Nogometna pravila

ponedjeljak, 20.09.2004.

Osnovna pravila

CILJ IGRE

Momčad koja postigne više golova pobjeđuje, a ako ne bude golova ili ih je postignuto isto tada je utakmica nerješena.

Da bi bio postignut gol lopta cijelim obujmom mora proći između stativa i ispod prečke.

START

Kapetani momčadi prije utakmice bacanjem novčića određuju koji će gol napadati u prvom poluvremenu.

Momčad koja nije birala stranu ima početni udarac, koji se izvodi s centra, a prvi dodir mora biti prema naprijed.

Pri početnom udarcu svi igrači moraju biti na svojoj polovici igrališta.

Nakon postignutog gola, utakmica se nastavlja s centra. Početni udarac izvodi momčad koja je primila gol. Početak drugog poluvremena također se izvodi s centra, a izvodi ga ona momčad koja nije na početku izvela početni udarac.

Moguće je postići pogodak direktno iz početnog udarca.

TRAJANJE UTAKMICE I SREBRNI GOL

Za seniorske momčadi, utakmica traje 90 minuta, sa poluvremenima od po 45 minuta, između kojih je odmor 15 minuta.

Prije početka utakmice momčadi se sa sucem mogu dogovoriti o skraćivanju poluvremena, ako za to ima osnova (npr. u slučaju padanja mraka i sl.).

Vremenska nadoknada je dozvoljena nakon svakog poluvremena. Njome se nadoknađuje vrijeme izgubljeno zbog zamijena, pomoći ozljeđenim igračima i(li) zbog nekog prekida.

U kup utakmicama koje završe nerješeno igraju se produžeci 2x15 minuta s pravilom srebrnog gola.

Srebrni gol se primjenjuje ukoliko neka momčad postigne gol u produžetku. Tada utakmica završava na kraju tog produžetka, ukoliko druga momčad ne izjednači.

Ako nakon 2x15 minuta produžetka ne bude golova, izvode se jedanaesterci. Pri izvođenju jedanaesteraca ne može se iskoristiti odbijena lopta.

DIMENZIJE IGRALIŠTA

Linije koje označavaju rub igrališta dio su terena i ako cijela lopta nije prešla liniju igra se nastavlja. Linije ne smiju biti šire od 12 cm, koliko su široke stative i prečka.

Igralište mora biti dimenzija:
Dužina - minimalno 90 metara, maksimalno 120 metara.
Širina - minimalno 45 metara, maksimalno 90 metara.
Centralni krug je radijusa 9.15 metara.

Kazneni prostor je poznat i kao šesnaesterac, u kojem je manji prostor - peterac. Sa peterca se lopta ubacuje u igru ako je izašla van igrališta iza gola.

Na 11 metara od gola je penal, točka koja je u ravnini sa sredinom gola. Penal (jedanaesterac) se dosuđuje ako obrambeni igrač napravi prekršaj ili igra rukom u šesnaestercu. I crta je dio kaznenog prostora.

Dimenzije gola su: visina 2.44 metra i širina 7.32 metra.

Lopta mora biti punjena zrakom, napravljena od kože ili nekog sličnog materijala, radijusa ne većeg od 70 cm i ne manjeg od 68 cm. Tlak u lopti mora biti između 600 i 1100 g/cm^2.

Korner zastavice ne smiju biti niže od 1.5 metra.