Dubai2

ponedjeljak, 04.04.2005.

Skok od 100 godina

Katkad se dogodi da u ozujku procvate bagrem...
Katkad se dogodi da u listopadu padne snijeg...
Obicno tada jadikujemo da smo iz ljeta presli u zimu ili iz zime u ljeto i da smo preskocili proljece ili jesen.
U Dubaiju nema ni proljeca ni jeseni nego samo ljeto i strasno ljeto. Strasno ljeto nam je doslo svicarski precizno, sa proljetnim solsticijem. Prekjucer smo se vozili cestom prema istocnoj obali. U jednom trenutku smo imali +43 na termometru, ali o tome drugom prilikom. Dakle, u Dubaiju nemaju godisnja doba koja preskacu, ali kako u svemu moraju biti naj, rekorderi su u preskakanju. Preskocili su cijelo 20. stoljece. Kako inace protumaciti da danas imaju najmoderniji hotel buducnosti...

Image Hosted by Free Image Hosting

...grade hipermoderna stambena naselja buducnosti, u kojima iz svoje jahte ulazis u lift do svog apartmana...

Image Hosted by Free Image Hosting

... a u paraleli dozvoljavaju (dapace ohrabruju) nesto cega se svijet odrekao jos prije 300-400 godina. Dakle, shvatio bih ovog covjeka da zivi u Sudanu...

Image Hosted by Free Image Hosting

...ali u Dubaiju sa ovih slika gore, nikako. U Dubaiju je dozvoljena poligamija. Ogranicena je na 4 zene i obavezu jednakog uzdrzavanja istih. Pogresno je razmisljati da one zive zajedno, ili potpuno odvojeno. Plodni tata je duzan osigurati svima jednake uvjete koji moraju sadrzavati neke minimume (koji su u Hrvatskim uvjetima sve, samo ne minimum). Obicno se to rjesava ugovorom, koji nije mondeni americki izum, nego se ukorjenio jos davno na Istoku. Islam dozvoljava razvod braka bez kasnijih reperkusija, posebno muskarcu, koji to moze ritualno izvesti i bez ikakvog drugog autoriteta osim jednog svjedoka, dok kod zena ide malo teze. Zena se jednostavno moze razvesti samo ukoliko je prva i ne slaze se sa dolaskom druge. Medjutim, kad je jednom prihvatila drugu, na trecu, cetvrtu i one koje mogu doci kasnije ako se muz razvede one neke, ne moze imati primjedbi. Ne moze se zaliti ni ako je dosla na listu kao druga, treca.... Ona koja prva rodi musko dijete je rodila nasljednika, a ostala djeca ikmaju samo prava uzdrzavanja. Sretnome tati na slici, Daad Mohammedu Murad Abdul Rahmanu, zivot je odnio jednu nogu, ali mu je donio najvecu obitelj u Emiratima. Zenio se 11 puta i sada ocekuje 12. suprugu. Dakako, nikada preko 4 istovremene zakonite. Rastavljao se onda kako bi neka prestala biti produktivna (shvatite to u kojem god hocete smislu). Prva je bila Pakistanka, a druga Omanka (sto se smatra lokalkom). Od ostalih, osma, Aamina Kareem i deseta, Haneefa su beduinke. Ostale su uvoz iz Indije, Pakistana i Bangladesa.
Pitate se zasto 12. supruga, kad je vecini ljudi preko glave i ona njihova jedna. Zato sto zeli dosegnuti 100 djece i trenutno je stao na 68. Razlog je malo u suprotnosti sa tendencijama drzavnog vodstva da od Emirata napravi oazu mira i prosperiteta. Daad, zanemarimo sada ostala imena kaze da je dobro imati velike obitelji, jer je onda lakse braniti zemlju u slucaju strane invazije. Bas me zanima kako bi izgledala obrana zemlje u kojoj se niti jedan policajac osim ministra policije nije rodio u toj zemlji, niti ima njeno drzavljanstvo, a preko 80% stanovnistva su stranci. Uzdanica obrane bi valjda bio njegov najstariji sin Ayoub, a mogao bi zapovijedati kompletnim vodom svoje brace, jer ih ima 43 (ne racunajuci desetnika Ejuba). Ostalih 24 su cure, s tim da mu je drugo dijete bilo Fatima, a sljedeca curica se rodila tek kao 14. i zove se Zam Zam. Dakle, tip je u jednom trenutku imao 13 djece (12:1) za decke. Nije kao moj kum koji ima ucinak 100%, ali svakako zadivljujuce. Kada je sastavio nogometni tim kojeg bi sacinjavali Ayoub, Naweer, Hoi, Juma, Adam, Ibrahim, Zaineb, Yousuf, Ismail, Kareem i Faisal, otvorili su se i zenski hormoni (ili je promjenio zenu), pa je krenulo sa curama, i to redom Jameela, Haneefa i Khadeeja. Ono sto je zanimljivo sa imenima je da se niti jedno ne ponavlja, za nas sa strane je posebno cudno sto se Mohammed (najcesce ime kod Arapa i gotovo se svaki drugi tako zove) rodio tek kao 25. dijete and Ahmed tek kao 47. Sta mislite, jesu li 37. Saif i 38. Safia blizanci? Daad je u clanku na vise mjesta hvalio ajmanskog sheika Humaida, ali niti jednog sina nija nazvao po njemu. Niti po Zayedu, plemenitom osnovacu i predsjedniku Emirata.
Sada povecava proizvodnju, radi bioloske granice i zelje da dosegne stotku i udje u Guinessovu knjigu rekorda. U sljedeca 2 mjeseca, dobit ce jos dvoje. Inace, prvi put se ozenio 1969. Trenutno ima samo tri zene. Naime, od njih ocekuje da rade kucanske poslove, pa kad postanu starije samo ih zamjeni. Da se ne zagubi u prijevodu:

When one woman became weak, another strong one had to be brought in to manage the home.

Dakako, ovih 68 djece nisu jedno potomstvo. Najstariji sin ima vec 35 godina, a 5 sinova i 5 kceri se vec poudavalo i imaju djecu, tako da ukupno potomstvo broji preko 120 clanova.
Daad kaze da je ovo sto on radi potrebno radi sprijecavanja demografskog disbalansa, jer mu je smetalo dok je radio u policiji da su po raznim odjelima expatrioti iz Indije i Pakistana. Sada ih moze popuniti svojim "kadrovima".
Tko to sve financira?
Drzava naravno, nije skrta kao nasa. Daad ima penziju i hrpu love iz tzv. mariagge fonda, koji izdasno financira formiranje lokalnih obitelji, cak i manjeg kalibra. Dodatno, od raznih emira i sheika dobiva jos pomoci. Plemeniti sheik Zayed se isprsio sa dvije kuce, farmom i 100000 dirhama.
Jel on to sve stigne?
Navodno se svakodnevno seljaka od jedne do druge, a petkom imaju zajednicko okupljanje. Jadna mu majka onome koji pere sudje.....
Kako sve to uspije i "je li mu tko pripomogne"?
Krenimo od ovog drugog: ne zna se. On naravno nece priznati, mada se moze zalomiti, na veliku kolicinu se ne primjeti par skart-komada. Kako uspije? Rekao je da ne koristi Viagru nego lokalni recept, kojeg vam necu otkriti. Ne bih htio da sutra nekolicina citatelja zavrsi na Zaraznoj, pa da se moj blog spominje kao izvor zaraze.

- 22:04 - Komentari (7) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< travanj, 2005 >
P U S Č P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Opet Dubai?

  • Image Hosted by ImageShack.us ENGLISH

    Nastavak price o velicanstvenoj multinacionalnoj metropoli koja je zapocela prosle jeseni, ali je naprasno prekinuta kada je autor bloga dubai.blog.hr odlucio napustiti ovaj nadasve zanimljivi grad. Posto smo mi ostali, nastojat cemo ovu svakako zanimljivu destinaciju pribliziti jos vise hrvatskim pratiteljima blogova....
    Ukoliko imate potrebu pitati nesto sto nije za javnost, posaljite mail na: blogdubai2@gmail.com

Linkovi

Sto je zapravo Dubai?

  • Pogledate li enciklopedije Hrvatskog leksikografskog zavoda, vjerojatno cete steci potpuno krivu sliku: Cak niti karte lokalnih izdavaca ne mogu pratiti neshavtljivo brzi razvoj grada. Po neboder dnevno, tako da rekordi koje smo do sada pripisivali hrvatskim graditeljima auto cesta padaju u vodu.
    Dubai udvostrucije broj stambenih jedinica u 5 godina, a 2010. godine 10 od 20 najvecih zgrada na svijetu ce biti u samo jednoj ulici u Dubaiju.

    Dakle, Dubai mali gradic koji svoj nastanak moze zahvaliti dugackom zaljevu kojeg zbog fizionomije zovu Khor (Creek ili potok), koji se proteze 15-ak kilometara u pustinju (nekad pustinju, danas je sve u Creek naseljeno). Vlasnik ovog dijela pustinje, sheik iz obitelji Maktoum koja vuce porjeklo iz mjesta Bani Yas kod Abu Dhabija, izgradio je kucu na ulasku u zaljev, kako bi naplacivao brodarinu. Ubrzo se razvila i trgovina, a pronalazak nafte, koja u dubajskom proracunu sudjeluje sa tek 8% samo je ubrzao ideju sheikovog nasljedika, Rashida Maktouma, o pretvaranju grada u regionalni centar. 6 od 10 nezavisnih sheikata (emirata) se ujedinulo 1972. godine u Ujedinjene Arapske Emirate, kasnije se pridruzio i sedmi, dok su Bahrein, Qatar i Oman postali nezavisne drzave. Cak 7/8 teritorija UAE pripada emiratu Abu Dhabi, gdje je ujedno i srediste federacije. (Pitanje za kviz: Kakvo je drzavno uredjenje UAE? UAE su federacija na celu koje je predjednik, dakle nisu monarhija. Medjutim, clanice federacije su neovisne monarhije, zajednicka je obrana, vanjski poslovi i monetarna politika, sve drugo o odvojeno). Posto je Abu Dhabi daleko najveci, a tamo je i gotovo sva nafta, predsjednik federacije je bio sheik Zayed, iznimno plemenit i dobrocudan vizionar, koji je 1940-ih od predaka u nasljedstvo dobio malu oazu Al Ain, sa svega nekoliko beduina i kamila. Al Ain danas ima 200000 stanovnika. Potpredsjednik UAE i predsjednik Vlade je postao sheik Rashid Maktoum, a ostali sheici su raspodjelili ministarske funkcije. Ideal koji je vodio emire je bio ostvarenje prava na dostojan zivot, zastitu, skolovanje i cjelokupan prosperitet nacije. Danas to ostvaruju njihovi nasljednici, od kojih se najvise istice treci sin sheika Rashida Maktouma koji pretvara Dubai u grad buducnosti. Osim prvog hotela sa 7 zvjezdica, Burj-al-Araba, Dubai uz ubrzani "konvencionalni razvoj" gradi nekoliko objekata koji se mogu mjeriti sa najvecim svjetskim cudima. Kilometarski otoci u obliku palme, arhipelag otoka u obliku svjetske mape, podvodni hoteli, novi Disneyland, stambeni kompleksi buducnosti sa najvecim zgradama na svijetu cine Dubai jednom od najinteresantinih svjetskih destinacija.
    Iako se posjetitelju ne cini tako u prvi mah. Jer Dubai je grad tek nesto veci od Zagreba, rasprostranjen duz obale Zaljeva (izbjegnimo mu ime, bar za sada), sa jednakim prometnim problemima kao i Zagreb, u kojem nisu svi aspekti pratili brzi razvoj grada. U Dubaiju zivi oko 1.3 milijuna ljudi, od cega su tek 17% njih "lokalci". Ostalo je doseljena radna snaga, najcesce iz Indije i Pakistana i to predstavlja ogromnu zapreku u pruzanju normalih zivotnih usluga. A o detaljima cete citati sa vremenom u blogu...
    Medjutim, Dubai krase i neke druge osobine. On je jedan od najsigurnijih gradova na svijetu. Zbog spleta okolnosti, apsolutno je izvan interesa strana sukobljenih u konfliktu islamskih fundamentalista i nekih zapadnih drzava. Stopa kriminala je iznimno niska, jer u grad mogu doci samo turisti ili oni koji imaju osiguran posao i o svima se vodi opsezna dokumentacija.
    Dubai je porezna meka. U Dubaiju nema poreza.
    Dubai je shopping centar i to sa vise aspekata: i za lokalce i za bogate zapadnjake (u to ubrojite i nevjerojatno bogate Ruse.)
    Dubai je u pustinji, ali ima tisuce kvadratnih metara pod travom, koja se stalno i redovito zaljeva. Dubai lezi na vodi (umjetno dobovenom desalinizacijom). Iako je svaku kap potrebno stvoriti, u Dubaiju uz racun za vodu ne dolazi nikakva slivna i vodna naknada kao u Zagrebu, a nema i PDV-a, pa racun za vodu dodje isto kao u Hrvatskoj.
    U Dubaiju je litar supera 1 kunu. Razliku od ove niske cijene do normalno europskog udjela goriva u proracunu pokrivano iznimno velikom potrosnjom: udaljenosti su velike, a svi voze 4x4 auta...

    U svakom slucaju, sve je to jako zanimljivo, ali i jako neprirodno i umjetno (dakako, okolica je i zanimljiva i prirodna), i sve je zapravo prepusteno vasem osobnom dozivljaju...

  • Free Web Counter
    korisnika je posjetilo ovaj blog od pocetka svibnja.

    Free Web Counter
    korisnika je posjetilo englesku verziju bloga od 12.11.2005.





    A sada malo statistike. Dakle, ovo su naši posjetitelji po državama...





    ...a ovdje vidite nekoliko zadnjih posjetitelja po gradovima...





    ...i na kraju top lista država iz kojih se virtualno posjećuje Dubai...