi ima elemente nepravde, korištenje sile, prava jačega ili slično. Forum kazalištem se istražuju stereotipi, uvriježeni odnosi snaga u nekoj sredini i pri tome se najčešće traži put za ostvarivanje prava pojedinca. Kao takav, Forum je upotrebljiv u svim oblicima rada s djecom i mladima, osobito s adolescentima. Istovremeno, Forum se može koristiti i kao istraživačko sredstvo u traženju umjetničkog izraza. Kroz radionicu sudionici će se upoznati sa svim metodološkim aspektima Foruma.
Polaznici: učitelji, pedagozi, voditelji kazališnih grupa,voditelji aktivnosti za djecu i mlade, studenti
Trajanje: 6 dana
3.TIJELO I GLAS
voditeljica: prof.Marina Petković
Priprema tijela za vokalnu aktivnost, opuštanje, disanje i foniranje, povećanje rezonancije i snage glasa koja je potrebna za scensko govorenje. Vježbe poboljšavaju artikulaciju, spajaju tijelo, disanje, glas i govor da bi ostvarili skladan govorni izraz na sceni. Traženje i oslobađanje ekspresije glasa aktivirajući tijelo, pokret i karakter kao oslonac. Postizanje kontrole glasa potrebne za scenski govor i scensko pjevanje
Polaznici: srednjoškolci, studenti, glumci
Trajanje: 6 dana
4.OD IDEJE DO KAZALIŠNE PREDSTAVE
voditeljica: Marija Šorša,dramska pedagoginja
Pravila i metode dramskog praktičnog rada. Vježbe opuštanja, koncentracije, osjetilne vježbe, vođena improvizacija, dramske igre i improvizacije, kolektivno stvaranje priče. Rad na glasu i pokretu. Razvijanje kreativnosti, scenskog govora i kazališne kulture.
U grupama rade zajedno mladi polaznici i voditelji.
Polaznici: učenici i voditelji dramskih grupa
Trajanje: 6 dana
5.PSIHODRAMA I EKSTENZIJA OSOBNOG ISKUSTVA
voditelj: Damir Miholić, defektolog
Istraživanje mogućnosti simboličkog izražavanja kroz dramu i kazalište, uz upotrebu drugih medija u dramskom kontekstu (glazba, pokret/ples, crtež…) u radu s osobama s hendikepom. Kroz razumijevanje pojma uloge, sukoba, drame/psihodrame, emocija…, naglasak će biti stavljen na razvoj spontanosti i poticanje kreativnosti i spoznaje, kroz osobno iskustvo sudionika i potreba u njihovom radu. Rad će se odvijati kroz razradu tema i oblikovanja završne scenske prezentacije.
Polaznici: rehabilitatori, učitelji, pedagozi, voditelji kazališnih grupa, voditelji aktivnosti za djecu i mlade, studenti
Trajanje: 6 dana
6.IMPROVIZACIJOM DO PREDSTAVE (radionica na engleskom jeziku)
voditeljica: Kristina Jakšić,dramska pedagoginja
Dramska igra kao polazište u dramskom radu. Dramske improvizacije kao uvod u rad na liku i složenije dramske forme. Vježbe opuštanja, koncentracije, osjetilne vježbe, vođena improvizacija,kolektivno stvaranje priče. Osnove mime i rad na glasu. Vježbanje engleske konverzacije na zabavan način!
Polaznici: srednjoškolci, voditelji dramskih grupa
Trajanje: 6 dana
POPODNEVNE RADIONICE
7. RADIONICA GLUMAČKOG TRENINGA
voditelj: Matija Kezele, student glume i lutkarstva
Od govornih do psihofizičkih vježbi. Rad sa tijelom, rad na imaginaciji, rad s tekstom
Vježbe temeljene na metodama: Korporalne mime, Le Coca, Stanislavskog, Grotowskog, Barbe. CILJ: cjelokupno povezivanje psihološke i fizičke akcije (aktivnosti). Igra i upoznavanje međusobnog povezivanja.
Trajanje: 5 dana
8.DRAMSKE TEHNIKE
voditeljica: mr.sc. Ines Škuflić Horvat
Dramske igre, vježbe i tehnike, te njihova upotreba u nastavi i vannastavnim aktivnostima. Rad na odabranom tekstovnom predlošku.
Trajanje: 3 dana
9.SCENSKI KLAUNOVI
voditeljica: Iva Milley, dramska pedagoginja
Prezentiranje kazališnih ideja kroz pokret, govor tijela, gestu, istraživanje neverbalnog scenskog izričaja. Tjelesni trening, zagrijavanje, istezanje, elementi mime, različite mimske tehnike, scenske improvizacije, mimske etide.
Trajanje: 3 dana
10. PISANJE TEKSTA
voditeljica: Maja Sviben, dramaturginja
Kažu da prosječnom dramskom piscu treba tri mjeseca rada da bi proizveo od jedne rečenice dramu, mi ćemo to probati izvesti u tri dana.
Trajanje: 3 dana
11.GOVOR
voditeljica: prof.Marina Petković
Polaznici radionice govora radit će na zadanom proznom tekstu tri forme scenskog govora: pripovijedanje, monolog i dijalog. Cilj je uočiti razlike i sličnosti, primijeniti znanja i vještine stečene u radionici glasa i tijela i svladati početne korake glumačke interpretacije ove tri forme.
Trajanje: 3 dana
12.SCENOGRAFSKA
voditeljica: prof.Gea Cetinić
Tehnika: kaširani papir (papir maše). Nakon upoznavanja s tehnikom, posebna pažnja u radu obratit će se odnosu volumena i prostora. Vježbe kompozicije likova na maketama. Prijenos u prostor. Izrada scenografije za predstavu.
Trajanje: 3 dana
13.POI ( vještina žongliranja)
voditeljica: Iva Milley, dramska pedagoginja
Poi - riječ označava lopticu na uzici koja se vrti oko tijela.Poi se koristio u obrednom plesu kod žena, te u treningu koordinacije ratnika Maora sa Novog Zelanda.Dovoljan je par čarapa, dobra volja i spremnost na pokoju masnicu i žulj.
Trajanje: 2 dana
14. DRAMATURŠKA RADIONICA
voditeljica: Maja Sviben, dramaturginja
Koja je razlika između dramskog teksta i predstave? Kako prostor i vrijeme utječu na izgovorenu rečenicu? Kako se dramski lik uspostavlja kroz pokret, jezik i situaciju? Kako sastaviti i razbiti strukturu predstave?
Trajanje: 2 dana
15. DRAMSKE IGRE I VJEŽBE (na engl.jeziku)
voditeljica: Kristina Jakšić,dramska pedagoginja
Dramske igre i improvizacije prilagođene za izvođenje u nastavi engleskog jezika.
Trajanje: 2 dana
16. OSNOVE PLESA I POKRETA
voditeljica: Marija Šorša,dramska i plesna pedagoginja
Ples kao temelj scenskog pokreta.Istraživanje mogućnosti izražavanja ritmom i pokretom: od
konkretnog ka apstraktnom. Koordinacija i ekspresija tijela.
Trajanje: 2 dana
Posebni programi u sklopu KAZALIŠNOG KAMPA:
predstava Akademije dramskih umjetnosti
2 predstave interaktivnog kazališta
IZLET
Cijena: 1630,00 kn ( 8 noćenja, hrana, izlet, radionice i večernji programi)
Kotizacija za sve radionice: 500,00 kn ( za one koji ne žele smještaj, izlet i prehranu)
Ako se prva rata ( 500 kn ) uplati do 08.06.cijena je 1530,00 kn
ž.r. broj 2408002-1100009796 PARTNER BANKA, ZAGREB za UDRUGU TIRENA,
Prvo hrvatsko natjecanje mladih plesača suvremenog plesa i koreografa
Zagreb, 26.-27. svibnja 2007.
Suosnivači-supriređivači:
Hrvatska glazbena mladež - HGM i Gradsko kazalište Trešnja
Voditelji projekta:
Dinko Bogdanić i Desanka Virant
Grad Zagreb, pa tako i Hrvatska, mogu se pohvaliti bogatom tradicijom u razvoju i njegovanju suvremenog plesnog izrižaja i koreografije. Revije i natjecanja, seminari, radionice, susreti mladih plesača i njihovih mentora imaju nezaobilaznu ulogu u motivaciji, podizanju standarda u svakom smislu, navikavanju na oštru konkurenciju i brušenje doista darovitih pojedinaca spremnih na sva odricanja koje ovo zanimanje zahtijeva.
Dosljednost i transparentnost pravila, ugled institucija suosnivača, voditelja projekta te članova ocjenjivačkog suda jamstvo su vrhunske razine već njegova prvog izdanja kao zaloga za budući uspjeh.