U posljednjih nekoliko godina svjedoci smo sve većeg interesa stranih državljana za nekretnine u Hrvatskoj, a posebno za one na našoj obali.Iako smo u početku to doživljavali sa dozom simpatija, nezaustavljiva rasprodaja obale sve nas je iznenadila i od blagonaklonog pogleda na takve prodaje smo postali rezervirani, ako ne i otvoreni protivnici takve prakse. Tim više što se pokazalo da te iste kuće njihovi kupci, umjesto za odmor, koriste za iznajmljivanje.
Iznajmljujući kupljene kuće i apartmane u Hrvatskoj, stranci godišnje uprihode na crno bar 60 milijuna eura, koji nigdje u Hrvatskoj nisu evidentirani i nitko na njih ne plaća porez! To je najmanja moguća brojka izračunata na temelju informacije da je u Hrvatskoj oko 40 tisuća stranaca kupilo kuću za odmor ili vikendicu, pa je lako pretpostaviti da ih bar polovica tu svoju nekretninu stavlja na tržište (a znamo da ih je većina kuće kupila samo radi komercijalnog posla!) najmanje 30 dana po prosječnoj cijeni od 100 eura dnevno. Na taj način stranci "ostvare" nigdje evidentiranih najmanje 600 tisuća noćenja.
Inspektori najavljuju nastavak rata nelegalnom poslovanju. Zbog svega toga je jasno zašto Kruno Kovačević, glavni državni inspektor, na prvom ovogodišnjem sastanku Vladina Povjerenstva za pripremu turističke sezone, najavljuje nastavak rata nelegalnom poslovanju, osobito u dijelu kojim se bave stranci, i oštre mjere zatvaranja takvih objekata u ljeto 2006. godine!
Na inozemnim burzama nekretnina, a sve češće i na turističkim sajmovima, agencije za posredovanje u kupnji kuća na hrvatskoj obali reklamiraju se tako da se "svaka investicija u takvu kupnju može vratiti u cijelosti u deset godina kroz - iznajmljivanje". Dakle, u samom startu se sugerira špekulantima da su u Hrvatskoj takvi propisi koje se može jednostavno zaobilaziti i baviti se ilegalnim iznajmljivanjem bez velike opasnosti od kontrola. Iako su inspektori česti "gosti" u vikendicama i kućama za odmor stranaca za koje se sumnja da se bave ilegalnim iznajmljivanjem, ipak je ta pojava već uhvatila toliko maha da će joj trebati doskočiti i jasnim zakonskim ovlaštenjima, a što bi već ovog ljeta trebalo biti provedivo.
Ovog trenutka nitko pouzdano ne zna koliko je u Hrvatskoj stranih vlasnika vikendica i kuća za odmor jer se službeni podaci bitno razlikuju od onih u stvarnosti gdje stranci kupuju kuće i na imena "domaćih". Legalnim putem preko Ministarstva vanjskih poslova registrirano je tek oko 15 tisuća takvih kupnji, ali stanje na obali, gdje se u svakom malom turističkom mjestu točno zna tko je vlasnik pojedine kuće i kome ju je prodao, govori kako je službena statistika miljama daleko od stvarnosti. Kuće se kupuju često na imena tvrtki registriranih samo radi te transakcije u Hrvatskoj, ali i na imena hrvatskih državljana kako bi se pojednostavnila procedura i ubrzala prodaja.
Izvor: Split-online
Poveznice i slično
nekretnine Oglas
nekretnine Oglas Hrvatska
Stanovi Oglas
Apartmani
Kuće
Istra nekretnine
nekretnine Istra