Maksova maksimala

nedjelja, 23.09.2007.

Demosten s Ribarćov

Ako je Demosten u davnoj Ateni od jednoga prosječnog smrtnika voljom uma i napornim radom postao najčuveniji govornik (danas glasnogovornik) u povijesti čovječanstva, zašto ne bih mogao i ja na području ogulinske zajednice?, zapitao se pred petnaestak godina jedan radnik Hrvatskih željeznica, po zanimanju strojovođa lokomotive u jednom poduzeću koje se od 1991. godine šverca na grbači radnih ljudi. To je društvo s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) u vlasništvu države, koje nije povoljno za privatizaciju radi povratka duga umirovljenicima, jer vrijednost toga društva na tržištu ne vrijedi ni pizde vode. Vrijedi koliko i pičkin dim.
Ova vulgarnost proizlazi iz same sredine toga "D.o.o."-a, ovo je njihov vokabular, ovako nekako razmišljaju realistični pripadnici te sredine, a oni beskrupulozni od toga poduzeća beru vrhnju. Jedni pri uzaludnom investiranju na modernizaciji ubiru postotnu maržu od izvođača radova, drugi ulagivanjem nadređenima nadoknađuju stručnost pri odabiru vodećih položaja, treći stvaraju odskočnicu za politički ili sindikalni napredak. Sve to iz državnog proračuna kojega pune oni koji iole mogu stvoriti nekakvu materijalnu vrijednost ovoga beznađa.
No, ulovimo se teme. Ako je Demosten u mladosti mogao živjeti u bačvi, strojovođa je živio u mraku prošloga sistema, ako je zbog govorne mane Demosten držao kamen pod jezikom, naš junak je držao jezik za zubima kada se 1990. trebalo izjasniti o novom poretku i izlasku iz SKH. Dok je Demosten umom stvarao filipike u borbi protiv Filipa Makedonskog, naš je junak upornošću na političkim putovanjima u autu uspostavljao višu i visoku tehničku stručnu spremu u borbi protiv mita i korupcije. Dok je Demosten bio iz drevne Atene, naš je glavni lik s Ribarćov. Tako se stvarao i stvorio saborski zastupnik trenutačno HDZ-ove provenijencije koji na izlaganja svoga kolege iz SDP-a Nenada Stazića, kada ga prenaša HTV, baca televizor kroz prozor!?
Nedavno je uvrijeđeni narodni zastupnik gostovao na ROG-u. Prvi puta nije urednik njegova gostovanja bio nekadašnji programski direktor, ali osjetnog pomaka u vođenju nije ni sada bilo. Uvrijeđen je bio stoga što ROG nije na liniji vlasti prebirao, kao goste, samo HDZ-ove pulene, već i neke koji drugačije misle i iznašaju misli na frekvenciji 96,6 MHz. U svrhu predizbora sve se mora zaboraviti pa će zastupnik na pitanja o općim društvenim i političkim gibanjima oko Ogulina odgovarati s visoka, ali s vrlo uočljivom nervozom i prisiljenim smijehom što je zahvatilo cjelikupni HDZ od vrha do baze, od baze do vrha. Njegova donedavna naučena retorika raspala se u ovom gostovanju kao i Dinamova nada da će im Ajax autogolovima omogućiti ulazak u Europu. Mucao je čitavo vrijeme; ovaj, onaj, taj, izbio je i D iz Demostenova govorništva. Ma ovo s Demostenom bila je doista samo šala. Nije odgovorio zašto je stanje u Općoj bolnici takvo kakvo jest, nije objasnio zašto je na Bjelolasici uspostavljeno i trgovačko poduzeće i ustanova, zašto Vlada i ministri lažu da će osigurati potrebna (a ne potrebita, zastupniče) sredstva za uspon HOC-a, zašto nesposobni Paškvalin mora biti direktor trgovačkog poduzeća Bjelolasica i istodobno ravnatelj ustanove Bjelolasica, zašto je Bolnička ulica takva kakva ne smije biti. Nije objasnio zašto će po njegovu mišljenju na predstojećim izborima pobijediti HDZ, a ne Ivanišev PGS, ali je tvrdio da će na proslavu Župe i Grada Ogulina sigurno doći kum Šeks, i to je tvrdio tri dana prije same proslave. Sada bi trebalo biti jasno da HDZ-ova obećanja ne drže vodu ni tri dana, a oni se guraju s obećanjima na četiri godine.

23.09.2007. u 07:00 • 22 KomentaraPrint#

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< rujan, 2007 >
P U S Č P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opis bloga

Kolumna o gradu pod Klekom i šire.

Kontakt adresa

maksimala943@gmail.com





DRŽAVNI PRAZNICI I BLAGDANI

1. siječnja Nova godina
6. siječnja Sveta tri kralja
? Uskrsni ponedjeljak
1. svibnja Praznik rada
? četvrtak Tijelovo
22. lipnja Dan antifašističke borbe
25. lipnja Dan državnosti
5. kolovoza Dan domovinske zahvalnosti
15. kolovoza Velika Gospa
8. listopada Dan neovisnosti
1. studenoga Dan svih svetih
25. prosinca Božić
26. prosinca Sveti Stjepan