11

srijeda

siječanj

2006

Regata ili konvoj za put zemalja zapadnog Balkana u EU?

Tek sto smo se navikli da EU ne tretira zemlje kandidatkinje udjutorno, nego im daje priliku za dokazivanje i motivira ih za provedbu nuznih reformi tzv. individualnim pristupm, pojavljuju se neki (neimenovani doduse) mozgovi iz Centre for the Study of Global Governance i Center for European Integration Strategies (dakle ne bas nepoznatih i necijenjenih institucija) sugeriraju u svom policy paperu "Austrian Presidency of the EU and its policy in the Western Balkans" da bi netom zapoceto austrijsko predsjedanje Unijom trebalo "pragmaticnom, ali inovativnom vizijom i strategijom za zemlje zapadnog Balkana" inzistirati upravo na regionalnoj dimenziji kao stratgiji Unije za ovu (nasu) regiju. Kakav step back, ne samo za zemlje regije koje su odmakle u procesu priblizavanja Uniji i koje su gospodarski napredije od ostalih, nego i za analiticare koji smatraju da je moguce/pozeljno/svrsihodno mijenjati proklamiranu politiku EU prema potencijalnim kandidatima. Njihov prijedlog cini mi se ne samo neutemeljen, on nije ni podrzan od sluzbenog Brisela i zemalja clanica. Ipak, (u)zbunjuje da je moguce tek tako predlagati besmislice, i nikom nista.

02

ponedjeljak

siječanj

2006

Hamdija nije jedini poznati Rom!

Hamdija je pobijedio u Big Brotheru! Na stranu cinjenica da proglasenje pobjednika, a ni serijal nisam pratila, slavim ovu pobjedu! Premda bi titula mogla biti i namjestena (tja, nikad se ne zna kad je televizija u pitanju! Njezin je osnovni cilj iskljucivo profit, te je mozda neko u RTL-u odlucio da ce milijunski iznos u rukama Roma donijeti odlican marketinski urod!?), svejedno je pobjeda pripadnika nacionalne manjine, i to neskolovanog, potvrda rastuce tolerantnosti nasega drustva. Kad bi se barem sad Jadranka Kosor, predsjednica Vladinog povjerenstva za Rome koja je zaduzena za provodjenje Nacionalnog programa za Rome, ili Milena Klajner, predstojnica Vladinog ureda za nacionalne manjine, sjetile privoljeti Hamdiju da zavrsi skolu, i tako postane uzor svim hrvatskim Romima koji nemaju formalno obrazovanje! A i mladima u ovoj zemlji, da shvate da se milijuncic koji je zaradjen stoosamnaestodnevnim izlezavanjem u kuci Velikog brata ne ulaze samo u "biznis s tekstilom", kako je Hamdija vec to poduzetnicki najavio, nego da ga se moze uloziti i u znanje!

U Hrvatskoj se je oko 9000 tisuca gradjana na popisu 2001. izjasnilo pripadnicima romske manjine. Ipak, pretpostavlja se da u nasoj zemlji zivi jos cetiri puta toliko neregisriranih pripadnika ove etnicke zajednice, dakle oko 30.000 do 40.000 Roma. Buduci vecina njih zvi u socijalno ugrozenim uvjetima te su izlozeni socijalnoj ekskluziji a i diskriminacji, Vlada je u 2005. godini odlucila s jos nekoliko europskih zemalja (Bugarskom, Ceskom, Madjarskom, Makedonijom, Rumunjskom, Slovacka, Srbijom i Crnom Gorom) pristupiti Desetljecu za ukljucivanje Roma 2005. - 2015., inicijativi koju je pokrenula Svjetska banka i Institut Otvoreno drustvo. Drzavne bi institucije u sljedecih deset godina trebale ulagati napore u unaprjedjenje uvjeta zivota Roma u cetiri podrucja: obrazovanju, zdravstvu, zaposljavanje i stanovanju.

Dakle, Hamdija nam je od neki dan postao javna licnost, sa svim privilegijama, ali i teretima koje mu zvjezdani status donosi. Mozda niste ni znali da je mnogo poznatih Roma, medju kojima se nalaze Django Reinhardt, Elvis Presley, Majka Tereza i nekadasnji brazilski predsjednik. Vise o njima nahttp://www.imninalu.net/famousgypsies.htm.

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>