08

nedjelja

veljača

2015

Ostale karakteristike kose

Ostale karakteristike kose su poroznost, gustoća kose i debljina vlasi. Sve ove karakteristike su vam potrebne da znate zašto vam neki proizvodi odgovaraju, dok vam drugi uglavnom završe u smeću...

Poroznost

Poroznost je jedna od glavnih stavki kose. Kovrčava kosa je poznata po tome da je poroznija od ravne kose.
Poroznost je mjera koja nam govori koliko su otvorene kutikule kose. Kutikule izgledaju kao listići na kosi i one tvore zaštitni sloj koji štiti kosu od vanjskih utjecaja.

Poroznost se može odrediti sa dva testa koja nisu 100% pouzdana, ali vam mogu dati okvirnu sliku.
Test sa vodom je prilično jednostavan, ali puno manje pouzdan od drugih testova. Uzmite prozirnu posudu i u nju stavite vodu. Zatim uzmite par vlasi sa četke ili češlja i stavite u vodu. Pričekajte oko 5 minuta i pogledajte na kojoj razini vode su vam vlasi. Ako vam je vlas/vlasi na površini, imate nisku poroznost tj. kutikule su vam zatvorene i voda ne može lako prodrijeti u vlas. Ako vlas/vlasi nisu skroz potonuli, ali nisu ni skroz na površini imate normalnu poroznost, tj. donekle se voda upila. Ako se vlas ili vlasi nalaze na dnu posude, imate visoku poroznost, tj. vlas/vlasi imaju jako otvorene kutikule i voda bez problema ulazi u vlas.
Drugi test je "Slip'n'slide" test. Uzmite manji pramen kose i sa dva prste (palcem i kažiprstom) pređite preko pramena u smjeru tjemena. Ako vam je pramen gladak, imate nisku poroznost. Ako na pramenu osjetite malo zapinjanja, imate normalnu poroznost. A ako osjetite puno zapinjanja i hrapavost, imate visoku poroznost.

Niska poroznost (Low porosity)

Niska poroznost odlika je jako zdrave kose koja nije oštećena toplinom i bojama za kosu i ima lijepi sjaj. Kod niske poroznosti vlasi imaju spuštene kutikule, i u takvu kosu vlaga i proizvodi teško ulaze, ali i teško izlaze što može imati i svojih dobrih, ali i loših strana.


Ovakva kosa, pošto nije oštećena ne treba puno proteina u proizvodima, jer tada kosa postane kruta i zamršena. Ako ste ikada koristile proizvode koje sadrže proteine kao npr. keratin, mogle ste primjetiti da vam se takvi proizvodi talože na kosi i zapravo vam nisu uopće bili od koristi. Trebate se držati podalje od takvih proizvoda.
Ovakva kosa voli hidratizirajuće proizvode u kojima je glavni sastojak voda (Aqua) i razno razna ulja kao npr. kokosovo ulje, ulje jojobe, shea maslac itd. Proizvodi bi trebali biti lagani kako vam kosa ne bi izgledala masno, tipa u obliku mlijeka za kosu.
Primjer takvog mlijeka za kosu na našem tržištu je Baleino mlijeko za kosu sa Aloe verom i mangom koje je meni osobno bilo odlično jer ne otežava kosu i štiti je od topline.


Ako na ovakvoj kosi koristite maske za kosu, uvijek držite masku dulje na kosi kako bi proizvod mogao ući u vlasi, a se taložiti na vlasi, te ju dobro isprati.
Ova kosa također voli humektante tj. proizvode koji privlače i zadržavaju vlagu u kosi kada je zrak suh i niska temperatura rosišta (dew point) i u sastavu imaju med, glicerin (glycerin), pantenol (panthenol), lecitin (lechitin)...

Normalna poroznost (Medium porosity)

Normalno porozna kosa je najjednostavnija za održavanje. Na takvoj kosi su kutikule malo podignute i omogućava se bolje prodiranje proizvoda i vlage nego kod niske poroznosti.

Takvu kosu možete počastiti proteinskom maskom 1-2 puta mjesečno (bilo da je domaća-npr. od jaja ili majoneze ili kupovna), ali nije preporučljivo koristiti šampone ili regeneratore sa proteinima na dnevnoj bazi, jer ćete dobiti efekt krutosti. Takva kosa isto voli hidratantne maske i ostale proizvode tako da njih možete nesmetano koristiti.
Ovakva kosa može koristiti humektante i anti-humektante, a kako koji koristiti možete znati po temperaturi rosišta (dew point).

Visoka poroznost (High porosity)

Visoko porozna kosa je suha i oštećena, brzo upija vlagu iz zraka i brzo ju izbacuje ako je zrak suh. Takva kosa je često frizzy (čupava) ako se ne znate brinuti o njoj. Oštećenje nastaje prečestim bojanjem kose, prečestim feniranjem i ravnanjem kose peglom. Još ako imate tanku kosu, to je fatalno. Kutikule kod takve kose su otvorene ili rascvjetale i kod takve kose često dolazi do rascvjetalih vrhova i potrebno joj je često šišanje.

Ova kosa voli anti-humektante koji odbijaju vlagu od kose i zadržavaju vlagu koju ste unjeli u kosu. Ako je vani vlažno i temperatura rosišta je poprilično visoka, vaša kosa previše upija vlagu i postaje zamršena i spljoštena. Anti-humektanti su silikoni, ricinusovo ulje, pčelinji vosak, ekstradjevičansko maslinovo ulje...
Za ovaj tip kose je jako važno da nakon pranja stavite leave-in regenerator tj. regenerator koji se ne ispire, hidratantne proizvode i punila ili sealers (prijevod zvuči pomalo smješno). Na našem tržištu nema puno leave-in regeneratora, pa neki koriste manje količine regeneratora koje ne ispiru. Punila (sealers) su zapravo navedeni anti-humektanti koji pune oštečene kutikule.
Ovakva kosa voli i proteinske maske i ostale takve proizvode koji će joj omogućiti da se malo oporavi.

Gustoća kose

Gustoća kose se može odrediti na način da stanete pred ogledalo sa suhom kosom i podignete malo veći pramen. Ako kroz pramen dobro vidite tjeme, kosa vam je rijetka; ako vidite tjeme, ali ima mjesta gdje nije vidljivo ili je slabo vidljivo, imate normalnu gustoću, a ako ne vidite tjeme, imate gustu kosu.

Rijetka kosa voli lagane proizvode koji je neće otežavati. Za takvu kosu je najbolje koristiti pjene, te šampone i regeneratore za volumen kose.
Normalna gustoća je najzahvalnija, jer možete koristiti lagane proizvode kao pjene kako bi vam kosa imala lijepši volumen i malo teže kao kreme i maslace da biste smanjili volumen.
Gustu kosu je najbolje ukrotiti sa gelovima, kremama i maslacima.

Debljina vlasi

Kako bi saznali debljinu vlasi, uzmite jednu vlas sa četke ili češlja i u rastegnite ju. Ako je vlas poprilično vidljiva, vaše vlasi su debele; ako ju vidite srednje, kosa je normalne debljine; a ako je kosa tanka vlas ćete jako slabo vidjeti.

Deblje vlasi su manje sklone oštećenjima, dok su tanke vlasi sklone jakim oštećenjima.


Osobno imam kosu koja je 2c/3a po strukturi, niske je do srednje poroznosti uslijed feniranja i ravnanja, normalnu gustoću kose i vlasi normalne do tanke debljine. Kosa mi je poprilično izmiješana, jer sam fenirala i ravnala samo određene dijelove kose. Priuštim si 1 do 2 puta proteinsku masku od jaja i stavljam svoj dragi Alverde regenerator za kovrčavu kosu od bademovog i arganovog ulja (bez silikona) kao leave-in regenerator koji možete naći u dm-u.

Koristim i gelove koji su poprilično vodenasti i lagani čisto da mi kosa ne bi letjela i da bi se formirale lijepe kovrčice i valovi. Alverde ima jedan takav gel od cvijeta lotosa i ljubičaste riže isto bez silikona.

Ili gel od sjemeniki lana (flax seed gel) koji možete doma napraviti (i uštediti koji novčić). Gel je strukture bjelanjka i najprije se treba protrljati po dlanovima kako bi postao vodenast. Ako vam ne paše miris, stavite par kapi vama dragog eteričnog ulja ili nekog ulja koje vam predlažu na stranici.

Kakva je vaša kosa? Da li muku mučite s njom ili ju volite? Što koristite od proizvoda i da li vam pomažu?

U sljedećem postu ćete doznati nešto o metodama pranja kose kojima će vaši valovi i kovrčice oživjeti!


Oznake: kosa, kovrčava kosa, valovita kosa

07

subota

veljača

2015

Pozdrav valovite i kovrčave glavice!

Da li ste možda viđali u zadnje vrijeme kakve lijepe kovrčave i valovite glave po ulici, autobusima ili tramvajima? Ili samo na TV-u i po časopisima? Moram priznati da se tu i tamo nađe pokoja u gradu, ali sve manje i manje. Valovite i kovrčave kose su sve više pod napadima pegle ili figara (što je pomalo ironično) i takva kosa postaje sve suša i oštećenija...
Ali zašto to raditi svojoj kosi ako je prirodno lijepa i jedinstvena?
Priznajem, za kovrčavu kosu se treba malo pomučiti da lijepo izgleda, također i jako puno toga pročitati i isprobati svakakve proizvode za njegu. Ja sam osobno jako puno toga naučila sa NaturallyCurly . I sama sam prošla ravnanje i uništavanje prirodne kose koja je oživjela nakon što sam počela sa novim režimom i muka se definitivno isplatila!
Cilj ovoga bloga bi bio da djevojke i žene (a i pokoji frajer ;) ) prihvate svoju valove i kovrče i da shvate kakvi su sretnici što imaju ovako jedinstvenu i razigranu kosu; da vam podijelim svo svoje znanje o njezi koje sam stekla kroz uspone i padove u svojoj kupaonici i da osvijestim ljude da ravna kosa nije jedini prihvatljivi stil svakodnevne frizure!

Zasukajmo rukave i počnimo!

Zašto imamo kovrčavu kosu?

Kosa raste iz folikula. Stanice u folikulu proizvode keratin (i još neke proteine) od kojih se sastoji naša kosa. Ti proteini sadrže atome sumpora koji mogu stvoriti disulfidne veze. Što više tih veza imamo u vlasi, to je kovrčavija, a što ih manje imamo to je ravnija. Ali zašto dolazi do spajanja atoma sumpora u kosi? Zašto nastaju te veze? Stvar je u obliku folikula. Ako je folikul ravan, atomi sumpora se neće spajati u disulfidne veze, a ako je folikul zakrivljen tada dolazi do disulfidnih veza.



I naravno sve je to stvar gena.

Tipovi valova i kovrča

Da, i to postoji. Vjerujem da ste primijetili da vaše kovrče nisu iste kao od frendice/frenda ili susjede... Pa je tako stvorena klasifikacija valovi i kovrča. Većina ljudi nema samo jedan tip kovrča ili valova i može imati dvije ili više kombinacija.

Valovita/kovrčava kosa se djeli na tri glavne kategorije i svaka kategorija na tri podkategorije:

Valovita kosa

Valovita kosa se je 2. kategorije i djele se na podkategorije 2a, 2b i 2c. Evo i primjeri:

2a - Amanda Seyfried i Nicole Richie


2b - Mila Kunis i Carrie Underwood


2c - Taylor Swift i Shakira


Kovrčava kosa

Kovrčava kosa je 3. kategorije i djeli se na 3a, 3b i 3c. Primjeri:

3a - Debra Messing i AnnaLynne McCord


3b - Keri Rusell i Bernadette Peters


3c - Cree Summer i Tracee Ellis Ross


"Coily" tip kose spada kao 4. kategorija, a ravna kosa kao 1. kategorija. Kako "coily" tip kose ima drukčiji režim njege o tome neću pisati ovdje, jer na žalost ne znam kako se brinuti o tom tipu. Tako da se unaprijed ispričavam. Ali ako će biti riječ o nečemu što je za sve tipove kose to ću posebno naglasiti.

Ako niste sigurne koji ste tip po ovim sličicama, ispunite ovaj jednostavan kviz.

Pozdrav do sljedećeg puta i budite ponosne na svoje kovrče i valove! wink

Oznake: kosa, kovrčava kosa, valovita kosa

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Bez prerada.