Inter prošao

JEDAN, ALI VRIJEDAN

Stanković za četvrtfinale

Dejan Stanković je bio najjača karika u Mancinijevom pobjedničkom sastavu
Pogotkom srpskog reprezentativca Inter je svladao Ajax i izborio prolaz među osam najboljih klubova Europe. Sljedeći protivnik Mancinijeve momčadi španjolski je Villareal.

Inter - Ajax 1:0 (0:0)
Milano. Stadion Giuseppe Meazza. Gledatelja: 60.000. Sudac: Peter Fröjdfeldt (Švedska). Strijelac: 1:0 - Stanković (57).

Još prošloga tjedna saznali smo imena sedam četvrtfinalista Lige prvaka, no jedna je nepoznanica ipak ostala. Zbog dvoboja Milana i Bayerna, uzvratni susret osmine finala između Intera i Ajaxa na Giuseppe Meazzi morao se odigrati sedam dana kasnije.

Nerazzurri su iz Nizozemske kući donijeli veliki kapital - u Amsterdam Areni su već nakon dvadeset minuta gubili 2:0, ali su na kraju ipak izvukli neodlučeni ishod (2:2). Uoči milanskog sraza, u prilog Mancinijevoj momčadi, osim rezultata prvog dvoboja, išla je i statistika.

ČETVRTZAVRŠNICA
Milan na Gerlandu
Od posljednjih devet utakmice Lige prvaka na Meazzi Inter je dobio čak sedam, dok je u dvije remizirao. S druge strane, nizozemska je momčad na sedam posljednjih gostovanja u Italiji tek jednom izvukla neodlučeno, dok je u šest navrata pognute glave napuštala travnjak.

Da će tako biti i sedmi put, potvrdile su već uvodne minute. Interovi nogometaši, unatoč opreznom pristupu koji je najavljivao njihov trener, odmah su zagospodarili travnjakom i nizale su se prilike pred vratima Ajaxovog čuvara mreže Stekelenburga.

Već u 12. minuti vrlo agilni Obafemi Martins pogodio je gredu nizozemskih vrata, a u sljedećim minutama pokušali su Adriano i Luis Figo. Najveću prigodu za vodstvo domaćini su propustili u 27. minuti iz jedanaesterca.

Adriano je vratara poslao u pogrešnu stranu, ali i loptu pored vratnice

Dejan Stanković probio je lijevu stranu, ušao u kazneni prostor gostiju i pokušao ubaciti pred vrata. Lopta je pogodila u ruku Ajaxova kapetana Thomasa Vermaelena i sudac Peter Fröjdfeldt pokazao je na najstrožu kaznu. Brazilac Adriano je, međutim, pucao pored vratnice.

Do odmora su se Nizozemci malo pribrali, iako je Inter i dalje imao apsolutnu terensku dominaciju. Nastavak utakmice bio je istovjetan uvodnim minutama, ali je Mancinijeva momčad, za razliku od prvog poluvremena, konačno naplatila bolju igru.

U 57. minuti ponajbolji igrač susreta Dejan Stanković opet je proletio po lijevom boku, ušao u šesnaesterac gostiju i preciznim udarcem u dalji vratarev kut pogodio za vodstvo domaćih. Taj gol kao da je umrtvio nerazzurre, terenom su ovladali igrači Ajaxa, ali priliku za izjednačenje nisu dobili.

Tako je Inter postao treća talijanska momčad među osam najboljih u ovogodišnjem izdanju Lige prvaka. Sljedeći suparnik Adrianu i društvu bit će španjolski Villareal, a prvi dvoboj igrat će se 28. ili 29. ožujka na Giuseppe Meazzi, dok je uzvrat 4. ili 5. travnja na El Madrigalu.