istra istria istrien

Istra, Istria, Istrien !

< svibanj, 2005 >
P U S Č P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Istra, Istria, Istrien
Blog o događanjima, novostima, recenzijama te ostalim
informacijama vezanih za Istru !

Arhiva bloga
................................................................
Istrablog info

istrablog@gmail.com
................................................................
Technorati Profile
Boingboing
................................................................

Google Web istra.blog

istra.blog directory
Info Croatia - blog
Pišete o povijesti, slikarstvu, glazbi, sportu, pišete o svojem kraju, o krajevima kroz koje ste prošli ili ih tek želite upoznati, pišete o ljudima i događanjima iz vaše sredine ... – pridružite se, postanite i vi dio tima.
Prijava

Istra na Info Croatia
..............................
Istra (hrv):
Istra
Info Croatia-blog
Apartments Fazana

Istra (it):
Istria info

Istra (de):
Istrien urlaub

Istra (en):
Travel Istria
............................
Blogovi & bloggeri!

Istra bloger

Strani:
Istrien
Istra
Croazia-Istria
Istria

Vremenska prognoza
Vremenska prognoza Istra


..............................

.............................. .............................. ..............................

Arhiva bloga
..............................
Blog directory:
Kroatien
optimizacija web stranica



Search For Blogs, Submit Blogs, The Ultimate Blog Directory



expatriate

Blogarama - The Blog Directory

Directory of Travel Blogs

blog search directory

..............................

02.05.2005., ponedjeljak

Istarska kvaliteta za istarsku malvaziju

Okrugli stol »Malvazija istarska sramežljiva ili uobražena ljepotica« što je održan u sklopu Vinistre okupio je brojne poznavatelje vina, proizvođače i stručnjake. Namjera je bila, kako je rekao Ivica Matošević, predsjednik istoimene udruge vinogradara i vinara Istarske županije, da se svatko sa svog aspekta osvrne na ovu intrigantnu temu kao dio naše zajedničke kulturne baštine.

Uzgajivači grožđa i proizvođači vina bez sumnje su, rečeno je, perjanice istarske poljoprivrede, a posljednjih se 15-ak godina vinogradarstvo i vinarstvo u Istri razvijalo brže od ostalih sektora poljoprivrede. Zasluga, dijelom, pripada i sajamskoj izložbi Vinistra, ali i istoimenoj udruzi kojoj je osnovna djelatnost upravo razvoj, promocija i podizanje kakvoće istarskih vina te širenje vinske kulture na i s Poluotoka. Upravo stoga, ali i zbog sve veće konkurencije na tržištu te ulaskom Hrvatske u krug Europske unije, Upravni odbor Vinistre odlučio se na konkretne poteze. U suradnji s američkom konzultantskom tvrtkom DAI, koja u našoj zemlji ostvaruje projekte razvoja poljoprivrede, što ih financira Američka agencija za međunarodni razvitak (USAID), određeni su strateški pravci razvoja i rada udruge. Jedan od njih je povećanje konkurentnosti istarske malvazije stvaranjem posebnog branda ili znaka kvalitete.

U zanimljivoj raspravi mogla su se čuti brojna razmišljanja - od vinogradarstva i hortikulturne arhitekture kao dijela domaćeg identiteta do idealnog odnosa hrane i pića te novih tehnologija u proizvodnji istarske malvazije, ali i činjenica da je malvazija sorta koja omogućuje nastanak niza ostalih kvalitetnih proizvoda. Istra ima i svoj Institut za poljoprivredu i turizam čija znanja mogu koristiti ovdašnji poljoprivrednici i vinari. Malvazija će, svakako, čulo se, pričati još dugo svoju priču o novim – cvjetnim, laganim i lepršavim vinima.
Okrugli stol bio je prigoda i za potpisivanje ugovora o uporabi oznake »Istarska kvaliteta« (Istrian Quality, IQ) za istarsku malvaziju.
Predsjednik Skupštine Istarske razvojne agencije Ivan Jakovčić i predsjednik udruge Vinistra Ivica Matošević potpisali su ovaj ugovor, namijenjen označavanju vina visoke kvalitete proizvedenog od grožđa sorte malvazija istarska. Oznaka IQ služit će i za poticanje razvoja proizvodnje ovog autohtonog vina, nastavak podizanja kvalitete i proizvodnih tehnologija, kao i promociju te prodaju na domaćem i svjetskom tržištu.
Sorta malvazija stara je barem dvije tisuće godina i prvenstveno je vezana uz Sredozemlje. Od ukupno 30 različitih vrsta, među šest najpoznatijih je i istarska malvazija. Prve pisane informacije pojavljuju se koncem 19. stoljeća. Procjenjuje se da danas »pokriva« do 60 posto svih proizvedenih vina na Poluotoku, prelazeći vinogradarsko-vinarske okvire kao jedan od gotovo kulturoloških pojmova kojima se definira ova regija, navodi se u prigodnom katalogu o istarskoj malvaziji.(V. MEDVEDEC)

- 11:45 - Komentari (0) - Isprintaj - #