Niagara Falls
Na slapovima Niagare prvi put sam bila zimi kad je sve bilo okovano ledom, a ovaj put krajem u svibnju kad je sve zeleno i doživljaj potpuno drukčiji.
Mislim da svi znaju osnovne podatke o slapovima, glavnoj turističkoj atrakciji u Kanadi i izvoru električne energije za Ontario.
Zato ću ovom prigodom pisati o samom gradu Niagara Falls, turističkom središtu koji je smješten uz obalu Niagare, suprotno od slapova.
1856. naselja Drummondville, Elgin i Clifton spojila su se u grad Clifton koji je nakon apsorbiranja i drugih okolnih mjesta 1881. preimenovan u današnji naziv.
Prvi pansion za turiste otvoren je ovdje 1822. godine. Do masovnijeg posjećivanja slapova dolazi krajem stoljeća zahvaljujući izgradnji željeznice, a jačanje automobilske industrije dovodi do pravog turističkog buma iza 1920. god.
Najveća ekspanzija grada odvila se 1963. kad mu je pripojen i okrug Stanford.
Danas u Niagara Falls-u živi oko 90 000 stanovnika. Stanovništvo se bavi poljoprivredom i industrijom (preradjivačko-prehrambena, kemijska, automobilska, metalska, proizvodnja papira i alkohola) i popratnim djelatnostima, ali grad raste u komercijalnom i kulturnom pogledu najviše zahvaljujući turizmu.
S razvojem grada i čitave regije raste i potreba za energijom pa je u tijeku izgradnja 10,4 km dugačkog tunela na dubini od 140 m ispod grada. Kroz tunel će se dodatne količine vode dovesti do dviju moćnih brana čiji je graditelj Sir Adam Beck. Tunel će biti u funkciji iduće godine.
U gradu je smješten Niagara College i nadaleko poznata Škola hortikulture.
Sve je pomno održavano, čisto i puno cvijeća.
Niagara Falls je najpopularnije svjetsko odredište za medeni mjesec.
Slapovi kao prirodna atrakcija pružaju turistima užitak u promatranju, vožnji brodovima u podnožje slapova ili žičarom iznad kanjona rijeke, ali osim slapova tu je i mnoštvo drugih atrakcija: Queen Victoria Park, povijesni muzej Lundy’s Lane, Marinalend, amfiteatar sa 12000 mjesta, park indijanskih totema, prekrasni botanički vrtovi i konzervatorij leptira, muzej voštanih figura, visoki tornjevi s okretnim restoranima i vidikovcima, casino otvoren 24 sata tokom cijele godine, muzej "Vjerovali ili ne" i još štošta. U okolici je veliki broj golf igrališta jer je Niagara Falls postao jedna od svjetskih top destinacija za golfere, a vrlo je razvijen i kongresni turizam.
U zimskom periodu ovdje se održava čuveni Zimski festival svjetla, a ljeti sve vrvi od brojnih festivala i drugih kulturnih dogadjanja.
Zbog svega toga Niagara Falls privlači ogroman broj turista svih generacija i različitih profila. Smještaj gostima pružaju luksuzni hoteli poznatih svjetskih lanaca i čitav niz manjih hotela i pansiona.
Ovo je vinorodan kraj pa mnogi turisti kreću putovima vina, a cijela regija obiluje izletištima i dražesnim gradićima medju kojima je najpopularniji Niagara-on-the-lake.
U Niagara Falls-u toliko je toga što treba vidjeti i doživjeti pa sam sebi obećala skori ponovni dolazak.
Posljednja fotografija napravljena je u ogromnoj prodavaonici suvenira (sob pred njom kao jedan od zaštitnih znakova Kanade), a staklo je oblikovano u samoj prodavaonici. Tu je moguće na djelu promatrati umjetnike-puhače, ali zbog brojnih refleksija na staklu iza kojeg rade i bateriji fotoaparata koja je već bila "na izdisaju", fotografije mi nažalost nisu uspjele.
Prilikom ovog posjeta moja su primarna odredišta bili Botanički vrtovi i Konzervatorij leptira, ali o tome u nekim drugim postovima…
04.07.2009. u 00:31 sati | 24 Komentara | Print | Link | Na vrh