Linkovi
Qolumbo - strip utorkom
tatjana.ws - 3D art
SFera - društvo za SF
SFeraKon - SF konvencija u ZG
NoSF - SF vijesti i forum
Studio grafičkih ideja - moji najdraži dizajneri

BLOGOVI
Tanja!
Bilja
Cyberfolk
Ire
Izitpajn
Nimrod
Pero K.
Sayock
Šišo
Tiffany


Amy
Beware the Blog
Birtije
Dečko koji obećava
Kinky
Knjiški moljac
Nacrtani
Republika Vinkovci
Slavitza
KNJIŽARA
RASPRODAJA DO JAJA!


Biblioteka SFERA:
(svaka 30 kn, pt 10 kn)

Tatjana Jambrišak: Duh novog svijeta

Igor Lepčin: Purgeri lete u nebo

Aleksandar Žiljak: Slijepe ptice

Zoran Krušvar: Najbolji na svijetu

Dalibor Perković: Preko rijeke

Zoran Pongrašić: Čuvari sreće

Zoran Vlahović: Frulaš

Milena Benini: Jednorog i djevica

Goran Konvični: Jeftine riječi

Krešimir Mišak: Zvjezdani riffovi

Danilo Brozović: Zeleno sunce, crna spora

***

Sferakonski niz:
(svaka 30 kn, pt 10 kn)

10. Zagreb 2094 (ur. T. Jambrišak et al.)
11. Kap crne svjetlosti (ur. T. Jambrišak et al.)
13. Trinaesti krug bezdana (ur. T. Jambrišak et al.)

***

Živko Prodanović: Roboti u ratu (SF haiku) (20 kn, pt 10 kn)

Irena Rašeta (ur.): blog.sf (20 kn, pt 10 kn)

Irena Rašeta (ur.): Bludućnost (20 kn, pt 10 kn)

Zoran Krušvar: Izvršitelji nauma Gospodnjeg (50 kn, pt 10 kn)

AD ASTRA, antologija hrvatskog SF-a (200 kn, pt 10 kn)

Kontakt: darko /at/ mentor /./ hr

Blogov kolac

nedjelja, 04.09.2005.

Kvaka devedeset dva

(Boris Dežulović: JEBO SAD HILJADU DINARA; Europapress holding, 2005.)

E, najprije tri puta nisam mogao proći onaj uvod od dvije strane, ono nekakvo objašnjenje i zahvalu. Svaki bi mi Božji put pogled odlutao od nezanimanja i konačno sam se prisilio i onda je krenulo bolje. S tim da me i dalje mučio taj uvod u kojem autor kaže da se roman osniva na stvarnom incidentu i bla bla bla. Prvo mi je (kod tog uvoda, je li?) zasmetala pomisao da će knjiga biti neki ozbiljnjak, neka bremenita rekonstrukcija tragedije. "Jednom novinar, uvijek novinar", uzdahnuh tada i nadao sam se samo da će JEBO SAD ... biti čitka kao "Christkind". Onda - kad se knjiga počela ukazivati kao rekonstrukcija komedije - počelo me mučiti nešto drugo: sumnja.

Jer, di bi Dežulović iskopao ovakvu knjigu da ju je i tražio? Kakav bi to članak mogle napisati mjesne novine ako je "incident" preživio tek jedan od svih sudionika, a i on je prolupao (ništa vam ne spojlam ovdje, ovo je sve u prvoj rečenici uvoda)? Di bi, jadan ne bio, iskopao sve te dokumentarne detalje zalijepljene na stripovski siže (za ratovanja u Bosni jedinica se Hrvata preobukla u Bošnjake, jedinica Bošnjaka u Hrvate i kako da sad jedni drugima dokažu da su "naši", a ne "njihovi"), a da mu pašu kao da ih je izmislio? Te na kraju, zašto bi mu i kako svjedočanstva (na kojima se zahvaljuje u uvodu) dali ljudi o kojima baš i nije u knjizi napisao najljepše stvari? Tako da sam zaključio (ako je zaključak i pogrešan, moj je) kako se Dežulović poslužio "Fargo" modelom (ili je to "Eco" model, ili je ...) te izmišljenu priču proglasio dokumentarnom kako bi se mogao - zajebavati.

A zajebavao se, naravno, kako bi nam pričao o onome što ga muči.

Neću tvrditi kako u dušu poznajem povijest ratnog romana (ovaj rat, zadnji) u Hrvata. Sjećam se da sam uredno preskočio onu prvu fazu, pisanu za samog rata (Hitrec, neki dječji ...), te da je Cvetnićev "Kratki izlet" (koji i nije roman već dokumentarac) bio dobar, jednako kao i razni drugi dokumentarni fragmenti rasuti po časopisima. Zanimljiv je zatim bio jedan rukopis dječjeg romana koji, mislim, nikad nije bio objavljen, "Sablja" Ivana Gavrana ima uzbudljivu sarajevsku epizodu uklopljenu u science-fiction okoliš, a i "Cavalcada Nera" Radovana Domagoja Devlića (opet rukopis) mi je bila draga iako možda više zbog Radovana (čije "Štrasere", eto, još nisam pročitao) nego zato što bi bila bitan ratni roman. Zapravo, "Cavalcada" bi (uz "Sablju"?) mogla biti simptomatična zbog nečega drugoga: Radovan je bio na ratištu i pisao je dijelom i o svojim iskustvima, ali je u pokušaju razumijevanja rata pribjegao bio fantastici i mitu. Kako uopće razumjeti rat? Kako ga prikazati?

Natrag: Dežulović.

Dežulović lukavo smješta svoju priču u najmutniji dio rata: Bosnu. Za Hrvate su bojišta na njihovom terenu sveta i jednoznačna: zna se (khm) tko je tu doma, a tko je nezvan došao i stvari su crno-bijele. Bosna, gledana s ove strane granice, je ćušpajz u kojem nam nije zapravo bilo jasno tko koga ni kada ni gdje ni zašto. U Bosni se, zato, gdje se od jednog brda ne vidi što se iza drugog dešava, može dogoditi bilo kakva priča. Raj za ratne bajke: Bosna.

Dežulović (ponovo lukav) ne upliće Srbe (kao vojsku) u priču. Opet, Srbi su iz ovog rata izašli prilično jednoznačno obojeni (gledani s Hrvatske strane, naravno) i staviti Srbina u priču automatski bi dovelo do "navijanja protiv". Muslimane su Hrvati zvali "balijama", ali to je bio tek neki novi animozitet, nešto što se iskušavalo kako će leći, ni za prinijeti generacijskoj reakciji potezanja kame na riječ "četnik".

Konačna Dežulovićeva odluka i nije više odluka već priča: napučivši dvije već spomenute jedinice u protivničkim uniformama ljudima koji su prije rata išli na iste utakmice, jebavali iste žene i slušali iste priče, koji ne koriste riječi "Hrvati" i "Muslimani" već "naši" i "njihovi" - riječi koje svakom uhu zvuče kao točno ono što želi čuti - Dežulović je vrhunski pokazao ono što je želio kazati. Da život u ovim krajevima nije puno smisleniji od rata; da je rat samo izlika kako bismo svoj nagomilani jad izlili kroz puščanu cijev; te da ne može to nitko pokušati razumjeti i ostati normalan. Jedini preživjeli koji se, po Dežuloviću, nalazi na promatranju i crta zanimljive crteže tako je, možda, sam autor koji je od pomnog proučavanja ratnog desetljeća pomalo skrenuo i od silne se tuge dao u smijanje.

JEBO SAD HILJADU DINARA je odlična knjiga (jest da mi kod sedmog ili osmog od dvanaest flešbeka ta strategija malo dopizdi, ali tada baš naiđe onaj o sigurnom branjenju penala od kojeg se živ upišam pa lakše čitam dalje), pitka kao "Christkind", ali tematski puno jasnija i strukturalno čvršća. JEBO SAD HILJADU DINARA je, za sada, jedino vrijedno što nam je Jutarnji ponudio od "domaćica" (sama incijativa, međutim, izvrsna je bez obzira na rezultate) i možda najbolji ratni roman - u mome skromnom iskustvu - kojeg je hrvatska književnost do sada proizvela. Te još dvije pohvale: knjigu sam pročitao prije skoro tri tjedna i od tada skoro da nije prošao dan a da mi u pameti nije bljesnula ta jebena kula nad tim jebenim grobljem i da mi likova knjige nije bilo barem malo žao. To i: u najavi knjige Jutarnji je bio spomenuo kako je Dežulović knjigu napisao na liječenju od tumora neke vrste pa sam pomislio "Joj, što ću ako knjiga ne valja? Neću ga moći čerečiti, bit će mi ga žao." Ali onda sam je počeo čitati i nisam se, majke mi, ni sjetio da je bolestan dok nisam knjigu odložio.

Toliko je zdravo napisana.

(mcn)

- 22:48 - Komentari (4) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< rujan, 2005 >
P U S Č P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Što je BLOGOV KOLAC?
BLOGOV je KOLAC dnevnik čitanja, sa svime što to podrazumijeva. Čitanje je za mene intimna i emocijama nabita stvar te BLOGOV KOLAC ni ne pokušava biti objektivan već se trsi prije svega biti otvoren razgovor s upravo pročitanom knjigom. Kako sam sebi uzeo za pravo da kažem što god mislim i na koji god način, to je dopušteno i u komentarima. Malo koji se briše, i na malo koji se odgovara. Ne zanima me pretjerano dijalog. Moji intimni odnosi su, kako sam već rekao, s knjigama.
Gdje me još na webu ima:
Posjetite i Q STRIP blog, gdje se piše i razgovara o stripu.

Blog sa skicama i sličnim vizualijama zove se mcn

Moji web stripovi su Martina Mjesec, Mister Mačak i Sergej, a moja stranica je još uvijek u izradi jerbo se zavitlavam s blogovima...:)

Konačno, na www.bestseler.net je objavljena (između ostalih) i serija mojih često čitanih članaka na prečesto postavljena pitanja. Ovdje su vam direktni linkovi:

Kako objaviti knjigu (1)
Kako objaviti knjigu (2)
Kako prodati knjigu

Kontakt: mcn (at) hi (.) htnet (.) hr

Na KOLCU su do sada gostovali:

Martin Amis
Neal Asher
Baigent/Leigh/Lincoln
Snježana Babić-Višnjič
Ilija Bakić
Stuart Banner
Boris Belak
"Shirley Bergman"
Denis Bimota
Ratko Bjelčić
Danijela Blažeka
James Blish
Jasen Boko
Alen Bović
Ivo Brešan
Ivo Brešan (2)
Želimir Ciglar
Patricia Cornwell
James Cowan
deCampi & Kordey
Branimir Čakić
Goran Delač
Boris Dežulović
Boris Dežulović (2)
Boris Dežulović (3)
Umberto Eco
Essekon
Mehmed Đedović
Zoran Ferić
Janet Flanner
Oliver Franić
Franjo M. Fuis
Jonas Gardell
Veselin Gatalo
Dave Gibbons
William Gibson
Ernie Gigante Dešković
Martin Guerre
Sven Hassel
Nick Hornby
Robert E. Howard
Zoran Janjanin
Jason
Miljenko Jergović
Gerard Jones
Etgar Keret
Stephen King
Yvonne Knibiehler
Zoran Krušvar
Hrvoje Kovačević
Lazić & Kožul
Ira Levin
Dannie M. Martin
Joško Marušić
Ed McBain
Ed McBain (2)
Alexander McCall Smith
China Mieville
China Mieville (2)
Žarko Milenić
Ted Naifeh
Fran Nischt (aka "Babl")
Njemački SF
Amelie Nothomb
Dejan Ognjanović
Oto Oltvanji
R. P. pl. B.
Aleksei Panshin
Papac & Škarpa
Jurica Pavičić
Krešimir Pološki
Zoran Pongrašić
Edo Popović
Luka Posarić
Povijest Crkve
Tim Powers
Terry Pratchett
Terry Pratchett (2)
Borivoj Radaković
Norma C. Rey
Alastair Reynolds
Tiziano Sclavi
Joann Sfar
John Shirley
Sidney/Bom
Georges Simenon
Dan Simmons
R. L. Stine
Michael Swanwick
Dalibor Šimpraga
Davor Šišović, ur.
Filip Šovagović
Boris Švel, ur.
Todorowski i Lepčin
Ante Tomić
Dubravka Ugrešić
Van Hamme i Hermann
Enrique Vila-Matas
XY
Yoann & Vehlmann
Yu Yagami

A recenzirane su i sve priče pristigle na Bestselerov natječaj 2007. Po dijelovima:

rpa prva
gruda druga
vreća treća
trta četvrta
pašteta peta
nevjesta šesta
nedam sedam!
osmo meso
deveta kleveta
stado deseto
lijeva krila
žigosani