living it simple

ponedjeljak, 28.11.2005.

iju...;(

PAUKE često nazivaju kukcima. Njihovih osam nogu pokazuje da to nisu. Oni su paučnjaci. Ovoj skupini pripadaju još grinjice, krpelji, štipavci i kosci. Pauci nisu nimalo srodniji kukcima nego stonogama i kamenarkama.
Misumenops spider – kradljivac žrtvi u šupljini biljke grabežljivice, živi u šupljini biljke hrani se dijelovima uhvaćenog plijena. Pauk sebi isplete lazila iznad probavnih sokova. Ako je ugrožen može se povući i u probavnu tekućinu, koja njemu ne škodi. Svoja lazila (mrežu) pauk oplete u gornjem dijelu šupljine tako da plijen uhvati prije nego što padne u probavne sokove na dnu šupljine.
Broj nogu nipošto nije jedino čime pauci razlikuju od kukaca. Tijelo kukaca dijeli se u tri režnja, a tijelo pauka samo u dva. Kukci imaju ticala, pauci ih nemaju. Većina kukaca ima dva velika oka, sastavljena od mnogo malenih očiju. U mnogih su i jednostavne oči. U pauka su samo jednostavne oči. Redovno ih je osam. Kukci imaju čeljusti, pauci ih nemaju. Paukova hrana mora biti dosta mekana da bi je mogao usisati. Sa svake strane paukovih malih usta nalazi se otrovna hvataljka. Sa svake strane usta nalazi se i opipna nožica. Većina pauka ima žlijezde za predenje niti. Mnogi mladi kukci mogu plesti niti koje izlaze iz njihovih usta, ali odrasli kukci to ne mogu.
Postoji još jedna osobitost po kojoj se pauci razlikuju od kukaca. Većina kukaca ima krila, a njih nema ni jedan pauk.
Poznajemo tisuće vrsta pauka. Oni se po veličini međusobno uvelike razlikuju. Postoje veliki dlakavi pauci nazvani tarantula, narastu i do veličine šake. Pauci se također razlikuju i po boji, i po obliku.

Pauci su rašireni po cijeloj Zemlji. U toplim predjelima blizu ekvatora živi vrlo mnogo različitih vrsta. Ima i mnogo vrsta koje žive ondje gdje je hladno. Jedni na dalekom sjeveru, a drugi na vrhovima planina. Neki pauci češći su u zgradama nego izvan njih. Jedan je od njih običan kućni pauk – pauk kojeg okrivljujemo zbog paučine.

Većina pauka kopnene su životinje, ali ima i vodenih pauka.
Slatkovodni pauk prenosi zrak pod vodu u svojoj svilenoj vrećici, pa tako može i ondje disati. Svi pauci uzdišu zrak.
Dolomedes spider – pauk ribar. Živi u šašu bara i jezera gdje se hrani ribom i ostalim kukcima.
Međutim, ne dišu svi na isti način. Neki pauci imaju uzdušnice u tijelu, a drugi pluća, tj. zračne vrećice sastavljene od tankih listićavih kožnih uvojaka. U mnogih su pauka i zračne cijevi i pluća.

Pauci se hrane samo sokovima živih životinja. Kukci su njihova najobičnija hrana. Veliki pauci u blizini vode mogu se hraniti punoglavcima, pa čak i malim ribama. Jedna velika tarantula dobro je nazvana pauk ptičar. Mreže što ih pauci predu omogućuju im da dođu do hrane. Pri tom im pomažu i njihove otrovne hvataljke.

Svi pauci legu se iz jaja. Ženka pauka odjednom može snijeti više od tisuću jaja. Oko njih obično isplete svileni kovčežić. Mladi pauci, kad se izlegu, nalik su na odrasle pauke, samo su manji i vrlo blijedi. Za male pauke nema nikad u svilenom kovčežiću nikad hrane. Katkad ti mali pauci postanu kanibali pa pojedu jedan drugoga.

Atrax robustus – pauk smrtonosna ugriza. Gnijezdo obloži paučinom, a ulaz ljevkasto oplete. Tako lovi sitne kralješnjake i kukce.
Mnogi ljudi smatraju pauke neprijateljima koje treba ubijati čim se pojave. U stvari, većina ih je neškodljiva, a neki su čak vrlo korisni. Paukova svila upotrebljava se u teleskopima i drugim naučnim instrumentima. Vrlo je fina i glatka, a jača je od čelične žice iste debljine. Neki pauci ubijaju štetne kukce. Ima i otrovnih pauka. Među njima su crna udovica i neke tarantule. Otrovnih je pauka malo, a ipak su svi pauci u cjelini omraženiji od bilo koje druge skupine životinja.
Dinopis – visi o niti, a prednjim nogama drži ljepljivu mrežu koju prebaci preko kukca koji ispod njega prolazi, baš kao što su to činili gladijatori.











Latrodeces spider – pauk crvenih leđa. Gradi sklonište oblikovano kao tunel i zatim na nj prepletenu zamku. Zamku ljepljivim nitima pričvrsti za tlo. Napada ljude pod imenom crna udovica. Nakon parenja veće ženke pauka crne udovice pojedu svoje manje mužjake.
Idiosoma spider – pauk crvenih vršaka nogu. Hrani se malim pticama i životinjama poput miša. Na ulazu tunela postavi grančice i lišće. Kad ih plijen dodirne pauk začuje šuštanje i skoči na žrtvu. Živi u pustinjama Australije i Sjeverne Amerike.






Salticidae spider – živi u planinama Himalaje ispod i iznad površine zemlje. Hrani se sitnim kukcima kao što su skokuni, leptir apolon i dr. Svoju žrtvu hvata tako da čeka u zasjedi, a zatim malim sićušnim skokovima poput skakavca zaskoči žrtvu.

Zlatni vrtni pauk – Zivi u poljima, vrtovima i močvarama gdje isplete mrežu u koju se hvataju kukci poput mušica.
Pauk Rakovica – zive u planinskim predjelima gdje im je najčešći dom među stijenama. Love kukce tako da ih ugrizom ubiju.

Dicrostichus spider – spusti nit na čijem je vrhu kapljica tekućine (kao na slici) i njiše je amo – tamo poput klatna. Kapljica privuče kukce, što je, naravno za njih kobno. Živi u šumama Australije.


Ulesanis spider – Omota nit paučine oko noge i čvrsto napne mrežu. Kad sleti neki kukac nit popusti, što izaziva valovito gibanje mreže koja tako zaplete žrtvu.




- 17:05 - Komentari (2) - Isprintaj - #