odlagaliste

četvrtak, 28.02.2008.

Edukacijsko - rehabilitacijski

Prvo odgovori na ona krucijalna pitanja sto ih ostavih otvorenima u posljednjem objavku. Triput da; ima zivota u svemiru, apokalipsa samo sto nije i postoji kineska tipkovnica.
Kineska jezik je cudan, kao i pripadajuci mu znakovi. Pripada sino-tibetanskoj skupini i jezik je naroda Han (vecina Kineza). Kao standardni i sluzbeni koristi se mandarinski koji je zapravo dijalekt Beijinga. Oko mog sela govore svojim narjecjem kojemu je jedna od glavnih odlika mijesanje s i š i mekih š. Nesto poput Trogirana. Narjecja medjusobno i nemaju previse slicnosti, pa se skoro mogu smatrati drugim jezicima. Hong Kong i Macao npr govore Kantonski (moj slobodni prijevod Cantonese. A svi koriste iste znakove. Znakovi nisu pojedine rijeci, nego nesto kao morfemi, nisu piktogrami,pa ne ocekujte jednak broj znakova i rijeci.
Gramatika je piece of cake jer nemaj vremena, roda, padeza, konjugacija i slicnih stvari. Postoji mnozina; samo se doda oznacivac mnozine. Npr ja je wo, a mi women...
Sredinom proslog stoljeca je i samim Kinezima postalo komplicirano pismo pa su razvili pojednostavljeni sistem znakovlja da bi lakse opismenili ljude. To je bilo brzo prihvaceno, a danas se neki kuleri prave vazni bas upotrebom tog starog i slozenog nacina.
Pisanje kineskog na latinici je posebna prica; poceli su neki misionari davno prije, pa su gospoda Wade i Giles pokusali prije oko 150 godina, a posljednjih 50 je opce prihvacen pinyin. Ostatak W-G sistema je koristenje naziva Peking za Beijing. Problem transkripcije je u prikazu tonova koji su esencijalni za razumijevanje. Postoje 4 tona+neutralni. To nisu naglasci, nego to-no-vi i pisu se iznad slova. Bez njih se ne moze pravilno izgovoriti rijec.
Kineski znakovi se sastoje od poteza (strokes) i imaju pravlo redosljeda i smjera pisanja. Najkompliciraniji znak ima 64 poteza, ali srecom nije bas u upotrebi od 5. stoljeca. Danas najslozeniji ima pisljivih 36 poteza.
Ima jos bezbroj cudesa vezanih uz jezik i pismo, od kojih je jedno Chinglish. To je engleski jezik na kineski nacin. 80% natpisa na engleskom je pogresno, ne u spellingu, nego u konstrukciji recenice. To cu pocet slikavat pa kad se skupi objavljujem.
Image Hosted by ImageShack.us


Tipkovnica
Naravno da postoji. Ima tipke na kojima su osnovni potezi, i tako se kreira znak. Buduci da je sam znak cesto slozen od nekog drugog i radikala, uvrstene su tipke s osnovnim tj djelovima znakova. To cini kinesku tipkovnicu mnogo vecom od ove standardne. Kao krajnja dimenzija je uzet raspon ruku prosjecne kineskinje. Pojavom laptopa pojavio se novi problem kojem su doskocili proizvodnjom sklopive tipkovnice koja se zatim pocela koristiti i za desktop racunala. Izgleda kao veliki rucnik kad se srola i stavi pod misku. Naprednije su one teleskopske.
Kako je kist ipak omiljeno sredstvo za ispisivanje znakova, cesto se susrecu drawing plocice po kojoj Kinez unosi znakovlje kistom. Plocica je spojena bluetoothom s kompom i program prepoznaje znak.
Napredniji zen majstori pisu usmjeravanjem misli na procesor i ne treba nikakve gadgete. Tome tezi svaka daktilografkinja.
(mudrolije iz zadnjeg pasusa ne parafrazirati u sluzbenim dokumentima, magistarskim i domacim radovima jer su zasticene zakonom o intelektualnom vlasnistvu)

Image Hosted by ImageShack.us


Svima sam se pohvalila svojim prijevoznim sredstvom, no moram sluzbeno objavit sliju. Ukrali su mi sinoc kabanicu. To se ionako smatra potrosnom robom. Kapulica je pojedena.
Sutra mi dolazi cima, a bas sam se raspojasala sama u stanu. Njena soba mi je bila garderoba. I zbog nje ostajem za vikend u selu, da je uputim u cari zivota u Kini. Mnogo se zrtvujem.
Ako netko jos ne zna, u Hangzhou je koncert Backstreet Boysa 6.3. Jos stignete doletit.

Image Hosted by ImageShack.us

Pomazem izgradnji drzave. Kinezi silno vole crtati po zidovima. Na ovom je slikovni prikaz nacionalne povijesti od prapovijesti.

Image Hosted by ImageShack.us

Mislim da necu imati problema s obabirom poklona...

I za kraj highlight of the week. Nasli smo je!!!! Kava! Za samo 14kn. Sreca golema, radost, veselje. Inace postoji kava u nekim ugostiteljskim objektima, ali nije bas kava. I kosta i do 50ak kuna. Pretpostavljam da u Hyattu i slicnim hotelima imaju pravu, al ipak sam ja tu na minimalcu...Ovaj kafic je uz ducan Zara, gdje imaju otvaraca vrata na ulazu, tako da mi se ostvario davni sam da se vrata birtije otvaraju preda mnom.
Image Hosted by ImageShack.us




28.02.2008. u 03:01 • 5 KomentaraPrint#

<< Arhiva >>

< veljača, 2008 >
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29    


Komentari da/ne?

Opis bloga

tu odlažemo razne stvari
a za preracun iz juana u kune molim pomnoziti s 0.68

za intimna pitanja i nedoumice
natasa1hMAJMUNgmail.com



Visitor Map
Create your own visitor map!



The WeatherPixie

do pocetka 2008. na ovom su blogu bile moje i sivine nebuloze, a od tada samo moje, iz Kine i s putovanja