Dubai2

četvrtak, 14.04.2005.

No sikiriki glede kamata, kamatnjaka, troskova obrade...

...i slicnih nameta na pamet. Vec sam vam pisao o tome kako u Dubaiju nema poreza i kako je to raj u odnosu na drzavu u kojoj se naplacuje vodna i slivna naknada. Medjutim, tu nema ni necega sto je u Europi normalno. Nema kamata...

Danas je prosao jos jedan manje-vise dosadni dan. Na poslu je cetvrtak zadnji dan u tjednu i svi to shvacaju doslovno, kao Austrijanci petak. Nakon rucka, malo se koga moze uhvatiti na poslu, osim nas vrijednih koji smo ostali pregledati tisak. Sta kaze danasnji tisak...

1. Veliki broj citatelja, dapace i islamskog klera, osudio je clanak i glorificiranje onog tipa koji ima 68 kceri i sinova o kojemu sam vec pisao. Sve im je OK, osim cina razvoda braka. Kuran kaze: "Od svih dozvoljenih stvari, Bog najvise mrzi razvod braka." Prema tome, iako je dozvoljeno razvesti se, ne gleda se blagonaklono na ostavljanje zene samo zato jer je presla 40. Zanima me hoce li se vladari pridruziti osudi, i poravnati svoja davanja Daadu sa stavovima Islama.

2. Radni uvjeti NKV radnika izbili su u prvi plan nakon proslotjednog strajka u jednom radnom kampu. Strajk je inace u UAE zabranjen, kao i sindikalno djelovanje i, zanimljivo, vecini ljudi to pravo nimalo ne nedostaje. Medjutim, cini se da su u utrci za kresanje cijena radne snage neki malo pretjerali (npr. moja draga koja vrtlaru nije platila za travanj, a vec je 15. i to samo zato sto zaljeva travu kad je Sunce vec visoko na nebu, pa se trava sprzi) pa je doslo do pobune Indijaca koji zive u kampovima. Po 20 njih u maloj sobi, sa jednim WC-om (kupatila nema) i rade po 12 sati na dan. Do sada se o tome sutjelo, no sada su se malo otrgli kontroli, pa je dosao indijski ministar rada pogledati te uvjete. Arapi su ih odveli da vide 2 kampa sa radnicima koji su najuredniji i imaju najbolje uvjete, uz poruku da sve nezadovoljne mogu slobodno sa sobom povesti doma u Bangalore, jer ih nitko nije ni zvao.

3. Evo nas konacno na kamatama, a clanak je iz jednih balkanskih novina. Dakle, za dobivanje bankarskih usluga bez kamata bit ce vam dovoljno otici u Grude, Ljubuski, Bihac, Kladusu ili Orasje i prijaviti se za čitav niz bankarskih proizvoda, čija je suština zajedničko ulaganje i podjela rizika i dobiti. Najpoznatiji su Mudabera, Mušareka, Murabeha, Idžara, Istisna, Mugareda, Salam i Kard hasen. Dok, primjerice Mudareba predstavlja oblik "čistog" financiranja, Mušareka predstavlja islamski oblik zajedničkog ulaganja (joint venture).
Naime, kamatarenje se u Islamu smatra grijehom. Sukladno tomu islamsko bankarstvo odbacuje koncept po kojem je zajmoprimac odgovoran (obvezan) za vraćanje duga - posuđenog kapitala i unaprijed određenog povrata na glavnicu, bez obzira na izvršenje zajmoprimčevog posla. Ovo odbacivanje kamate je zamijenjeno s konceptom da će zajmodavac uzeti na sebe rizik biznisa zajmoprimca i sudjelovati u dobicima i gubicima tog posla. (Bas me zanima kakav ce dobit imati banka od mog kredita za auto?!?)
Prihvati li i Dom naroda Federalnog parlamenta BiH amandman kojeg je jučer usvojio Zastupnički dom, Bosna i Hercegovina odnosno jedna njena polovina postat će jedna od rijetkih europskih zemlja u kojoj važe i načela islamskog bankarstva. Naime, uz Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o bankama na jučerašnjoj je sjednici prihvaćen i amandman zastupnika SDA Izudina Kešetovića prema kojem "banke koje posluju na islamskim načelima mogu u svom poslovanju koristiti proizvode islamskog bankarstva - kupoprodaju s maržom, lizing i zajedničko ulaganje, ali samo u svrhu kreditiranja - financiranja klijenata banke".
Šira javnost malo zna o načelima islamskog bankarstva i upravo zbog neznanja počesto prema tome gleda s podozrenjem. U BiH po načelima islamskog bankarstva, još od 2000. godine radi «Bosna Bank International». Osnivači ove banke čiji je temeljni kapital 22 milijuna dolara su Abu Dhabi Islamic Bank i Dubai Islamic Bank. Djelomično je po načelima islamskog bankarstva radila i Vakufska banka d.d. Sarajevo, koja se u međuvremenu spojila s Depozit bankom.
Vec vidim hrpu bijesnih auto ovog ljeta na Makarskoj rivijeri, tipa "kupio daidza za sesnaesti rodjendan Vakuf lizingom ili murabehom u Kredotuzli", a sumnjam da ce trgovacki nastrojeno pleme koje zivi izmedju Bosne i Dalmacije ostati imuno na nove ozakonjene mogucnosti malverzacija.
U «Bosna Bank International» smatraju da u BiH neće biti lako primijeniti načela kreditiranja uz podjelu dobiti, a tvrde i da ovakav islamski način financiranja primjenjuju i financijski divovi poput ANZ, Chase, Citcorps, Kleinwort Benson i HSBC.
Funkcionira, evo mi smo probali i ide...

- 18:34 - Komentari (1) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< travanj, 2005 >
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opet Dubai?

  • Image Hosted by ImageShack.us ENGLISH

    Nastavak price o velicanstvenoj multinacionalnoj metropoli koja je zapocela prosle jeseni, ali je naprasno prekinuta kada je autor bloga dubai.blog.hr odlucio napustiti ovaj nadasve zanimljivi grad. Posto smo mi ostali, nastojat cemo ovu svakako zanimljivu destinaciju pribliziti jos vise hrvatskim pratiteljima blogova....
    Ukoliko imate potrebu pitati nesto sto nije za javnost, posaljite mail na: blogdubai2@gmail.com

Linkovi

Sto je zapravo Dubai?

  • Pogledate li enciklopedije Hrvatskog leksikografskog zavoda, vjerojatno cete steci potpuno krivu sliku: Cak niti karte lokalnih izdavaca ne mogu pratiti neshavtljivo brzi razvoj grada. Po neboder dnevno, tako da rekordi koje smo do sada pripisivali hrvatskim graditeljima auto cesta padaju u vodu.
    Dubai udvostrucije broj stambenih jedinica u 5 godina, a 2010. godine 10 od 20 najvecih zgrada na svijetu ce biti u samo jednoj ulici u Dubaiju.

    Dakle, Dubai mali gradic koji svoj nastanak moze zahvaliti dugackom zaljevu kojeg zbog fizionomije zovu Khor (Creek ili potok), koji se proteze 15-ak kilometara u pustinju (nekad pustinju, danas je sve u Creek naseljeno). Vlasnik ovog dijela pustinje, sheik iz obitelji Maktoum koja vuce porjeklo iz mjesta Bani Yas kod Abu Dhabija, izgradio je kucu na ulasku u zaljev, kako bi naplacivao brodarinu. Ubrzo se razvila i trgovina, a pronalazak nafte, koja u dubajskom proracunu sudjeluje sa tek 8% samo je ubrzao ideju sheikovog nasljedika, Rashida Maktouma, o pretvaranju grada u regionalni centar. 6 od 10 nezavisnih sheikata (emirata) se ujedinulo 1972. godine u Ujedinjene Arapske Emirate, kasnije se pridruzio i sedmi, dok su Bahrein, Qatar i Oman postali nezavisne drzave. Cak 7/8 teritorija UAE pripada emiratu Abu Dhabi, gdje je ujedno i srediste federacije. (Pitanje za kviz: Kakvo je drzavno uredjenje UAE? UAE su federacija na celu koje je predjednik, dakle nisu monarhija. Medjutim, clanice federacije su neovisne monarhije, zajednicka je obrana, vanjski poslovi i monetarna politika, sve drugo o odvojeno). Posto je Abu Dhabi daleko najveci, a tamo je i gotovo sva nafta, predsjednik federacije je bio sheik Zayed, iznimno plemenit i dobrocudan vizionar, koji je 1940-ih od predaka u nasljedstvo dobio malu oazu Al Ain, sa svega nekoliko beduina i kamila. Al Ain danas ima 200000 stanovnika. Potpredsjednik UAE i predsjednik Vlade je postao sheik Rashid Maktoum, a ostali sheici su raspodjelili ministarske funkcije. Ideal koji je vodio emire je bio ostvarenje prava na dostojan zivot, zastitu, skolovanje i cjelokupan prosperitet nacije. Danas to ostvaruju njihovi nasljednici, od kojih se najvise istice treci sin sheika Rashida Maktouma koji pretvara Dubai u grad buducnosti. Osim prvog hotela sa 7 zvjezdica, Burj-al-Araba, Dubai uz ubrzani "konvencionalni razvoj" gradi nekoliko objekata koji se mogu mjeriti sa najvecim svjetskim cudima. Kilometarski otoci u obliku palme, arhipelag otoka u obliku svjetske mape, podvodni hoteli, novi Disneyland, stambeni kompleksi buducnosti sa najvecim zgradama na svijetu cine Dubai jednom od najinteresantinih svjetskih destinacija.
    Iako se posjetitelju ne cini tako u prvi mah. Jer Dubai je grad tek nesto veci od Zagreba, rasprostranjen duz obale Zaljeva (izbjegnimo mu ime, bar za sada), sa jednakim prometnim problemima kao i Zagreb, u kojem nisu svi aspekti pratili brzi razvoj grada. U Dubaiju zivi oko 1.3 milijuna ljudi, od cega su tek 17% njih "lokalci". Ostalo je doseljena radna snaga, najcesce iz Indije i Pakistana i to predstavlja ogromnu zapreku u pruzanju normalih zivotnih usluga. A o detaljima cete citati sa vremenom u blogu...
    Medjutim, Dubai krase i neke druge osobine. On je jedan od najsigurnijih gradova na svijetu. Zbog spleta okolnosti, apsolutno je izvan interesa strana sukobljenih u konfliktu islamskih fundamentalista i nekih zapadnih drzava. Stopa kriminala je iznimno niska, jer u grad mogu doci samo turisti ili oni koji imaju osiguran posao i o svima se vodi opsezna dokumentacija.
    Dubai je porezna meka. U Dubaiju nema poreza.
    Dubai je shopping centar i to sa vise aspekata: i za lokalce i za bogate zapadnjake (u to ubrojite i nevjerojatno bogate Ruse.)
    Dubai je u pustinji, ali ima tisuce kvadratnih metara pod travom, koja se stalno i redovito zaljeva. Dubai lezi na vodi (umjetno dobovenom desalinizacijom). Iako je svaku kap potrebno stvoriti, u Dubaiju uz racun za vodu ne dolazi nikakva slivna i vodna naknada kao u Zagrebu, a nema i PDV-a, pa racun za vodu dodje isto kao u Hrvatskoj.
    U Dubaiju je litar supera 1 kunu. Razliku od ove niske cijene do normalno europskog udjela goriva u proracunu pokrivano iznimno velikom potrosnjom: udaljenosti su velike, a svi voze 4x4 auta...

    U svakom slucaju, sve je to jako zanimljivo, ali i jako neprirodno i umjetno (dakako, okolica je i zanimljiva i prirodna), i sve je zapravo prepusteno vasem osobnom dozivljaju...

  • Free Web Counter
    korisnika je posjetilo ovaj blog od pocetka svibnja.

    Free Web Counter
    korisnika je posjetilo englesku verziju bloga od 12.11.2005.





    A sada malo statistike. Dakle, ovo su naši posjetitelji po državama...





    ...a ovdje vidite nekoliko zadnjih posjetitelja po gradovima...





    ...i na kraju top lista država iz kojih se virtualno posjećuje Dubai...