utorak, 22.07.2008.

Rak grlića maternice

Razmišljajući malo o simptomima koje ima moja majka u zadnje vrijeme i pretraživajući ih na internetu satima i danima shvatila sma da je velika mogućnost da zapravo ima rak grlića maternice. Njeni simptomi su sljedeći: neredoviti menstrualni ciklus iako još nije ni blizu menopauze ,nenormalni i neobjašnjivi bolovi u području genitalnih organa,jaki bolovi jajnika,vrtoglavica i padanje u nesvjest izazvano jakim 'presjecanjem' jajnika. Tjekom menstruacije (koje nema po 3 mjeseca ,a onda u jednom mjesecu je ima po 2-3 puta) umjesto 'komadića' tj 'zida' ili sluzi matrnice koja pri normalnom menstuacijskom ciklusu otpada čineći tako tanku 'kožicu' moja majci 'ispadaju' komadi veličine stisnute šake,crne boje ili tamno ljubičaste. Uz sve navedene simptome ima tada dobroćudnu cistu na ljevoj dojci već 7 godina i od tada je nije provjeravala i doktor joj je rekao da je mora jednom godišnje pregledavati dok je dobroćudna ali u slućaju nekog većeg naprezanja ili pipanja može postati tumor. Operirati je ne smije zbog velike šanse da iz dubroćudne prijeđe u zloćudnu,tj boje se reakcije same ciste i njenog daljenjag razvijanja.Najveći je problem što moja majka pripada onim tradicionalnim ženama kojih je sramota otići na ginekološki pregled,a da vam ne govorim o doktorima i zubarima... Problem je slijedeći,ja imam manjeg brata koji je tek 2. srednje,a ja sam daleko na faksu!? I ne mogu shvatiti da je toliko tvrdoglava i da ne želi bar zbog nas otići na taj pregled! Molm vas pomozite mi da nađem način da je natjeram jer stvarno ne znam više kako! crycrycrynono
Evo nekih informacija vezanih za rak grlića maternice:


RAK TRUPA ILI Grlića MATERNICE

Činjenice

Svaka treća zloćudna bolest ženskih spolnih organa je rak trupa maternice. Tijekom života od ove bolesti oboli oko 1,5 % žena, od čega tri četvrtine u dobi iznad pedeset godina, iako mogu oboljeti i mlađe žene. Pojavnost raka trupa maternice najveća je nakon menopauze, tj . fiziološkog prestanka menstruacijskog krvarenja zbog slabljenja hormonskih funkcija jajnika u žena "treć" životne dobi. Oko 95% zloćudnih tumora trupa maternice su karcinomi koji nastaju od stanica sluznice, dok su preostalih 5% izrazito zloćudni sarkomi koji nastaju od stanica mišićja maternice. Rak trupa maternice sve je učestaliji, što je u sprezi sa sve većim udjelom starijih žena u pučanstvu te nekontroliranom primjenom hormonskih lijekova nakon menopauze.

Tko najčešće obolijeva od raka trupa maternice?

Od raka trupa maternice većinom obolijevaju starije žene nakon menopauze, koje nisu rađale. Rizik obolijevanja veći je u pretilih žena, žena sa šećernom bolešću, povišenim krvnim tlakom i masnoćama u krvi, dobroćudnim tumorima maternice ( miomi ), zadebljanjem sluznice maternice ( hiperplazije , polipi ), proširenjem srca, bolestima jetre i štitne žlijezde, navikom pušenja cigarete te uzimanjem hormonskih sredstava za sprečavanje začeća (kontraceptivi ).
Tako, primjerice, pretile žene koje nisu rađale a u kojih je menopauza nastupila nakon pedesete godine, obolijevaju od raka trupa maternice pet puta češće, dok žene sa šećernom bolešću obolijevaju tri puta češće u odnosu na ostale žene. Trećina oboljelih žena prethodno je imala polipe sluznice maternice. Rak trupa maternice rjeđi je među udatim ženama, a rizik obolijevanja smanjuje se s brojem poroda. Osobito je rizično povišenje razine estrogenih hormona ( hiperestrinizam ), pa od raka trupa maternice češće obolijevaju žene s učestalim, hormonski prouzročenim krvarenjima, produljenim i nekontroliranim liječenjem estrogenima, te produljenjem maternice nakon 50. godine života. Štoviše, proizvodnja estrogena posve ne prestaje ni nakon menopauze, jer se tada stvaraju u koži nadbubrežne žlijezde, a u pretilih žena mogu se stvarati i pohranjivati u masnom tkivu.

Kako nastaje rak trupa maternice?

Razvoju bolesti u pravilu prethodi početna mikroskopska promjena (prekanceroza) bez ikakvih vanjskih znakova, a širenje bolesti slijedi tek nakon 5- 10 godina. Rak trupa maternice raste većinom umjereno, tijekom šest mjeseci udvostručuje svoju veličinu, ali je ipak potrebno više godina da prodre u stijenku maternice i proširi se na potrbušnicu i u zdjelične organe
(debelo crijevo, mokraćni mjehur,jajnike, vrat maternice, rodnicu). Udaljeno širenje (metastaze) u jetru, pluća, mozak i kosti limfnim putem obično je višestruko, a nastaje pretežito u žena s uznapredovalim stadijem bolesti.

Kako prepoznati znakove raka trupa maternice?

Bolest najčešće počinje bez ikakvih znakova (simptoma), a karakterističan iscjedak iz rodnice, sličan sadržaju kuhanog mesa, često je prvi i jedini znak raka trupa maternice. Nepravilna krvarenja iz maternice (metroragija) pojavljuje se tek u kasnijem stadiju, a polovica žena koje krvare nakon menopauze imaju rak tijela maternice. Bolest je u generativnoj dobi
(kad je žena sposobna za rađanje) najčešće praćena poremećenim, produljenim i obilnim menstruacijama, te normalnim krvarenjima, pa se tada lakše previdi ili pogrešno protumači. Katkad bolesnica uopće izvana ne krvare zbog sraštavanja otvora vrata maternice (hematometra), što je praćeno bolovima u donjem trbuhu i križima, poput trudova. Infekcijom nakupljene krvi može se može se razviti gnojni proces (piometra) s jakim bolovima i vrućicom, što je osobito često u žena u poodmakloj životnoj dobi.
Povišenjem tlaka u maternici, cervikalni se kanal postupno širi, pa kroz rodnicu s krvlju izlaze smrdljive, raspadnute tumorske mase. Širenje uznapredovalog raka u trbušnoj šupljini uzrokuje bol, učestalo i bolno mokrenje (dizurija), pojavu krvi u mokraći (hematurija), neredovite i krvave stolice, a u završnom stadiju otkazivanje rada bubrega (uremija), odnosno zapletaj crijeva (ileus). Udaljene metastaze karakteristične su za svaki pojedini zahvaćeni organ, odnosno organski sustav.

Kako pravodobno otkriti rak trupa maternice?

Tri četvrtine novih bolesnice otkriva se u početnom stadiju bolesti, kada je izlječivost bolesti preko 90%, a petogodišnje preživljenje za sve stadije iznosi oko 70%. Ipak, relativan porast učestalosti raka trupa maternice iziskuje aktivan pristup u ranom otkrivanju bolesti, osobito u visokorizičnih žena. Stoga se suzbijanje raka maternice treba temeljiti na sprečavanju, prepoznavanju rizičnih skupina, ranom otkrivanju bolesti, ispravnom dijagnostičkom postupku, objektivnoj prosudbi prognostičkih činitelja, te planiranju opsega i vrste liječenja.

1) Rutinski ginekološki pregled

U svrhu ranog otkrivanja raka trupa maternice potrebno je učiniti pregled u spekulima (ginekološka zrcala), vaginalni (kroz rodnicu) i/ili rektalni (kroz debelo crijevo) bimanualni (objeručni) pregled, te uzeti uzorak za PAPA - test (točnost 40- 50%). Svaka spolno zrela žena morala bi se redovito kontrolirati jedanput godišnje, a kod sumnjivih anamnestičkih podataka ili nalaza, osobito u dobi iznad 45 godina (krvarenje nakon menopauze), nužno je učiniti frakcioniranu kiretažu.

2) Citološka pretraga aspirata materišta

Metoda obuhvaća citološki (mikroskopski) pregled uzorka stanica sluznice maternice dobivenih aspiracijom
(usisavanjem) kroz tanku, šuplju iglu uvedenu u kratkotrajnoj, općoj ili lokalnoj anesteziji do kavuma (materišta). U najnovije vrijeme sadržaj iz materišta uzima se posebno konstruiranom četkicom (" uterobrush "), a prigodom tog zahvata nije potrebna anestezija. Zahvat je potpuno bezbolan. Svi zahvati izvode se ambulantno, a pouzdani su u 80-90%.

3) Patohistološka pretraga kiretmana

Metoda obuhvaća patohistološki (mikroskopski) pregled uzorka sluznice maternice dobivenih frakcioniranom (poteznom) kiretažom. Zahvat se izvodi ambulantno u kratkotrajnoj općoj ili lokalnoj anesteziji, postavlja se konačna dijagnoza, određuje se tip i zrelost tumora te hormonski receptori, točnost uznosi 90-100%.


Slika 4. Uzimanje sadržaja materišta za patohistološku analizu

4) Poticajni ("challenge") test

Ovaj se pristup primjenjuje kod starijih žena nakon menopauze, a sastoji se u petnaaestdnevnom davanju gestagena (dnevna doza 10 mg), nakon čega se,ako se pojavi krvarenje, učini aspiracija, odnosno frakcionirana abrazija materišta.

5) Ultrazvučni pregled

Ultrazvučnim pregledom abdominalnom ili transvaginalnom sondom (ultrazvučni pregled prstolikom sondom uvedenom u rodnicu) dobiva se uvid u stanje sluznice maternice, mjeri se njezina debljina te možebitni prodor tumora u stijenku maternice. Štoviše, mjerenjem protoka krvi obojenim doplerom upotpunjuje se nalaz, posebice u smislu razlikovanja dobroćudnih od zloćudnih promjena u početnom stadiju, te stupnjevanju zloćudnih bolesti. Tako, primjerice, sluznica maternice zadebljala preko 5-7 mm, odnosno novostvorene krvne žile s brzim protocima krvi u žena nakon menopauze neizostavno upućuju na citološku ili histološku pretragu uzorka materišta.

6) Histeroskopija

Metoda se sastoji u izravnom promatranju unutrašnjosti maternice optičkim instrumentom nalik minijaturnom teleskopu uvedenom kroz rodnicu u kratkotrajnoj općoj anesteziji. Na ovaj način je moguće pronaći sumnjivu ili bolesnu promjenu, odrediti njezinu veličinu, opseg i možebitni prodor u stijenku maternice, te uzeti uzorak tkiva za laboratorijsku analizu. Štoviše, manje je promjene moguće i potpuno ukloniti i time ujedno završiti liječenje. Ova je metoda zasad neprikladna za širu primjenu zbog složenosti opreme, postupka i tehničkih uvjeta.

Kako se može spriječiti rak maternice?

Sprečavanje raka trupa maternice vrlo je važno, posebice s obzirom na oskudnu i nespecifičnu kliničku sliku početnog stadija bolesti.

1) Opće mjere prevencije

Najjednostavnija i najjeftinija metoda sastoji se u umjerenoj, redovitoj i zdravoj prehrani, spolnoj higijeni i poticanju rađanja većeg broja djece, te izbjegavanju nikotina i dulje primjene hormonskih kontraceptiva.

2) Suzbijanje rizičnih stanja i bolesti

Većinu stanja i bolesti koje mogu pogodovati razvoju raka trupa maternice danas je moguće uspješno nadzirati. To se posebice odnosi na tjelesnu težinu, šećer u krvi, masnoće i povišeni tlak, pravodobno uklanjanje dobroćudnih promjena
na maternici, liječenje bolesti srca, jetre i štitne žlijezde.

3) Hormonsko liječenje

Suvremeni pristup uključuje hormonsku kontracepciju gestagenima u žena iznad 35-40 godina, liječenje gestagenima različitih oblika hiperplazije u perimenopauzi (oko menopauze), te davanje kombiniranih estrogensko-progesteronskih preparata kao hormonski nadomjestak u postmenopauzi (nakon menopauze).Hormonskom kontracepcijom depogestagenima svaka tri mjeseca parenteralno, u žena u dobi od 35-40 godina, sprečavaju se nepravilna (disfunkcijska) krvarenja i popratno povišenje razine estrogena (hiperstrinizam). Gestagenska terapija endometralne hiperplazije u perimenopauzi tijekom 3-6 mjeseci u drugoj polovici ciklusa, odnosno tri mjeseca kontinuirano, opravdana je nalazom visokih vrijednosti progesteronskih receptora u te skupine žena. Hormonska nadoknada kombiniranim preparatima u postmenopauzi u prednosti je pred monoterapijom estrogenima zbog znatno manjeg rizika razvoja raka trupa maternice.

4) Ginekološka operacija

Operacijsko uklanjanje maternice (histerektomija) moguće je obaviti na svakom bolničkom ginekološkom odijelu i najsigurniji je način sprečavanja nastanka raka trupa maternice. Zahvat, međutim, mora biti isključivo medicinski
opravdan, primjerice patohistološkim nalazom visokog stupnja hiperplazije s atipijama, slabokrvnošću zbog obilnog krvarenja, dobi bolesnice i dr.

Kako se može liječiti rak trupa maternice?

Najraširenija metoda liječenja raka trupa maternice je operacijsko uklanjanje maternice s jajnicima (histerektomija s obostranom adneksektomijom), a po potrebi se uklanjaju i regionalni (paraaortalni) limfni čvorovi. Uznapredovala bolest liječi se ionizirajućim zračenjem (linearni akcelerator), a važno mjesto u terapiji imaju kemoterapija (citostatici-lijekovi koji uništavaju zloćudne stanice), hormonsko liječenje (visoke doze gestagena), te imunoterapija (lijekovi koji podižu obrambena svojstva organizma).Svi oblici liječenja mogu se međusobno kombinirati, ovisno o vrsti, zrelosti i stadija tumora.



- 14:55 -

Komentari (3) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

  srpanj, 2008  
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Srpanj 2008 (4)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opis bloga

Gle je, zar je nije sram
svi pricaju, to je ta
sto se sinoc napila
tu za stolom plakala
taj sam teret otresla
ma, sva sam se potresla
ko jos slusa gradske price, jaka stvar

Da, da, da, to sam ja
malo sam posrnula
pa sta na sve zivo muka natera
da, da, da, to sam ja
zasto bih ti cutala
kako mi je ne vristala i ne prolupala

Gle je, zar je nije sram
svi pricaju, to je ta
sto je poljupce im izbrojala
i ko besna psovala
neka kazu bilo sta
sve se, evo, nerviram
ko jos slusa gradske price, jaka stvar

Linkovi

Dnevnik.hr
Video news portal Nove TV

Blog.hr
Blog servis

Forum.hr
Monitor.hr