subota, 12.05.2007.
hej, ljudi...
Samo da vam kažem da sam vam ovaj dugački post prepisala kako bi podjelila s vama svoju strast prema trbušnim plesovima i uvela vas u taj svijet čarolije....pa nadam se da ćete pročitati, a ne samo zakolutat očima kada vidite koliko toga ima...pusa,pozdrav
- 14:27 -
Trbušni ples
Mnogi stručnjaci govore da je trbušni ples najstariji oblik plesa u svijetu. Njegovi korjeni prodiru u sve povijesne kulture.
Već unatrag tisuću godina naši preci vjeruju u moć I magiju kako zemlje tako I cijelog svemira. Kako bi ostvarili komunikaciju I vezu s tim silama prirode, preci su poštovali I klanjali se slikama I kipovima duhovnih bića, kraljeva I božica kako bi zauzvrat imali njihovu zaštitu. Upravo je ples bio jedan od najučestalijih oblika štovanja. Ti rani pokreti plesa su zapravo imitirali pokrete raznih životinja, vjetra, sunca i mjeseca, rasta biljaka I tome sl. Vjeruje se da je život na zemlji nastao iz maternice majke božice te su se sukladno s time tijekom plesa izvodili kružni pokreti trbuhom I kukovima kako bi se ukazivalo na njene tajnosti.
Jedna od najvećih zabluda o ovom plesu jest, da je on nastao kako bi plesačice njime zabavljale muškarce. Međutim, proučavanjem povijesti uvidjelo se da je prvobitna namjera ovoga plesa bila pomoći rodilji pri porodu. Naime, plesačica bi pokretima davala potporu rodilji prilikom porođaja. Također, ovim plesom se I pripremalo mladu djevojku za udaju. U većini slučajeva, prilikom ovakvih rituala muškarcima je pristup bio zabranjen. Ujedno je nastao I običaj da trbušna plesačica pleše na vjenčanjima, rođenju djeteta I tome sl. kako bi plesom blagoslovila plodnost I sreću para.
U pravilu, plesačice plešu bose I to kako bi ostvarile što veću povezanost sa Majkom Zemljom. Međutim, današnjih dana možemo plesačicu vidjeti I da pleše u profesionalnim plesnim sandalama ili ukrašenim cipelicama.
Trbušni ples je prirodan za ženinu koščanu I mišićnu muskulaturu zbog karakterističnih pokreta gornjim dijelom torza radije nego nogu. U pravilu, dok se pleše gornjim dijelom tijela, donji dio (od kukova nadolje) miruje I obrnuto. Međutim, u ovom plesu (suprotno od ustaljenog mišljenja) koristimo: kosu, glavu , ruke (od ramena pa sve do prstiju), grudni koš, trbuh (gornji, srednji I donji dio), kukove, bokove, stražnicu te noge (od bokova pa sve do nožnih prstiju). Kako vidimo, ne pleše se samo trbuhom. Međutim, kako se niti u jednom drugom plesu (osim ako nije proizašao iz trbušnog) ne rade kretnje trbuhom, tako je ovaj ples I dobio moderan naziv “Trbušni ples”.
Postoji više naziva za ovu vrstu plesa: orijentalni ples, ples srednjeg istoka, raks sharki, ples božice i naravno; trbušni ples.
Postoje i razni stilovi trbušnog plesa kao što su: egyptian raks sharki (egipatski raks sharki stil), persian (perzijski stil), turkish (turski stil), american tribal (američki tribal stil), romany (romski stil), greek (grčki stil), itd. U svim ovim stilovima koriste se razne plesne varijacije; u nekim stilovima težište plesa je na rukama dok je u nekom drugom stilu težište na kukovima. Također, za neke stilove je karakteristično da se pleše u grupi. Za svaki stil trbušnog plesa postoji specifični kostimi. Kreativnost vam dopušta da odaberete boju, način izveza perlica itd. Međutim, plesačice si danas dopuštaju i više slobode pa postoji velik spektar kostima te dodatne opreme i nakita. Bitan dio svih stilova trbušnog plesa je muzika. Ona je karakteristična za pojedine stilove plesa. Međutim, kako u današnjim vremenima postoje vrste muzike koje prije i nisu postojale, tako danas trbušnu plesačicu možemo vidjeti i da pleše na house muziku, pop muziku ili razne varijacije muzike npr. Arabian house music itd. To su novonastali stilovi, potaknuti suvremenom muzikom i ljubavi plesačice prema određenoj vrsti muzike. Bitno je da se prilikom plesanja na moderne oblike muzike pleše u ritmu, da se prate bubnjevi ali da se i dalje upotrebljavaju kretnje specifične za trbušni ples. Postoji preko stotinu pokreta u trbušnom plesu svih stilova koji se smatraju kao osnovama iako se s vremenom stvaraju i novi pokreti ili upotpunjuju već postojeći.
U svijetu danas, postoji mnogo plesačica i svaka je jedinstvena. Ovo je vrsta plesa koja se naprosto ne može kopirati. Kopirati se mogu (i moraju) osnovni piokreti za specifičan stil te neki dijelovi kostima i ritma muzike, ali sve ostalo je na slobodi plesačice. Čak kad gledate i grupnu izvedbu plesačica, možete primijetiti da svaka pleše na svoj jedinstveni način. Upravo je u tom izričaju ljepota ovoga plesa i upravo se u njemu mogu prepoznati profesionalci od amatera. Pravi uspjeh plesačica postiže kada svojim plesom i duhom uspije “oduzeti dah” publici, kada ih uspije uvesti u svoj svijet koji predočava plesanjem na muziku. Ja osobno shvaćam ples kao tjelesni produžetak zvukova što nam ih pružaju instrumeniti te glasova što nam ih pružaju pjevači. Konkretnije, trbušni ples, smatram i tjelesnom predožbom duše plesačice (naravno, ako je uspijeva prenijeti i stopiti se s publikom).
Posebice je važno plesati ovaj ples s lakoćom, nježnošću i ženstvenošću. Kao da na dlanovima imate pero i ne smijete dopustiti da ga ponese povjetarac. Da biste to postigli, potrebne su duge godine vježbanja i treniranja.
Druge ljepote ovoga plesa su u mogućnostima što vam ih dopušta. Za neke stilove je specifično da se upotrebljavaju određeni dodaci no, za neke se oni mogu koristiti, ali i ne moraju. Ovisi o sigurnosti plesačice. Tako se ovaj ples može plesati s mačem, svječnjakom ili vrčem na glavi, s činelicama, štapom ili velom. Osobno, najradije plešem s velom jer vam daje osjećaj kao da imate krila, kao da je on produžetak vašeg tijela koji vam dopušta da se još više izrazite u plesu i da još više dočarate muziku. Ples se još može plesati i na podu. Tu je potrebna velika kondicija i snaga u nogama. Općenito, za ovaj ples je potrebna kondicija, smirenost duha, ravnoteža, koncentracija i pravilno disanje. Poželjno je da dišete, kao u trenucima potpune blagosti, mira i sreće iako možda u tom trenutku izvodite shimmy i tresete se cijelim tijelom kao da imate groznicu ili ste u transu.
Trbušni ples mogu plesati žene svih dobnih skupina, svih visina, građa tijela itd. Smatra se da je trbušna plesačica najljepša u svojim 40-ima jer do tada je stekla već veliko iskustvo, tijelo je gipko i razvijeno u potpunosti. I što je najvažnije, žena je u tim godinama zrela osoba koja je svjesna svoje unutarnje ljepote i ženstvenosti.
Stoga, draga čitateljice, nemoj se ustručavat! Ako želiš otkriti ženu u sebi, doći plesati ovaj predivan ples koji će postati samo tvoj, kojeg ti nitko neće moći oduzeti i koji će te usrećiti.
- 14:23 -