DVADESETAK desničarskih ekstremista danas je u Zagrebu pod nemilom sunčanom vrućinom održalo prosvjedni "skup" na kojem su tražili da bivši partizanski zapovjednik Stjepan Hršak prizna da je sudjelovao te da se pokaje za ubojstva počinjena 1945. godine u Maceljskoj šumi.
> Zagrebačka policija ne želi spriječiti mogući linč partizanskog komandanta?
Prosvjednici su uvjereni da je upravo 90-godišnji Hršak, koji je ujedno i bivši partizanski zapovjednik Franje Tuđmana, krajem Drugog svjetskog rata organizirao smaknuće dvadesetak svećenika i bogoslova koji su s ustašama bježali prema austrijskoj granici. No, Hršak takve navode godinama odbija.
Ekstremisti su svoj skup pretvorili u svojevrsne demonstracije protiv aktualne vlasti tražeći da se u Hrvatskoj provede državni udar. "Ideju" o udaru je na svjetlo dana iznio ustaški ekstremist Mladen Schwartz koji je bivšeg pomoćnika ministra obrane i kandidata na proteklim lokalnim izborima Ljubu Ćesića Rojsa pozvao da provede državni udar.
"Dosta je demokracije i tog cirkusa od izbora", prenosi riječki Novi list izjavu Mladena Schwartza.
Nošen poklicima istomišljenika Rojs je obećao da će "Mesiću, Milanoviću i Sanaderu suditi za veleizdaju". Prosvjednici su tijekom skupa više puta uzvikivali povike i uvrede na račun šefa države Stjepana Mesića te na antifašiste i aktiviste židovskih nevladinih udruga. Pored toga najavili su održavanje niz sličnih prosvjeda među kojima će jedan u rujnu biti održan pred kućom Josipa Manolića.
Gotovinu za predsjednika
Prosvjednici su javno uručili "odlikovanje" predsjedniku Mesiću kojeg su nagradili "Veleredom Hude Jame" i to zbog sustavnog nijekanja zločina počinjenih tijekom Križnog puta nad Hrvatima od strane partizanskih postrojbi predvođenih Josipom Brozom Titom.
"Veleredom Hude Jame drugog stupnja" odlikovan je predsjednik Sabora Luka Bebić i to zbog ustrajnog isticanje svoje komunističke prošlosti kao preduvjeta za "osvajanje političkog položaja u nelustriranoj Hrvatskoj."
Tijekom skupa su javno zatražili ujedinjenje desnice oko jednog predsjedničkog kandidata te su predložili da to bude haški optuženik i umirovljeni general HV-a, Ante Gotovina.
Skup su osiguravala četiri policajca, a tijekom njegova trajanja nije bilo drugih incidenata osim buke koju su ekstremisti stvarali tražeći od 90-godišnjeg Hršaka da izađe iz svoje kuće i kaže "tko je pobio fratre, a tko je nevin".
Među prosvjednicima je bio i šef zagrebačke udruge vojnih invalida (HVIDR-a) Ivan Pandža koji je rekao da je "AVNOJ preteča Al Kaide".