Maslinova ulja obitelji Belci i Giacometti-Moscarda dobila su zlatnu plaketu i maksimalan broj bodova na nedavno održanoj međunarodnoj smotri maslinovih ulja u talijanskom Bariju. Ona su ušla među 10 najboljih u konkurenciji 220 svjetskih. Da su naša ulja imala certifikat da su biološka, imali bismo dva mjesta među prva tri, koja su pripala uljima sa Sardinije i iz Čilea, rekao je predsjednik vodnjanske udruge Agroturist Livio Belci na prekjučerašnjoj svečanoj skupštini te udruge u povodu desete obljetnice postojanja. Najavio je da će vodnjanski poljoprivredni proizvodi uskoro dobiti certifikat bioloških ulja te da bi iduće godine mogli postići još bolje rezultate.
Voditelj stručne službe Agroturista Franko Raguž naveo je kronologiju događaja otkako je udruga osnovana 10. travnja 1995.
- I ova je godina odlično počela. Na smotri maslinovih ulja u Splitu svih sedam ulja naših članova osvojilo je zlatnu medalju. Na međuregionalnoj smotri »Blagodati maslinovih ulja« održanoj u Taru predstavljali smo se s četiri uzorka i osvojili prva četiri mjesta. Osam naših ulja ušlo je u vodič talijanskih ekstra djevičanskih maslinovih ulja, rekao je Raguž. Istaknuo je da su ove godine podijelili 21 tisuću sadnicu maslina i 17,5 tisuća loznih cjepova.
- Prošle smo godine podijelili 11 tisuća maslina i šest tisuća cjepova, a u 10 godina više od 65 tisuća sadnica maslina i 50 tisuća loznih cjepova, iznio je Raguž te pojasnio da su njihovi članovi zasadili 200 hektara mladih maslinika pored 180 hektara postojećih.
- Organizirali smo smotre vina i maslinovog ulja te napravili više od 600 analiza ulja i 500 analiza vina. S godinama je znatno poboljšana kvaliteta naših ulja. Prije 10 godina imali smo 25 posto ekstra djevičanskih, a ove godine više od 80 posto. Na zahtjev članova udruge od 2002. počeli smo organizirati smotru sira, skute i meda. Izdali smo priručnik za maslinare koji je u međuvremenu doživio tri izdanja, rekao je voditelj stručne službe Agroturista i zaključio da su svi ti podaci potvrda da su se Vodnjan i Vodnjanština naveliko vratili poljoprivredi.
Rekao je da planiraju posaditi 140 tisuća sadnica maslina i otvoriti centar za poljoprivredu i maslinarstvo u Vodnjanu te da su svi planovi udruge vezani za razvoj maslinarstva.
Gradonačelnik Klaudio Vitasović najavio je da će prije ulaska Hrvatske u Europsku uniju na Vodnjanštini zasaditi 400 tisuća sadnica maslina, a član poglavarstva Ezio Pinzan rekao je da su pokrenuli projekt zaštite vodnjanskog maslinovog ulja.(P. G.)
|