Tribina "Književni petak" - Štorice od štrig i štriguni
(predstavljanje knjige "Štorice od štrig i štriguni" Drage Orlića te knjige "Fantastična bića Istre i Kvarnera" Tomislava Pletenca i Borisa Perića)
Govore: Davor Šišović, Tomislav Pletenac, moderator Boris Perić
Tribina se održava 13. ožujka u Gradskoj knjižnici, Starčevićev trg 6, Galerija Kupola, III. kat, s početkom u 20 sati
Nažalost, autor "Štorica" Drago Orlić neće moći sudjelovati u ovom događaju, pa vam na raspolaganju ostaju tri četvrtine aktualnog cvijeta hrvatske štrigologije. Tko baš želi vidjeti i čuti Orlića, imat će za to prilike u utorak 17. ožujka u 19 sati u Gradskoj knjižnici u Pazinu; te ponovno u Pazinu na Istrakonu, u subotu 21. ožujka u 17 sati.
Zadovoljstvo mi je izvijestiti sve poklonike dobrog horora i dobre knjige uopće, da je Biblioteka MRAK Naklade ZORO nakon knjiga Hermana Hessea Priče o vješticama i sablastima iz Rajnskog Antiquariusa te Drage Orlića Štorice od štrig i štriguni, iznjedrila još jedan izvrstan naslov:
Aleksandar Bečanović: Opsjednutost
(sedam horor-priča i jedna u žanru katastrofe)
OPSJEDNUTOST je zbirka sastavljena od sedam horor priča i jedne u žanru katastrofe. Uklete kuće, opsjednute blijedopute gospođe, vukodlaci, demoni, zombiji, stravične sile iz tamnog mora, guste magle i grobljanskoga mraka, i napose vampiri, nakon dva stoljeća vrludanja od viktorijanskih putopisa i gotičkih romana pa sve do Hollywooda, u pričama Aleksandra Bečanovića vraćaju se svome iskonskome zavičaju: Balkanu. Za većinu svijeta to su još uvijek oni mistični i opasni krajevi između Jadranskog i Crnog mora, no jezovite kreature u ovom dijelu svijeta također prolaze tranziciju. Danas su to vampirice lezbijke koje love u jeku turističke sezone, serijski ubojica koji kirurškim intervencijama svoje žrtve preoblikuje u skulpture, horda zombija koja u maniri događanja naroda s groblja kreće u masovni pohod na metropolu, pa i vukodlaci koji, nakon što su uspješno obranili netaknute vrletne divljine od Nijemaca i partizana novu napast prepoznaju u ekološki osviještenim turistima…
Aleksandar Bečanović je rođen 1971. godine. Objavio je zbirke pjesama Ulisova daljina (1994.), Jeste (1996.), Ostava (1998.), Mjesta u pismu (2001.) i Preludiji i fuge (2007.), zbirku priča Očekujem što će iz svega proizaći (2005.) te knjigu filmskih kritika Žanr u savremenom filmu (2005.). Prevođen na engleski, švedski, slovenski i talijanski. Filmski je kritičar crnogorskog dnevnog lista Vijesti. Živi u Baru.
Razvod (Boris Švel) - 1. nagrada; Savršene jednadžbe (Mario Rosanda) - 2. nagrada; Gospođa Markežić (Zoran Krušvar) - 3. nagrada; Prva koluna Margulje Krsnice (Milena Benini) – istarska nagrada; Chandrasamudrayatra (Robi Selan); Kamelia (Ed Barol); Prekvalifikacija (Ernest Sanders); Koliko vrijedi Dobrica Dabar (Denis Giljević); Sudbina svijeta (Zoran Krušvar); D54 (Irena Hartmann); Invazija (Jadranka Bukovica); Igra (Danijel Bogdanović); Kralj Led (Denis Peričić); Pacman (Sanja Tenjer); Zombie purgeraj (Ivana D. Horvatinčić); The Great Gig In The Sky (Valentina Mišković); Sranje je biti android (Hrvoje Bulat); Kut gledanja (Nataly Španović); Odisej (Adnadin Jašarević); Lud ili svet (Sandra Obradović); Ness (Jadranka Bukovica); Kolaž (Ed Barol); Čudovište (Nataly Španović); Quare desperamus? (Zoran Janjanin); Mikula i drugi vragi (Ursula Rabar); Oklada (David Kelečić); Susret na Avali (Tamara Lujak); Gržinske štrige (Samanta Milotić Bančić); Tartufarice (Sanja Tenjer); Istarska idila (Robi Selan); Artefakti (Jadranka Bukovica); Muhe, jebene muhe! (Danijel Bogdanović); Prikaze (Robi Selan); Kreditni overdrive (Zoran Janjanin); Diskriminacija (Zoran Krušvar).
Autor naslovnice je Mario Rosanda Ros, a urednik zbirke je moja malenkost. Knjiga kreće u život prvog dana desetog Istrakona, odnosno u petak 20. ožujka 2009.; a svečano proglašenje rezultata i dodjela nagrada pobjednicima 8. Istrakonovog natječaja dogodit će se u subotu 21. ožujka u 20 sati, kada ćemo vam pokazati i većinu autora.
Opis bloga
Što čitam i što pišem kad moram i kad ne moram, i kako se u sve to uklapaju Pazin, Istra, SF, Jules Verne, lijepa književnost, ružna stvarnost, i virtualno grebanje po dnu Pandorine kutije