NBA the best

18.03.2006., subota

S Cibonom nikad na zelenu granu

srijeda, 15.3.2006 20:16

U ISTOJ dvorani na čijem je parketu naša reprezentacija osvojila svoje posljednje odličje, u kojoj su Stojku Vrankoviću sinoć klicali kao Bogu i u kojoj na svakog koraku možete sresti skupinu Hrvata, košarkaši Cibone uspjeli su izgubiti od Panathinaikosa i time prokockati prvu meč loptu za prolaz u osminu finala Eurolige.

Nakon što su odigrali tri sjajne četvrtine, u zadnjoj su nas Cibosi podsjetili kako je to s njima nekad izgledalo. Panathinaikos je u utakmicu ušao pod imperativom pobjede i to jako visoke, iako se na samom početku žestoko borio s Vukovima, ali i strpljivo čekao svojih pet minuta. Dočekao ih je u doslovnom smislu jer su Cibosi u doslovce pet minuta zadnje četvrtine prosuli sve ono na čemu su marljivo i, mora se priznati vro uspješno, radili u prve tri.

Rezultat od 88:69 miriše na debakl, ali samo ako niste gledali utakmicu. Bilo bi jednostavnije da je PAO odmah na početku poveo sa 20 razlike pa da bez grižnje savjesti možemo napisati vijest o ?očekivanom porazu Cibone od pretendenata na euroligaški nalov.? No, to na žalost nije tako, jer se Cibona prepala kao zadnja kukavica, da ne upotrijebimo neku neprimjerenu riječ, nakon što je uvidjela da zaista može odnijeti tu pobjedu.

Za anale je pod Tornjem očito još rano, no Cibona će imati još dvije prilike za popravni. Prvu protiv Benetttona sljedeći tjedan i zadnju protiv starog klijenta Efesa, kod kuće. Sinoć je golema dvorana u Ateni bila ispunjena tek djelomično, izbrojano je nekih sedam tisuća ljudi. U zadnjoj četvrtini Grci su toliko agresivno išli na Penna da je Cibona postigla samo tri koša. PAO je sa 59-60 furiozno došao do plus 13 i kasnije školski iscrpio i ono malo Cibonine snage. Obradovićevoj momčadi ovo je prva pobjeda nakon tri poraza zaredom, a poznavajući Grke, na tome neće stati.

Neko su vrijeme Cibosi ipak nalikovali onoj momčadi koja je PAO potukla 72:70 nedavno u Zagrebu. Možda se sinoć Cibonina dobra igra nije toliko isticala jer je PAO također bio iznimno snažan.

Tijek susreta:

Panathinaikos 19 44 59 88 88
Cibona 24 42 60 69 69

Vukovi su odlično krenuli u utakmicu, vodili s deset razlike, te nakon treće četvrtine imali pola koša prednosti.

Najbolji u Ciboni bio je Penn s 19 koševa, a slijedili su ga Davisons 12 i Rančić s 11 koševa.

PAO su predvodili Spanoulis s 22 koša, te Alvertis i Batiste s 18 pogodaka.

Cibona je imala 44 posto šuta, naspram 62 domaće momčadi, koja je Vukove nadskakala u obrani s čak deset obrambenih skokova više.

Tijek utakmice:

Prva četvrtina (19:24)

Susret je otvorio Dejan Tomašević prvim košem.

Do prvog vodstva Cibona je došla u drugoj minuti polaganjem Matte Skelina za 4:5, a Benett povisio na tri razlike.

Panathinaikos je u susret ušao s vrlo slabim šutem, tek 17 posto nakon četiri minute. Od šest šuteva pogodili su tek jedan.

Cibona je već na startu napravila seriju 13:0 te došla do 4:13.

S dva koša Damira Rančića i jednog Penna, Cibona je sredinom prve četvrtine imala vodstvo od deset koševa.

Cibonina početna je petorka odlično izgledala na terenu, a svi igrači su se ubilježili u strijelce.

PAO se serijom od 6:0 približio na 16:20, a razlliku povećao Penn.

Prvu četvrtinu Cibona je dobila s pet razlike, a najviše su vodili kod rezultata 10:20. Naše su predvodili Penn i Rančić s po osam koševa, a najbolji kod Panathinaikosa je bio Tomašević s šest koševa.

Druga četvrtina (44:42)

U nastavku je u momčad ušao najiskusniji Cibonaš Davor Marcelić, koji je zamijenio Rančića.

Penn je otvorio drugu četvrtinu tricom te odveo Cibonu na osam razlike.

Grci su smanjili rezultat te koševima Michela Batista i Alvertisa Fragikosa izjednačili na 26:26.

Marcelićevom tricom Cibona je došla do novog vodstva, no Fragikos u sljedećem napadom uzvratio s linije za tri poena.

Mate Skelin je postigao jedno slobodno bacanje te je nakon 15. minuta igre Cibona minimalno vodila 33:34.

U 16. minuti utakmice Grci su došliu vodstvo košem Vlade Šćepanovića za 35:34. Nakon toga Anzulović je pozvao time-out. Marcelića je nakon prekida zamijenio James Penn.

U nastavku su Davison i Penn promašili šuteve s linije tri poena, a Mate Skelin postigao koš za vodstvo 37:38.

Tricom Vasileiosa Spanoulisa PAO je ponovo preuzeo vodstvo, a Obradović iskoristio time-out.

Umjesto Chris Warrena u Ciboninu petorku vratio se Benett Davison.

Koševima Davora Kusa i Mate Skelina Cibona je poravnala rezultat na 42:42 minutu prije isteka prvog poluvremena.

(Poluvrijeme) Košem Michaelom Batistom Panathinaikos je s dva koša prednosti otišao na odmor. Cibona je u drugoj četvrtini prepustila inicijativu domaćoj momčadi. Najbolji strijelac nakon prvog dijelaje Alvertis s 13, koševa, te Spanoulis s 11, a slijedio ih je Penn s 10 koševa. Vukovi su u prvom dijelu imali 56 posto šuta (18:32), te po sedam skokova u obrani i napadu.

Utakmici koja se igra pred 10 tisuća gledatelja prisustvuju nogometaši Igor Bišćan te Anthony Šerić.

Treća četvrtina (59:60)

Tricom Penna Cibona je u nastavku preuzela vodstvo, a na četiri razlike Vukove odveo Davor Kus. Trice su pogodili još Laković i Rančić, te je kod 47:51 Obradović pozvao novi time-out.

Polovicom treće četvrtine Penn je novom tricom Cibonu odveo na sedam razlike 47:54.

Na devet razlike Cibona je došla košem Benett Davisona u 24. minuti.

Nakon što je Panathinaikos napravi seriju od 7:0, Anzulović je u 28. minuti susreta pozvao time-out.

Zeleni su uhvatili priključak nakon što je Cibona vodila s devet razlike, te u posljendju četvrtinu ulaze s pola koša zaostatka.

Četvrta četvrtina (88-69)

Domaća momčad otvorila je posljednju četvrtinu košem Michalea Batiste za minimalno vodstvo 61:60.

Nakon što PAO serijom od 6:0 došao do 68:63 Anzulović je pozvao na kratak odmor.

Cibona je u pet minuta postigla samo tri koša, a Laković tricom odveo Grke na osam razlike. U sljedećem napadu Jaka Laković je odveo Grke na deset razlike.

Cibona je nakon četiri minute postigla samo tri koša, naspram 16 Panathinaikosa.

Na četrnaest razlike je povisio Dejan Tomašević i otklonio svaku nadu Cibone da će se već u Ateni plasirati u četvrtfinale Eurolige.

(Kraj) Konačni rezultat postavio je s linije tri poena Fragiskos Alvertis za 88:69.