kulturanova

četvrtak, 25.05.2006.

Predavanje Dragana Klaica u OK: "perspektive kulturnog razvoja grada i strategija inovativnih kulturnih inicijativa"

Postovani prijatelji,
Zelimo da Vas pozovemo na predavanje Dragana Klaica na temu "perspektive kulturnog razvoja grada i strategija inovativnih kulturnih inicijativa". Predavanje ce se dogoditi 26.maja, u petak od 16-19h u prostorijama Omladinskog kluba, Zmaj Jovina 4, 2. sprat, pored Novosadske novinarske skole.
Predavanje se dogadja u okviru projekta Javnog zagovaranja za dobijanje omladinskog kulturnog centra i vecu dostupnost postojecih institucija kulture u gradu prema mladima, kroz seriju predavanja o kulturnoj politici i umetnosti u javnim prostorima. Razgovor smo zamislili tako da prvo odgledamo film "Neko drugo vreme" ,autora Ane lagator, koji govori o prostorima za kreativno angazovanje mladih koji su postojali u Novom Sadu i potrebi za postojanjem jednog takvog prosora danas. U filmu govore Jasna Rajic, Ratko Radivojevic, Slobodan Tisma, Branko Andric Andrla, Branislav Babic Kebra, Vladimir Kozbasic Pecinko, Vladimir Radosinovic Radule, a film obadjuje prostore kao sto su Tribina mladih, Bronx, Studio 24 i Zuta kuca. Film traje 49 minuta. Nakon toga bismo poceli razgovor sa gospodinom Klaicem. Za to vreme bi se prikazivali prostori u Novom Sadu koji se mogu adaptirati za kulturne akcije.
Gospodin Klaic ce nam predstaviti neke uspesne primere koji postoje u svetu i ponuditi nam moguce resenje da se stvori vise prostora za kreativno angazovanje mladih i vecu dostupnost postojecih institucija u nasem gradu.
Dragan Klaic predaje Umetnost i Kulturnu politiku na Univerzitetu u Leidenu, Holandija i pocasni je clan Felix Meritis Fondacije iz Amsterdama. Obrazovao se na smeru dramaturgija na beogradskom Univerzitetu umetnosti, a doktorirao na Pozorisnoj istoriji i Dramskoj kritici na Yale Univerzitetu, USA. Klaic je predavao sirom Evrope i Amerike, ucestvovao na mnogim konferencijama i simpozijumima i radio kao pozorisni kriticar, dramaturg, savetnik mnogih festivala i pozorisnih produkcija, urednik, istrazivac i trener. Pre njegovog napustanja Jugoslavije u 1991 bio je profesor na Univerzitetu umetnosti u Beogradu i jedan od osnivaca Euromaske, Evropskog Teatarskog Magazina. Od 1992 do leta 2001 bio je direktor Teatarskog Instituta Holandije u Amsterdamu a od 1998 do 2003 profesor na Studijama teatra na Univerzitetu u Amsterdamu. Trenutno, Klaic moderira Posmatracku Grupu Evropske Kulturne Fondacije (European Cultural Foundation – ECF) , razvija modele “primenjenog teatra” za potrebe holandskog Ministarstva za poljoprivredu i Eurocare (Brisel) Skorasnja istrazivanja mu se odnose na mogucnost saradnje Istanbula sa drugim evropskim kulturnim resursima i istrazivanje o evropskim festivalima. Predsednik Evropskog foruma za umetnost i kulturnu bastinu (European Forum for Arts & Heritage (EFAH, Brisel)- najvece krovne organizacije za kulturu na nivou Evrope) bio je do 2004. zagovarajuci za kulturnu dimenziju evropskih integracija.
Neke od naslova njegovih knjiga su i: Terrorism and Modern Drama (ko-urednistvo sa J. Orr, Edinburgh Univ. Press 1990, paperback 1992), The Plot of The Future: Utopia and Dystopia in Modern Drama (Michigan Univ. Press 1991), i Shifting Gears/ Changer de vitesse (ko-urednistvo sa R. Engelander, TIN Amsterdam 1998). Njegovi clanci i kolumne pojavljuju se u mnogim periodicima na nekoliko jezika. Saradjuje na urednistvu za casopis Theater magazine (USA), clan je odbora organizacija Praemium Erasmianum (Amsterdam) i Transeuropeennes (Pariz), poverenik je ruskog Instituta za kulturnu politiku (Moskva) i clan savetodavnog odbora Nexus Instituta (Tilburg), Fonda za Centralno i Istocno evropske knjige (Fund for Central & East European Book Project (Amsterdam)) i Marcel Hicter European Diploma trening programa (Brisel). Dragan Klaic je internacionalni savetnik za pan-evropski projekt SEAS (baziran na saradnji umetnika sa Baltickog i Jadranskog mora 2003-2005.)

Projekat Javnog zagovaranja za dobijanje omladinskog kulturnog centra i vecu dostupnost postojecih institucija kulture u gradu prema mladima se nastavlja i kroz podprojekat Prostorna mreza mladih, zahvaljujuci Pokrajinskom sekretarijatu za sport i omladinu. Projekat Prostorna mreza mladih dobio je podrsku u okviru konkursa za implementaciju Akconog plana politike za mlade u APV. Projekat se sastoji od projekcija filma "Neko drugo vreme" i diskusija na temu potrebe za postojanjem prostora za kreativno angazovanje mladih u 10 vojvodjanskih opstina. Cilj je da aktivirati mlade u lokalnim zajednicama da zauzmu aktivan stav u rešavanju lokalnih problema sa posebnim naglaskom na rešavanje problema nepostojanja prostora za njihovo kreativno angažovanje i veću dostupnost postojećih institucija, a kako bi se stvororili bolji osnovi za zajednicku akciju dobijanja prostora na svim nivoima koji bi bili ispunjeni sadrzajima namenjenim mladima.

Za jul mesec, kada smo dobili na koriscenje Tursko kupatilo, dovodimo umetnike iz cele Evrope da stvaraju u ovom inspirativnom prostoru. Ovo se desava u okviru projekta Efemerni prostori kreacija i podprojekta Umetnicko aktivisticki karavan (Art & Activism Caravan). Za ovaj projekat, kojem je cilj da osim internacionalne saradnje promovise i lokalne umetnike, dobijena je podrska Grada Novog Sada. Bice organizovane i mnoge izlozbe, koncerti, tribine... Cilj je kreirati umetnicku produkciju u napustenim prostorima kako bi im to vremenom postala i osnovna namena.

Akcija Javnog zagovaranja za dobijanje omladinskog kulturnog centra i vecu dostupnost postojecih institucija kulture u gradu prema mladima se definitivno nastavlja da bi se ostvario dugorocni cilj!

- 03:37 - Komentari (0) - Isprintaj - #