Povijest gotike i sama riječ «gotika»
nisan znala sta bi pisala..pa eto malo..copy s neta...
i evo nest o gothu..
Goth-kultura 1980-ih narasla je oko post-punk pokreta i već je sredinom 90-ih doživjela revival.
Središnje mjesto u gotičkom 'vjerovanju' je tzv. crna estetika – uzimanje ikona koje društvo smatra zlim, kao što su razne prikaze lubanja, i prikazivanje toga kao prekrasnog.
Tinejdžeri koji se sami ozljeđuju najvjerojatnije će postati poklonici gotike. No, u novopronašloj zajednici istomišljenika mogli bi lakše dobiti ključnu podršku i prihvaćanje.
Riječ “gothic” – gotika potice od naziva jednog starog europskog plemena – Vizigota, koji su uživali u pljačkama i silovanjima i bili poznati po neobrazovanosti i pomanjkanju umjetničkog duha.
Upotrebljavanje rijeci gothic u muzičkom smislu i za društvenu potkulturu počelo je kasnih ‘70tih s punkom i tzv. new romanticom, a počeci se mogu naći još i od egipatskog doba i još prije. Gothic scena se procvala ‘80tih kada su se pojavljivali mnogi hitovi sa samog vrha top lista od goth bendova kao sto su The Sisters of Mercy, The Mission, All About Eve, The Cure, Siouxsie and The Banshees, Fields of the Nephilim i Christian Death. Klasicni goth zvuk je onaj iz sredine ‘80tih, a karakterizirale su ga bučne semi-akustične gitare u stilu mandolina, neprekidne jednonotne bas dionice, jednostavni, ali brzi ritmovi, velika upotreba sitnesajzera ili procesiranih efekata i moćnih dark vokala. Goth bendovi iz ranih ‘80tih imali su mnogo vise punk utjecaja sto se i jasno osjetilo u njihovim pjesmama.
‘80tih godina goth nije samo postao muzicki stil nego, i stil oblacenja. Goth look se sastojao od crno ofarbane duge kose, blijede koze, uske crne odjece, cizma na spic i od mnogo srebrenog nakita (najcesce religijska obiljezja od rano-europske i stare egipatske kulture). Takodjer su i bikerske jakne od crne koze, crne uz tijelo pripijene jeansice, crne mrezaste carape i crne pilotske suncane naocale postali zastitni znakovi gotha.
Ranih ‘90tih se dogodila velika promjena u gothic sceni. Medijska zainteresiranost za goth muziku je naglo opala, premda je bilo i dalje visokorangiranih pjesama na top listama od velikih imena goth muzike iz ‘80tih. Goth muzika ubrzo je u potpunosti skinuta s medija. U svakom slučaju goth potkultura nije nestala nego je čak i ojačala. Noćni goth klubovi promovirali su mlade bendove koji su izdavali demo snimke kucne produkcije promjenjive kvalitete. Ponovnom rođenju pridonijelo je uveliko i veliki broj hollywoodskih victorian-horora, kao npr. “The Crow”, “Edward Scissorhands” i “Interwiev with the Vampire” davajući novi interes za goth scenu. Stil je crn, ponasanje mracno i drustvena scena je bazirana oko ogovaranja i klevetanja.
Postoji nekoliko bendova koji su tokom ‘90tih imali svjetske hitove, npr. Garbage, Rosetta Stone, Sheep On Drugs, Nick Cave, Nosferatu, Curve i jos neki. Počevši od izgleda pa do muzike koja u mnogo čemu podsjeća na goth bendove iz ‘80tih s mračnim temama i karakterističnim stilom, najpravilnije ih je upravo i nazvati goth bendovima.