UMRO NAJBOGATIJI HRVAT NA SVIJETU
20.08.2005.U ČILEU U 78. GODINI OD RAKA PREMINUO ANDRONIKO LUKŠIĆ,
MILIJARDER BRAČKIH KORIJENA
Najbogatija čileanska obitelj ostala je bez Andronika Lukšića, čovjeka koji je kao potomak skromne bračke obitelji koja je iz Sutivana na Braču emigrirala 1910. godine, stvorio poslovno carstvo u Čileu koje se procjenjuje na oko 4,3 milijarde dolara. U 78. godini života bolest je prekinula njegov rad, iako se formalno još lanjske godine odrekao svih funkcija u svojim kompanijama, prepustivši ih u cijelosti trojici sinova. No, svi koji su mu bili bliski tvrde kako je do zadnjeg trenutka kontrolirao važne poslovne poteze svojih nasljednika.
Čileanski kralj rudnika, vina i piva, ali i većinski vlasnik niza drugih tvrtki raspoređenih u Antofagasta Holding i Quinenco Holding, te većinski vlasnik Banca de Chile, privatno ničim nije odavao dojam tako uspješnog biznismena. U Dubrovnik, gdje je najčešće dolazio, stigao bi diskretno i smjestio se u apartman "Croatije" u Cavtatu koju je kupio 2001. godine.
Medijska istupanja mu nikada nisu bila draga. Bio je jedan od onih investitora do kojega su domaći novinari teško mogli doći. Samo tri puta pristao je govoriti za hrvatske medije, među kojima u rujnu 2001. godine za "Slobodnu Dalmaciju"! No, onog trenutka kada se odlučio za razgovor, bio je vrlo opušten, neformalan, zanimao se za mnoge detalje iz hrvatske svakodnevice na solidnom hrvatskom jeziku.
Hrvatskoj javnosti bio je zanimljiv ponajviše zbog toga što je bio među prvim hrvatskim iseljenicima koji su odlučili investirati u domovini svojih djedova. Počelo je s "Karlovačkom pivovarom" koja je poslije prodana, a nastavilo se uspješno s kupnjom turističkog kapitala vrijednog danas oko 300 milijuna eura! Njegova tvrtka vlasnik je danas turističke kuće "Plava laguna" u Poreču, hotela "Argentina", te Vile Orsula i Vile Sherezada u Dubrovniku, hotela "Croatia" u Cavtatu, hotela "Odisej" na Mljetu i turističke agencije "Atlas", a ukupno je po kapacitetima treća u Hrvatskoj s 24 tisuće postelja. No, po svim financijskim poslovnim rezultatima, Lukšićevo poslovno carstvo u hrvatskom turizmu najprofitabilniji je njegov dio jer svaka od pojedinih hotelskih tvrtki posluje s dobiti, a u prošloj godini ona se kretala u razini od oko 15 milijuna eura.
Vrijedi istaknuti da je model privatizacije kojim je Lukšić svojedobno kupovao hotele u Hrvatskoj zacijelo jedan od najčistijih u proteklom desetljeću, jer je svaka kupnja bila rezultat najbolje natječajne ponude, a svaka uplata prema Hrvatskom fondu za privatizaciju ili Privrednoj banci (koja je bila vlasnik 30 posto dionica Plave lagune) bila je napravljena u gotovini u roku od samo nekoliko dana!
Štoviše, Lukšić je čak ponekad, kao u slučaju prodaje "Excelsiora" koji je želio kupiti, tvrdio da je i tada dao puno bolju ponudu zajedno sa "Arabellom Sheraton", ali je svejedno ispao već u prvom krugu iako je nudio više od kupca čija je ponuda prihvaćena.
Podsjetimo, za Plavu lagunu u Poreču platio je u gotovini 100 milijuna maraka, što je jedna od najboljih financijskih transakcija u turističkoj privatizaciji Hrvatske, za "Croatiju" u Cavtatu koja je kupljena 2001. godine izbrojio je u gotovini 105 milijuna kuna i obvezao se na ulaganja od najmanje 40 milijuna kuna u dvije godine, što je, pokazalo se poslije, korektno ispoštovao u tom prvokategorniku. Obnovio je u međuvremenu i Villu Orsula, a baš ovih dana privedena je kraju i obnova Vile Sherezada koja je postala najskuplji hotel u Hrvatskoj, s pet zvjezdica i "de luxe" uslugom. Od jeseni se planira ulaganje u hotel "Albatros" u Poreču koji bi se podigao na razinu od četiri zvjezdice.
( SL )
komentiraj (0) * ispiši * #