petak, 13.07.2007.

Dinamovski stadion i tako

Stadion u Maksimiru službeno je otvoren 5. svibnja 1912. godine. Tijekom 87 godina preuređivan je nekoliko puta. U jesen 1997. na istočnu i južnu tribinu postavljena su sjedala. Prigodom posljednjeg "face liftinga", koji je izveden godinu dana poslije, srušena je stara sjeverna tribina.
Na njezinom mjestu izgrađena je nova, komfornija tribina, kapaciteta 10 965 mjesta.
Novi "sjever" krasi i 15 000 kvadratnih metara 200 metara dugačke, ostakljene zgrade s poslovnim prostorima koja gleda na Maksimirsku cestu. Uz sjeverno, tijekom renoviranja srušeno je i "istočno stajanje". Sve u skladu s propisima UEFA-e, prema kojima mjesta za gledatelje na stadionima moraju biti isključivo - sjedeća. U kolovozu 1999., uoči otvaranja 2. Svjetskih vojnih igara, završena je i obnova zapadne tribine s 12 600 sjedala te 718 mjesta u VIP-etaži (predsjednička i jos osam loža, te 18 "boksova"). Time je obavljena većina, ili oko 80% predviđenih radova, te trenutačni kapacitet stadiona iznosi 40 000 mjesta. Kako bi se gledatelji na tribinama osjecali što ugodnije, na tribinama su postavljene i nove stolice u klupskoj, plavoj boji.

Posljednja faza obnove stadiona trebala bi uključiti "spuštanje" razine travnjaka, uz stvaranje prstena oko igralista na mjestu postojeće atletske staze, čime će se napraviti novih 16 000 mjesta, a dogradnjom južne tribine konačni kapacitet stadiona iznosit će respektabilnih 60 000 udobnih, sjedećih mjesta. Nakon završetka svih radova stadion u Maksimiru trebao bi postati iskljucivo nogometno igralište, po uzoru na slicna zdanja diljem Europe, što bi omogućilo kandidaturu za dobivanje domaćinstva finalnih utakmica europskih kupova. Uz to, planirano je da se pod južnom tribinom smjeste novi radni prostori Uprave kluba, zatim "Plavi salon", velika soba s trofejima i povijesnim klupskim obiljezjima, prostorije Dinamove škole nogometa, svlačionice, prostorije za trenere, sportska dvorana i teretana, ambulanta, nove svlačionice, restoran i luksuzni hotel A kategorije s 46 kreveta, koji bi u budućnosti trebao "udomljavati" gostujuće momčadi. Posebnu važnost trebala bi imati nova zgrada koja povezuje zapadnu i sjevernu tribinu. Njome će klub ispuniti sve zahtjeve UEFA-e za organizaciju utakmica Lige prvaka i drugih najvećih međunarodnih priredbi (uredi za UEFA-u, press-klub, press-centar, VIP-hospitality...). Stadion u Maksimiru trebao bi, na taj način, postati jednim od najopremljenijih nogometnih "hramova" u ovom dijelu Europe.Autori idejnog rješenja Studije dovršenja su prof. dr. Nikola Filipović i prof. Branko Kincl, glavni projektant bio je B. Kincl, sa suradnicima dipl. ing. arh Damirom Smajlovićem i Goranom Tončinićem. Autor idejnog rješenja instalacija je dipl. građ. inst. Željko Bratković, a autor idejnog rješenja konstrukcije krova Mike Otlet iz tvrtke: WS Atkins-Oxford Chilbrook, Oasis bussines park Eynsham, Oxon.

Stadion Maksimir danas
Gledatelji su smješteni na četiri tribine s oznakama sjever, istok, zapad i jug. Sva mjesta su sjedeća, te na stadionu nema stajaćih mjesta za gledatelje. Daljnjom rekonstrukcijom predviđeno je natkrivanje dijela tribina.

Nenatkrivena sjedeća mjesta na tribinama: Image Hosted by ImageShack.us
Shot at 2007-07-13
Gornja sjeverna tribina: 4.765 sjedeća mjesta
Donja sjeverna tribina: 5.159 sjedeća mjesta
Gornja zapadna tribina: 6.327 sjedeća mjesta
Donja zapadna tribina: 6.450 sjedeća mjesta
Istočna tribina: 9.563 sjedeća mjesta
Južna tribina: 4.188 sjedeća mjesta
Ukupno nenatkrivenih mjesta: 36.452

Natkrivena sjedeća mjesta na tribinama:
Lože gornje zapadne tribine: 716 sjedeća mjesta

KAPACITET 37.168 sjedeća mjesta

I JOS MALO


Zapad

zapadna tribina ima 20 ulaznih vrata ukupnog kapaciteta 18000 gledatelja na sat. Na gornju se tribinu ulazi kroz dva odvojena tornja, koji se nalaze ispod tribine. U ulaznim tornjevima nalaze se i liftovi (4 lifta s kapacitetom 48 osoba u jednoj vožnji) predviđeni za ulazak u VIP prostore, odnosno lože. Do parkirališta za zapadnu tribinu postoji i prilazna dvosmjerna cesta s južne strane iz Budakove ulice, kao i prolaz od Maksimirske ceste iz smjera uleice Svetice, odnosno od spomenika sportašu. Taj kolni ulaz koristimo kao prešački prolaz, a u slučaju nužde i kao vatrogasni put.
Istok

Ulazi se sa sjeverne stane, iz Maksimirske ceste i južne strane iz Jakićeve ulice. S Maksimirske ceste postoji jedan službeni ulaz i 6 vraka, kao i pomična vrata, koja se u cjelosti otvaraju prije kraja utakmice i dovoljno su široka kako bi omogućila nesmetan izlaz prema Maksimirskoj ulici.
Sjever

Na tribinu sjever postoje tri ulaza s Maksimirske ulice s ukupno 10 vrata, kapaciteta 9000 gledatelja na sat. Na donji i gornji dio tribine vode dva stubišta. Donji dio tribine osiguran je od padanja ili iskakanja gledatelja s dvije ograde. Prostor između ograda dodatno se osigurava s redadrima i prohodan je u slučaju nužde i za druge službe ( hitna pomoć, vatrogasci, policija…)
Jug

Tribina ima dva prilaza, te se punjenje i pražnjenje tribine jug događa s dvije pozicije, s Budakove i iz Jakićeve ulice. Na tribinu se dolazi kroz dva ulaza, a svi su prolazi, stubišta i vrata na tribini obojeni žarkožutom bojom. Tribina jug obično se koristi za gostujuće navijače. Tribina jug čeličnim je ogradama podijeljena u 6 manjih, ravnomjernih područja, te se gledatelji mogu kvalitetno odvojiti jedni od drugih.


Image Hosted by ImageShack.us
Shot at 2007-07-13

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.