hajdukhistory

četvrtak, 17.06.2010.

HAJDUK U JUGOLIGI 1950

Posljednji nalov prvaka države Hajduk je osvojio daleke 1929. godine. Naravno da u to ne brojimo post tijekom ratnih godina, naime prvenstva se nisu odigravala od 1940. do 1946./47. godine. U novo prvenstvo savez donosi odluku da se igra proljeće-jesen što je bilo sasvim nešto novo. Proljetni je dio započeo 5. ožujka a završio 30. travnja. U tom razdoblju Hajduk je odigrao 9 utakmica u kojima je ostvario 5 pobjeda i 4 neodlučena rezultata. Zanimljivo je istaknuti da je Hajduk cijeli dio prvenstva nastupao u gostima zbog renoviranja Starog placa što zbog čega ovaj rezultat ima još više na važnosti. U jesenski dio prvenstva Hajduk ulazi osnažen s juniorom Vladimirom Šenaurom koji je igrajući većinom na poziciji lijevokrilnog napadača nastupio na 471 utakmici i postigao 132 gola. Početak prvenstva donio je istu sliku kao i u proljetnom dijelu. Nijedan klub nije se mogao suprostaviti Hajduku, ali beogradska Zvezda držala je priključak najviše zahvaljujući velikom broju neodlučenih rezultata Hajduka čak 8. Dva kola prije kraja prvenstva oba kluba imaju isti broj bodova i čekaju nadolazeći derbi koji će odlučivati prvaka. Dan prije utakmice grupa splitskih studenata u Zagrebu željela je napraviti dotada neviđen spektakl kako bi pomogli svojim ljubimcima i upravo tada je rođena najstarija navijačka grupa u Europi Torcida. Na sam dan utakmice na Starom placu skupilo se 20 000 ljudi da bi vidilo nevjerovatnu utakmicu. Zvezda je u 31. minuti povela sa 1-0, dok su Hajdukovi napadi okrunjeni tek u 74. minuti pogodkom Vukasa za 1-1. Tako je rezultat glasio sve do 88. minute kada je Krstulović nabacio, Viđak igrao glavom, a Božo Broketa naletio na odbijenu loptu i pospremio je sa 25 metar iza leđa bivšeg hajdukovca Mrkušića. Zadnje kolo protiv Budućnosti bilo je samo formalnost. Barba Luka Kaliterna je svojemu gradu Splitu darovao tri osvojena državna prvenstva. S trećim osvajanjem se oprostio od rada u najdražemu klubu.

Vladimir Beara (18/0), Božo Broketa (18/1), Ervin Katnić (18/0), Frane Matošić (18/6), Bernard Vukas (18/5), Slavko Luštica (18/4), Ivo Radovniković (16/2), Ljubomir Kokeza (15/0), Branko Viđak (12/5), Ivo Mrčić (10/0), Dragutin Drvodelić (11/0), Krešimir Arapović (8/1), Stane Krstulović (7/1), Vladimir Šenauer (4/0), Tonči Radovniković (3/0), Milorad Diskić (2/0), Miljenko Batinić (1/0), Vojko Andrijašević (1/1)